• BITCOIN/TL
  2200948,341
  % -0,29
 • ETHEREUM/TL
  125151
  % -0,63
 • RIPPLE/TL
  16.98
  % -0,34
 • BITCOIN CASH/TL
  15215.42,631
  % -2,65
 • LITECOIN/TL
  2696.47
  % -0,73
 • COSMOS HUB/TL
  276.43
  % 1,18
 • CARDANO/TL
  14.77
  % -0,07
 • TETHER/TL
  32.2
  % 0,10

Bitcoin İçin Çılgın İddia: 10 Bin Doların Altına Düşerse Şaşırmayın

Bitcoin İçin Çılgın İddia: 10 Bin Doların Altına Düşerse Şaşırmayın

Bitcoin ikinci gündür 30 bin işaretinin etrafında geziniyor ve kripto piyasasının geri kalanını düşüşleri ve kazançları dengelemeye zorluyor. Ethereum 24 saat içinde %1.2 kaybetti ancak 2.000 civarında kaldı.

İlk ondaki altcoinler çoğunlukla düşüyor ve %0,7 (DogeCoin) ile %3,8 (Polkadot) arasında kaybediyor. Tron %1,7 kazanıyor ancak geçen haftanın sonundan bu yana çok az değişiklik oldu.

CoinMarketCap’e göre toplam kripto piyasası kapitalizasyonu bir gecede %1.1 düşüşle 1.29 trilyon dolara geriledi. Bitcoin’in hakimiyet endeksi %44,3’te değişmeden kaldı.

Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi Çarşamba günü 4 puan artarak 12’ye yükseldi ve “aşırı korku” içinde kaldı. Endeksin 2019’dan bu yana düşük seviyelerden toparlanması, azalan bir satıştan kaynaklanıyor.

Ethereum Kurucusu, Terra Sahiplerine Tazminat Ödenmesini İstedi

Ethereum yaratıcısı, küçük yatırımcıları tazmin etmeye daha fazla odaklanma planının iyi bir formül olduğuna inanıyor. Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, Twitter'daki son güncellemesinde, Anchor protokolündeki UST'ye para yatıran küçük TerraUSD (UST) sahiplerinin tazminatına öncelik vermek için Terra forumunda yapılan bir teklifi kabul ettiğini belirtti. Buterin, diğerlerinin yanı sıra %20'lik bir yatırım getirisi de dahil olmak üzere, etkileyici tekliflerin onları fayda sağlayacağına ikna etmeleri nedeniyle yalnızca UST'ye yatırım yaptıkları için, yoksul UST

İlgili İçerik

Bitcoin için fiyat analizi

Bitcoin psikolojik olarak önemli 30 bin dolar seviyesinde durdu ve ayrıca Mart ayının sonundan geçen Perşembe gününün en düşük seviyelerine doğru aşağı yönlü hareketten %76.4 Fibonacci çizgisinde toparlanma ivmesini kaybetti. Bu tipik bir karşı trend düzeltmesidir.

Piyasanın mevcut seviyelerden saldırıyı geliştirememesi, düşüş trendi için nihai hedefin bu hareketin %161,8’lik alanı olacağı sorusunu gündeme getirecek ve bu da 11,3 bin dolara yakın. Böyle bir aksilik, Ekim 2020’den itibaren tüm yukarı yönlü ivmeyi iptal eder.

Şimdiye kadar, bu senaryo son derece karamsar görünüyor ve kripto acemilerinin hayal kırıklığını küresel ekonomi ve borsadaki fiili çöküşün üzerine yakınlaştırması gerekiyor.

Böyle bir düşüş Bitcoin’in fiyatını, tarihinde birkaç kez gerçekleşen zirvesinin sadece %16’sında bırakacaktır. Bununla birlikte Bitcoin daha önce benzer düşüşlerle geri satın alınmış olsa da, önceki döngüsel yükseklerin (20 bin dolar) altına önemli bir düşüş olağandışı olurdu.

Belki de daha gerçekçi bir senaryo, 2020’nin sonunda açığı kapatmak için 20-23 bin dolarlık alana bir düşüş veya 2017’nin en yüksek seviyelerine geri dönüş olabilir.

Bununla birlikte, finansal koşullar ve 2021’in başında bölgeye geri dönüş, hızlı bir para kazanmanın bir yolu olarak kripto para birimleri satın alan yatırımcılar için hayal kırıklığı yarattığından, yeni bir patlayıcı büyüme dalgası önermiyor. Ayrıca, enflasyon bu dönemde doların satın alma gücünü %10 oranında azalttı.

TerraUSD için durum ne?

TerraUSD’nin ardından başka bir istikrarlı kripto para –DEI– ABD dolarına karşı sabit değerini kaybetti. Kongre Araştırma Servisi’ne (CRS) göre, istikrarlı madeni para piyasasının sıkı bir düzenlemeye ihtiyacı var.

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para birimlerinin spekülatif doğası nedeniyle yatırımcıların daha fazla korumaya ihtiyacı olduğunu veya piyasalara olan güvenlerini kaybedebileceklerini söyledi.

Dogecoin kurucu ortağı Billy Marcus, kripto varlıklarının %95’ini “çöp” olarak nitelendirdi ve yatırımcıların %70’inin kripto piyasasının temellerini bile anlamadığını öne sürdü.