• BITCOIN/TL
  2185754,723
  % -3,29
 • ETHEREUM/TL
  123459
  % -2,36
 • RIPPLE/TL
  17.01
  % -2,06
 • BITCOIN CASH/TL
  14968.55,228
  % -6,35
 • LITECOIN/TL
  2668.82
  % -3,83
 • COSMOS HUB/TL
  279.41
  % -0,01
 • CARDANO/TL
  14.73
  % -3,03
 • TETHER/TL
  32.19
  % 0,03

Savaşın Yeni Finansal Aracı Kripto Oldu

Savaşın Yeni Finansal Aracı Kripto Oldu

Para her zaman savaşların seyrini etkileyen ana faktörlerden biri olmuştur. Bu süre içinde kripto para birimleri “iki ucu keskin bir kılıç” olarak çatışmanın tarafları için önemli bir finansal araç olarak ortaya çıkmıştır. Kripto para birimi, son yıllarda küresel finansal sistemin daha popüler bir bileşeni olarak geliştiğinden, uluslararası çatışmanın kaçınılmaz bir parçası olmuştur.

Savaş bölgelerine girip çıkmak zor. Savaşın başlangıcından bu yana kripto para birimleri, her iki taraf için de bu zorluğun üstesinden gelmek için önemli bir finansal rol oynadı. Kripto para birimlerinin kurallara veya düzenlemelere bakılmaksızın sınırları aşma yeteneği, Ukrayna hükümetinin finansmanı daha kolay bulma ve Ukrayna halkının en kötü durumda paraya erişmek için alternatif bir yol kullanma gücünü artırıyor.

Öte yandan, Rus elitlerinin ekonomik yaptırımları atlatmasının önünü açıyor.

K. Kore’ye Kripto Yardımı Yapan Ethereum Kurucusuna Hapis Şoku!

Kasım 2019'da Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, Kuzey Kore'nin kripto para birimi aracılığıyla ABD yaptırımlarından kaçmasına yardım ettiği iddiasıyla tutuklandı. 39 yaşındaki geliştirici şimdi 100.000 dolar para cezasına ek olarak 63 ay hapis cezasına çarptırıldı. Not olarak ABD de dahil olmak üzere birçok ülke, nükleer silah programı nedeniyle Kuzey Kore'ye yaptırımlar uyguladı. ABD vatandaşlarının da Asya ülkesine seyahat etmeleri yasaklandı, yalnızca izin veya özel koşullara sahip olanlar muaf tutuldu. [ilgiliMakale

İlgili İçerik

Ukraynalılar Bitcoin ve Ethereum bağışı istedi

Son günlerde her iki ülkede de ağırlıklı olarak kullanılan kripto para borsasının ülke birimi USDT ve BTC paritelerindeki olağandışı hacim artışları da bu bağlılığı kanıtlıyor. İşgal, Ukrayna hükümetinin kripto para birimleriyle ilgili düzenlemeleri benimsemesini hızlandırdı.

Şubat ayında, Ukrayna parlamentosu ülkenin “Sanal Varlıklar Üzerine” yasasında yapılan değişiklikleri onaylayarak kripto para birimleri için yasal bir pazar kurmanın yolunu açtı. Resmi bir duyuruya göre, Ukrayna parlamentosu, kripto yasasını organın üyelerinin çoğunluğuyla kabul etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, dijital varlık bağışlarının çılgınlığı arasında ülkenin bir Rus işgaline karşı savunmasını desteklemek için kısa bir süre sonra yasa tasarısını imzaladı.

İşgalin hemen ardından, daha fazla kaynağa ciddi şekilde ihtiyaç duyan Ukrayna hükümeti, Bitcoin ve Ethereum’da bağış talebini tweetledi. Rus işgalinin ilk günlerinde, Ukrayna’nın resmi Twitter hesabı iki kripto para cüzdan adresi paylaştı.

Ruslar da kripto paradan yararlandı

Sadece Ukraynalılar değil, Ruslar da kripto para biriminden yararlanabilir. Bazı uzmanlara göre kripto para, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta “iki ucu keskin bir kılıç” olarak ortaya çıktı. Oligarkların ve diğer yetkililerin ekonomik yaptırımlardan kaçmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca Rusya ekonomisini felç eden küresel yaptırımlar nedeniyle rublenin değeri düştüğü için Rusya vatandaşları da paralarını Bitcoin’e aktarıyorlar.

Kripto para sistemindeki Rus etkinliği önemli ölçüde arttı. Araştırmacı CryptoCompare’e göre, ruble ve kripto para birimleri arasındaki ticaret hacimleri 3 Mart’ta bir hafta öncesine göre üç kat artarak 15.3 milyar rubleye (140.7 milyon dolar) ulaştı.