• BITCOIN/TL
  2088892,304
  % -1,87
 • ETHEREUM/TL
  114436
  % -0,85
 • RIPPLE/TL
  15.82
  % -1,92
 • BITCOIN CASH/TL
  12524.11,166
  % -2,33
 • LITECOIN/TL
  2398.14
  % -1,24
 • COSMOS HUB/TL
  223.52
  % -1,12
 • CARDANO/TL
  12.4
  % -1,13
 • TETHER/TL
  32.79
  % -0,09

Rusya’nın Kripto İşlemleri Askıya Alınırsa Borsalar Çöker!

Rusya’nın Kripto İşlemleri Askıya Alınırsa Borsalar Çöker!

Batılı politikacılar, kripto para birimlerinin Rusya’yı küresel finansal sistemden çıkarmaya çalışırken dünya çapında para taşımak için bir arka kapı sağladığından korktuğu için, kripto borsaları Rusya ile işlemleri engelleme baskısı altına giriyor.

Bir kripto araştırma grubu olan Chainalysis’in verilerine göre, Rus rublesi ile Bitcoin ve Tether gibi kripto varlıkları arasındaki ticaret, Ukrayna’ya yönelik saldırının başlamasından bu yana ikiye katlandı ve Pazartesi, günde 60 milyon dolara ulaştı. Bu, yaptırımlar yoluyla yerleşik dolar tabanlı finansal sistemden yasaklanan Rus hesaplarının kriptoda para biriktirdiğini veya serveti yurtdışına taşıdığını gösteriyor.

Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov Pazar günü, tüm büyük kripto borsalarını Rus kullanıcılarının adreslerini engellemeye çağırdı ve yalnızca Rus ve Belaruslu politikacılarla bağlantılı adresleri dondurmanın değil, aynı zamanda sıradan kullanıcıları sabote etmenin de çok önemli olduğunu söyledi.

Rusya’ya kripto yaptırımları tehlikeli olabilir

Batılı müttefikler, başta oligarklar ve Başkan Vladimir Putin’e yakın politikacılar olmak üzere yüzlerce kişiye yaptırım uyguladı ve çoğu büyük borsa bu kısıtlamalara uyacağını söyledi. Ancak bazıları Rusya çapındaki yasakları geri itti.

Dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Cayman Adaları’na kayıtlı Binance, “İnsanların kriptolarına erişimini tek taraflı olarak yasaklamaya karar vermek, kriptonun var olma nedeni karşısında uçup gidecek” dedi. Seyşeller merkezli Rival Okx, Rus hesaplarını toplu olarak engelleme planının olmadığını da söyledi.

Batılı güçler, yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanımıyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden yönetiminin ABD yaptırımlarından kaçınmak da dahil olmak üzere kripto para biriminin kötüye kullanımıyla mücadele etmeye devam ettiğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin kripto para birimini, Rus bankalarına ve küresel ödemelere yönelik yaptırımları baltalamak için kullanılabilecek bir yol olarak gördüğünü söyledi.

İngiltere Avam Kamarası dış ilişkiler komitesine başkanlık eden Tom Tugendhat ve Aamer Sarfraz, “Geçen hafta kripto para varlıklarında ticaret yapmaya devam eden Rus birey ve kuruluşlarının önemli bir riski var” dedi.