• BITCOIN/TL
  1913088,223
  % 1,49
 • ETHEREUM/TL
  103359
  % 1,22
 • RIPPLE/TL
  15.87
  % 6,84
 • BITCOIN CASH/TL
  12385.57,247
  % 7,95
 • LITECOIN/TL
  2299.9
  % 2,52
 • COSMOS HUB/TL
  202.8
  % 3,08
 • CARDANO/TL
  13.67
  % 3,45
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,25

Tüm Zamanların En Büyük Kripto Para Hırsızlıkları

Tüm Zamanların En Büyük Kripto Para Hırsızlıkları

ABD Başkanı Joe Biden’in kripto para birimleriyle ilgili yürütme emri, pazarın son zamanlardaki şaşırtıcı büyümesini hatırlattı. Tüm dijital varlıkların piyasa değeri geçen yıl Kasım ayında 2016’dan bu yana %21.000 artışla 3 trilyon dolara ulaştı. Ancak bu büyüme sorunsuz olmaktan çok uzak.

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin fiyatı yükselmekle kalmadı, aynı zamanda piyasa bir dizi siber güvenlik ihlaline de maruz kaldı. Aşağıda listelenen tüm zamanların en büyük kripto saldırıları, milyonlarca dolar değerindeki dijital varlıkları kullanma ayrıcalığının neden kusursuz bir güvenlik sorumluluğu getirdiğini yavaş ve acılı bir şekilde öğrenen bir endüstriyi ortaya koyuyor.

Rus Milyarderler Gizlice Kripto Satmaya Başladı

Şirket yöneticileri ve finansal kaynaklar, Rusların servetleri için güvenli bir sığınak aradığı için Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) kripto firmalarının milyarlarca dolarlık sanal para birimini tasfiye etme talepleriyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Kaynaklar, bazı müşterilerin BAE'de gayrimenkul yatırımı yapmak için kripto para birimini kullanırken, diğerlerinin sanal paralarını sabit para birimine dönüştürmek ve başka yerlerde saklamak için oradaki firmaları kullanmak istediğini söyledi. Bir kripto firması, son 10 gün içinde İsviçreli brokerlerden, müşterilerinin

İlgili İçerik

1. Poly Network – 611 milyon dolar

Kripto varlıklarının çalındıkları andaki değeri kullanılarak hesaplanan tüm zamanların en büyük kripto hırsızlığı, kullanıcıların Bitcoin gibi farklı blok zincirleri arasında jeton alışverişi yapmalarına olanak tanıyan akıllı bir sözleşme platformu olan Poly Network’ten geçen yıl 611 milyon dolarlık ETH hırsızlığı oldu.

10 Ağustos 2021’de bir bilgisayar korsanı, kontrolleri altındaki üç cüzdana 611 milyon dolar değerinde Poly Network tokeni aktardı. Güvenlik araştırmacısı Mudit Gupta’nın analizine göre, saldırgan, diğer blok zincirlerinde karşılık gelen jetonları “kilitlemeden” (yani satmadan) Poly Network protokolündeki jetonları “kilidini açmanın” (yani satın almanın) bir yolunu buldu.

2. Coincheck – 547 milyon dolar

Ocak 2018’de Japon kripto borsası Coincheck, daha az bilinen kripto para birimi NEM’de 547 milyon dolar çalındığını ortaya çıkardı. Şirket, varlıkları internete bağlı ve bu nedenle siber güvenlik ihlallerine karşı savunmasız bir kripto para birimi deposu anlamına gelen bir ‘sıcak cüzdan’ içinde sakladığını itiraf etti.

Olaydan kısa bir süre sonra, Japonya’nın 16 kripto borsası bir özdenetim organı oluşturmak için birleşti. Ülkenin finansal düzenleyicisi Finansal Hizmetler Birliği, tüm borsalara siber güvenlik savunmaları hakkında rapor vermelerini emretti.

3. Mt. Gox – 480 milyon dolar

Yaygın olarak duyurulan ilk ve belki de hala en çok bilinen kripto soygunu, 2014 yılında başka bir Japon borsası olan Mt. Gox’tan 480 milyon dolarlık Bitcoin çalınmasıydı.

2010 yılında “Magic the Gathering” oyun kartlarının ticareti için bir site olarak kurulan Mt. Gox, 2014 yılına kadar tüm Bitcoin işlemlerinin %70’inden fazlasını yönetiyordu. O yılın Şubat ayında, ticareti aniden askıya aldı, borsa hizmetlerini kapattı ve iflas koruması için başvurdu.

Kısa süre sonra çalındığı varsayılan 850.000 Bitcoin’in kaybolduğu ortaya çıktı. O sırada dolaşımdaki tüm Bitcoin’in yaklaşık %7’si, o zaman yaklaşık 480 milyon dolar değerindeydi. Bugün ise 35 milyar dolara yakın olacak.