• BITCOIN/TL
  1988522,582
  % -5,49
 • ETHEREUM/TL
  108787
  % -4,68
 • RIPPLE/TL
  15.53
  % -1,86
 • BITCOIN CASH/TL
  11523.95,704
  % -8,92
 • LITECOIN/TL
  2273.82
  % -7,06
 • COSMOS HUB/TL
  219.58
  % -0,36
 • CARDANO/TL
  12.25
  % -3,30
 • TETHER/TL
  32.94
  % 0,37

Binlerce Kullanıcı MetaMask Cüzdanlarına Erişemiyor! İşte Sebebi

Binlerce Kullanıcı MetaMask Cüzdanlarına Erişemiyor! İşte Sebebi

Kripto gözlemcileri birçok kişinin Ethereum dünyasına açılan kapısı olan MetaMask’in Venezuela’daki kullanıcılar tarafından erişilemez hale getirildiğini fark etti.

Bunun sebebi ise Ethereum holdingi ConsenSys’in de sahibi olduğu altyapı hizmeti Infura’nın yeni coğrafi bloklar uygulamış olmasıydı.

Infura, hatanın düzeltildiğini söyledi, ConsenSys sözcüsü e-posta yoluyla “Infura, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından açıklanan ABD yaptırım programlarındaki değişiklikleri yakından izliyor ve iç kontrollerini yasaya uymak için dar bir şekilde uyarlıyor. Şu anda bu bölgeler İran, Kuzey Kore, Küba, Suriye ve Ukrayna’nın Kırım, Donetsk ve Luhansk bölgeleri.” dedi.

Infura’nın bu bölgeleri abluka altına alması, düzenleyicilerin kripto endüstrisinin ABD ve diğer ulusal makamlar tarafından Rus kuruluşlarına karşı uygulanan yaptırımlara uyumunu yoğun bir şekilde incelemesiyle ortaya çıkıyor.

ABD Senatörü Elizabeth Warren ve Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner gibi düzenleyiciler ve milletvekilleri, kriptonun yaptırımları baltalamak için kullanılan bir araç olabileceğinden endişe duyduklarını söyledi.

MetaMask erişim sorunu nasıl çözülür?

MetaMask destek sayfası, “MetaMask ve Infura, yasal uyumluluk nedeniyle belirli bölgelerde kullanılamamaktadır.” diyordu. Sayfa, sosyal medyada yayılan türe benzer bir hata mesajının ekran görüntüsünü içeriyor.

MetaMask, tasarım gereği Infura aracılığıyla Ethereum blok zincirine erişir. Kullanıcılar tarafından değiştirilmediği sürece MetaMask’ın varsayılan uç noktaları, Infura’nın coğrafi olarak hareket etmeyen bölgelerine tabi kılar.

Bildirilen blokajların ABD ve diğer hükümetler tarafından yaptırım uygulanan diğer ülkelerle ilgili olarak kuralların sıkılaştırılmasını ne ölçüde temsil ettiği şu anda belirsizdir. Son mesajların çoğu Venezüella erişimiyle ilgili olsa da, İran ve Lübnan’dan kullanıcılar etkilenmiş gibi görünüyor.

Infura ekibi resmi hesabı aracılığıyla “Duyduğumuz endişelere yanıt olarak, birçoğunuzun işaret ettiği sorunu düzelttiğimizi herkesin bilmesini istiyoruz” dedi.

“Amerika Birleşik Devletleri ve diğer yargı bölgelerinden gelen yeni yaptırım direktiflerinin bir sonucu olarak bazı konfigürasyonları değiştirirken, ayarları olması gerekenden daha geniş bir şekilde yanlış bir şekilde yapılandırdık. Bu bizim gözden kaçırdığımız bir şeydi ve bize bildirildiği için minnettarız. Ne olduğunu belirledikten sonra sorunu çözebildik ve hizmet yeniden sağlandı.”