• BITCOIN/TL
  2132779,209
  % 0,39
 • ETHEREUM/TL
  115698
  % -0,64
 • RIPPLE/TL
  16.1
  % -0,16
 • BITCOIN CASH/TL
  12812.7,164
  % -0,04
 • LITECOIN/TL
  2444.66
  % 1,57
 • COSMOS HUB/TL
  225.48
  % 0,07
 • CARDANO/TL
  12.67
  % 0,26
 • TETHER/TL
  32.84
  % 0,99

K. Kore’ye Kripto Yardımı Yapan Ethereum Kurucusuna Hapis Şoku!

K. Kore’ye Kripto Yardımı Yapan Ethereum Kurucusuna Hapis Şoku!

Kasım 2019’da Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, Kuzey Kore’nin kripto para birimi aracılığıyla ABD yaptırımlarından kaçmasına yardım ettiği iddiasıyla tutuklandı. 39 yaşındaki geliştirici şimdi 100.000 dolar para cezasına ek olarak 63 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Not olarak ABD de dahil olmak üzere birçok ülke, nükleer silah programı nedeniyle Kuzey Kore’ye yaptırımlar uyguladı. ABD vatandaşlarının da Asya ülkesine seyahat etmeleri yasaklandı, yalnızca izin veya özel koşullara sahip olanlar muaf tutuldu.

Bitcoin En Düşük Seviyelere Geriledi: İşte Analiz

Pazartesi gününün başında, Bitcoin'in fiyatı geçici olarak 42 bin doların altına düştü ve Pazar günkü zirve değerinden %3,5'ten fazla kaybetti. Bu, hisse senedi fiyatları üzerindeki baskıya tepki olarak riskli varlıkları satan profesyonel teklif sahipleri ile yükseliş eğiliminde olan perakendeciler arasındaki çekişmenin açık bir kanıtıdır. Altcoinler neden düştü? Pazartesi günü günün başlangıcında, kripto para birimi korku ve açgözlülük endeksi 2 puan kaybederek 32'ye düştü ve korku bölgesine yerleşti. CoinMarketCap'e

İlgili İçerik

Virgil Griffith, Kuzey Kore’ye yardım etmekten 5 yıl hapis cezası aldı

Virgil Griffith, Ethereum ve kripto para birimi hakkında bir sunum yapmak için Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’daki blok zinciri konferansına gitti. Bunu ABD hükümetinden izin almadan yaptı. Dönüş yolunda havaalanında tutuklandı ve Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını ihlal etmekle suçlandı.

ABD Avukatı Geoffrey Berman’a göre, Griffith Kuzey Kore’ye son derece teknik bilgiler sağladı. Griffith, bu bilgilerin Kuzey Kore’nin kara para aklama ve yaptırımlardan kaçınmasına yardımcı olmak için kullanılabileceğini biliyordu.

Eylül 2021’de, federal savcılarla yapılan bir anlaşmanın ardından geliştirici, komplo suçlamasını kabul etti. Hüküm sırasında Griffith, “gerçekten, kibirli bir şekilde ve yanlışlıkla daha iyisini bildiğini düşündüğünü” söyleyerek pişmanlık duyduğunu açıkladı.

Kripto paralar yaptırımdan kaçınmayı kolaylaştırıyor mu?

Griffith daha önce Ethereum Vakfı’nda araştırma bilimcisi olarak görev yapmıştı. Tutuklanmasının ardından kripto endüstrisindeki birkaç önemli figürden destek aldı. Özellikle Vitalik Buterin, derhal tutuklanması için bir dilekçe verdi. Buterin’e göre Griffith, yalnızca açık kaynaklı yazılım aracılığıyla halka açık olan bilgileri paylaştı.

Rusya, Griffith’in şimdi cezasını çekeceği aynı suçlamalarla suçlanıyor. Ukrayna’ya karşı işlediği savaş suçu, şu anda ‘Putin fiyat artışı’ olarak adlandırılan durum da dahil olmak üzere çok sayıda zararlı etkiye neden oldu.

Rusya , dünyanın dört bir yanındaki uluslardan ağır eleştiriler ve çok sayıda yaptırım aldı. Bununla birlikte, raporlar Rusya’nın kripto para birimi aracılığıyla bu yaptırımlardan kaçınmanın bir yolunu bulduğunu söylüyor.