• BITCOIN/TL
  2188083,406
  % -0,80
 • ETHEREUM/TL
  124476
  % -0,97
 • RIPPLE/TL
  16.94
  % -0,50
 • BITCOIN CASH/TL
  14967.58,305
  % -4,06
 • LITECOIN/TL
  2683.06
  % -1,43
 • COSMOS HUB/TL
  274.56
  % 0,56
 • CARDANO/TL
  14.69
  % -0,56
 • TETHER/TL
  32.15
  % 0,01

Ukrayna NFT’lerini Duyurdu: Savaş İçin Fon Sağlayacak

Ukrayna NFT’lerini Duyurdu: Savaş İçin Fon Sağlayacak

Ukrayna, Rusya ile olan ihtilaftaki seyrini desteklemek için blok zincir teknolojisinden yararlanmaya devam ediyor. Bugün Ukrayna hükümeti, savaş çabaları için daha fazla fon toplamak amacıyla bir NFT Savaş Müzesi kurdu.

Kripto, Ekonomik Krizdeki Afganistan’a Umut Oldu

Batı Afganistan'da bir pazarın ortasında, Arezo Akrimi akıllı telefonunu çıkarıyor ve ekrana birkaç kez dokunduktan sonra bir miktar nakit para için kripto para birimini değiştiriyor. 19 yaşındaki Akrimi, Amerikan STK Code To Inspire sayesinde Eylül ayından bu yana ayda yaklaşık 200 dolar kripto para alan Herat'taki 100 öğrenciden biri. Bir döviz bürosunda Afganlıya çevirdiği bu miktar, kira için ve altı kişilik ailesinin geçimine yardımcı olmak için çok önemli.

İlgili İçerik

Ukrayna’nın NFT koleksiyonu

Ukrayna’nın dijital dönüşüm bakanı Mykhailo Fedorov, girişimin savaşın anısını korumayı ve Ukrayna kimliğini kutlamayı amaçladığını söyledi.

Rusya Ukrayna’yı yok etmek için tankları kullanırken, biz devrim niteliğindeki blok zinciri teknolojisine güveniyoruz. Meta Tarih UA NFT-Müzesi başlatıldı. Savaşın hatırasının saklanacağı yer. Federov, bir tweet aracılığıyla Ukrayna kimliğini ve özgürlüğünü kutlamanın yeri olduğunu söyledi.

Meta Tarih adlı proje, esasen Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin blok zinciri tabanlı bir tarihçesidir. Koleksiyon, savaş başladığından beri Ukraynalı sanatçılar tarafından yaratılan dijital sanat eserlerini içerecek. Her sanat eseri, güvenilir haber kaynaklarından hikayeler de taşıyacak.

Projenin web arayüzündeki geri sayıma göre projeden ilk düşüş Salı günü gelebilir. Raporlar ayrıca her NFT parçasının 0.15 ETH fiyat etiketine sahip olacağını gösteriyor (Mevcut ETH piyasa fiyatına göre yaklaşık 466 dolar). Satıştan elde edilen gelir doğrudan dijital dönüşüm bakanlığına gidecek.

Kripto, savaşın parçaladığı ülke için faydalı bir rol oynuyor. Rus işgali Şubat ayında başladığından beri, ülkenin ordusunu ve vatandaşlarını desteklemek için kripto para bağışları yağıyor. SlowMist’in kontrol panelinden alınan verilere göre, Ukrayna’ya yapılan toplam bağış 96.523.983.3 dolardı.

Bu miktarın yaklaşık 63 milyon doları doğrudan Ukrayna hükümetinin resmi cüzdanına gönderildi. Dijital dönüşüm bakan yardımcısı Alex Bornyakov, bağışların ordunun finansmanında son derece yardımcı olduğunu açıkladı.

Savaş kriptonun benimsenmesini hızlandırıyor mu?

Birçok piyasa yorumcusu, Rusya Ukrayna krizinin kripto para birimlerinin benimsenmesini hızlandırma etkisine sahip olacağı görüşünde. En son yorum yapan BlackRock CEO’su Larry Fink, savaşın ülkelerin geleneksel ödeme altyapısına bağımlılıklarını yeniden gözden geçirmesini sağlayacağını söyledi.

Bu arada, kripto piyasası savaşla ilgili endişeleri görmezden geldi ve yükselişe geçti. Kripto para piyasası değeri yine 2 trilyon doları geçti. Pazar lideri kripto para birimi olan Bitcoin, geçen ay %25 arttı ve şu anda 44.300 dolar civarında işlem görüyor.