• BITCOIN/TL
  2187073,408
  % -0,04
 • ETHEREUM/TL
  113882
  % -1,15
 • RIPPLE/TL
  20.64
  % 5,54
 • BITCOIN CASH/TL
  12216.03,619
  % -2,04
 • LITECOIN/TL
  2411.19
  % 1,95
 • COSMOS HUB/TL
  206.42
  % 0,64
 • CARDANO/TL
  13.79
  % -0,78
 • TETHER/TL
  32.86
  % -0,24

Kripto, Rusya-Ukrayna Savaşından Nasıl Etkilendi?

Kripto, Rusya-Ukrayna Savaşından Nasıl Etkilendi?

Dappradar, Şubat 2022 Dapp endüstri raporunu yayınladı ve düşüş piyasası koşulları karşısında blok zinciri ve DeFi alanında istikrarlı bir faaliyet buldu. Bu arada, NFT piyasası bir konsolidasyon aşamasına girmiş görünüyor.

DappRadar’ın raporuna göre, hükümetlerin ve finans kurumlarının web 3 teknolojilerine ilgisi artıyor. Blockchain için artan kullanım durumları ve onu günümüz toplumuna yerleştirmenin çeşitli yollarını buluyorlar.

Spesifik olarak, dApp kullanımı Şubat 2021’den bu yana %385 arttı ve günde 2.35 milyon benzersiz aktif cüzdan çekiyor. Kullanım teknik olarak Ocak ayına göre hala %5 düşük olsa da, kripto fiyatlarının Kasım ayından bu yana sürekli düştüğü göz önüne alındığında oldukça istikrarlı. Geçen hafta Bitcoin 34 bin dolara kadar düştü.

Binlerce Kullanıcı MetaMask Cüzdanlarına Erişemiyor! İşte Sebebi

Kripto gözlemcileri birçok kişinin Ethereum dünyasına açılan kapısı olan MetaMask'in Venezuela'daki kullanıcılar tarafından erişilemez hale getirildiğini fark etti. Bunun sebebi ise Ethereum holdingi ConsenSys'in de sahibi olduğu altyapı hizmeti Infura'nın yeni coğrafi bloklar uygulamış olmasıydı. Infura, hatanın düzeltildiğini söyledi, ConsenSys sözcüsü e-posta yoluyla “Infura, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından açıklanan ABD yaptırım programlarındaki değişiklikleri yakından izliyor ve iç kontrollerini yasaya uymak için dar bir şekilde uyarlıyor. Şu anda bu bölgeler

İlgili İçerik

Sessizce Büyüyen Kripto Endüstrisi

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali endişe için ek bir neden sağladı. Bununla birlikte kısa bir dezavantajdan sonra, kripto aslında çatışma sırasında gelişiyor gibi görünüyor. Bitcoin şu anda 43 bin doların üzerinde işlem görüyor ve bu da düşen Rus rublesinden daha değerli kılıyor.

NFT’lerle ilgili olarak, alım satım hacmi düşüş eğiliminde olsa da benimsenme artmaya devam ediyor. Zincir üstü veriler, yatırımcıların ve NFT satış sayılarının aydan aya sırasıyla %8 ve %2 arttığını gösteriyor. Bu, NFT satışları bir önceki aya göre %28 azalarak sadece 4 milyar dolara düşmesine rağmen, büyüyen bir kullanıcı tabanına işaret ediyor.

Son olarak, DeFi benimseme eğilimleri, Kasım ayındaki pazar zirvesinden bu yana en önemli değişikliklerden bazılarını gördü. NBY Mellon, JP Morgan ve Mitsubishi UFG dahil olmak üzere saklama ve yatırım bankalarının tümü, hem kripto hem de DeFi uygulamalarına ilgi duyduğunu onayladı.

Raporda, “DeFi’nin kitlesel olarak benimsenmesi, oyunlara ve NFT’lere kıyasla çok uzak görünse de, daha olgun bir DeFi ekosistemi ile birlikte bu tür makroekonomik etkiler, endüstriyi hızla değiştirebilir” dedi.

Rusya’nın Kripto İşlemleri Askıya Alınırsa Borsalar Çöker!

Batılı politikacılar, kripto para birimlerinin Rusya'yı küresel finansal sistemden çıkarmaya çalışırken dünya çapında para taşımak için bir arka kapı sağladığından korktuğu için, kripto borsaları Rusya ile işlemleri engelleme baskısı altına giriyor. Bir kripto araştırma grubu olan Chainalysis'in verilerine göre, Rus rublesi ile Bitcoin ve Tether gibi kripto varlıkları arasındaki ticaret, Ukrayna'ya yönelik saldırının başlamasından bu yana ikiye katlandı ve Pazartesi, günde 60 milyon dolara ulaştı. Bu, yaptırımlar yoluyla yerleşik dolar

İlgili İçerik

Ethereum’dan Uzaklaşın Uyarısı

Rapor ayrıca, Ethereum’un yanı sıra ekosistemlerde NFT’ler, DeFi ve Web 3’ün büyümesini de vurguladı. Ethereum bu alanlara hakim olmaya devam etse de, alternatif zincirler görünüşe göre “ağlarına daha fazla kullanıcı çekiyor”. Örneğin Binance Smart Chain, her gün ağına bağlı ortalama 608.000 aktif cüzdan görüyor.

Ayrıca en değerli ve iyi işlem gören NFT koleksiyonlarından bazıları Ethereum dışında işlem görmektedir. Bunlara Ronin’in Axie Infinity koleksiyonu ve Crabada’dan NFT’ler dahil.