• BITCOIN/TL
  1912744,470
  % 1,78
 • ETHEREUM/TL
  103450
  % 1,48
 • RIPPLE/TL
  15.85
  % 6,22
 • BITCOIN CASH/TL
  12377.35,451
  % 7,96
 • LITECOIN/TL
  2304.9
  % 3,09
 • COSMOS HUB/TL
  202.98
  % 3,60
 • CARDANO/TL
  13.66
  % 3,15
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,15

Kripto, Ekonomik Krizdeki Afganistan’a Umut Oldu

Kripto, Ekonomik Krizdeki Afganistan’a Umut Oldu

Batı Afganistan’da bir pazarın ortasında, Arezo Akrimi akıllı telefonunu çıkarıyor ve ekrana birkaç kez dokunduktan sonra bir miktar nakit para için kripto para birimini değiştiriyor.

19 yaşındaki Akrimi, Amerikan STK Code To Inspire sayesinde Eylül ayından bu yana ayda yaklaşık 200 dolar kripto para alan Herat’taki 100 öğrenciden biri. Bir döviz bürosunda Afganlıya çevirdiği bu miktar, kira için ve altı kişilik ailesinin geçimine yardımcı olmak için çok önemli.

Tüm Zamanların En Büyük Kripto Para Hırsızlıkları

ABD Başkanı Joe Biden'in kripto para birimleriyle ilgili yürütme emri, pazarın son zamanlardaki şaşırtıcı büyümesini hatırlattı. Tüm dijital varlıkların piyasa değeri geçen yıl Kasım ayında 2016'dan bu yana %21.000 artışla 3 trilyon dolara ulaştı. Ancak bu büyüme sorunsuz olmaktan çok uzak. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin fiyatı yükselmekle kalmadı, aynı zamanda piyasa bir dizi siber güvenlik ihlaline de maruz kaldı. Aşağıda listelenen tüm zamanların en büyük kripto saldırıları, milyonlarca dolar

İlgili İçerik

Taliban’ın Ağustos’ta iktidara gelmesinden bu yana, Afganistan ekonomisi neredeyse çöktü ve ülke, 20 yıllık askeri işgalin ardından birliklerini geri çeken ABD’nin milyarlarca dolarlık varlığa el koymasının yol açtığı bir krizin pençesinde.

Uluslararası finans kuruluşlarının Afganistan’a finansmanı askıya alma kararı, ekonomik canlanmayı daha da imkansız hale getirdi ve Taliban hükümetinin ülkeye adını verdiği Afganistan İslam Emirliği’nin diplomatik izolasyonu bu amaca yardımcı olmadı.

Kripto kullanımı Afganistan’da rekor kırıyor

Ancak dijital para birimleri ve uluslararası yaptırımlardan etkilenmeyen merkezi olmayan mimarileri, bir avuç genç Afgan’ın krizin en kötüsünden kaçınmasına izin veriyor. Akrimi, AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Bunun Afganistan’da kullanılabileceğini öğrenmek benim için çok şaşırtıcıydı. Gerçekten yardımcı oldu.” dedi.

Code To Inspire, Herat’taki kadınlara bilgisayar programlamayı öğretmek için kuruldu, ancak yüksek teknoloji yaklaşımı, öğrencilerin ekonomik olarak yoksun ülkede para kazanmalarına da yardımcı oluyor.

Batı yaptırımları nedeniyle şu anda Afganistan’a banka havalesi yapmak neredeyse imkansız. Ancak bir bankada parası olanlar bile onu çıkarmak için mücadele ediyor; bireyler haftada 200 dolar ve işletmeler 2.000 dolar eşdeğerini çekmekle sınırlı. Müşteriler bu işlemler için bile saatlerce sıra beklemek zorunda kalıyor.

Kurucu Fereshteh Forough, kripto para transferlerinin her bağışın en çok ihtiyaç duyanlara ulaşmasını sağlarken STK’nın bu engelleri aşmasına izin verdiğini söyledi.

STK, öğrencilerinin finansal güvenliğini garanti altına almak için onlara fiyatı düzenli olarak çılgınca değişen en iyi bilinen kripto para birimi olan Bitcoin ile ödeme yapmaktan kaçınıyor. Bunun yerine, fiyatı ABD doları tarafından desteklenen bir “istikrarlı para” olarak adlandırılan BUSD’yi tercih ediyor.