• BITCOIN/TL
  2071375,557
  % 0,74
 • ETHEREUM/TL
  100282
  % -0,25
 • RIPPLE/TL
  16.15
  % 0,17
 • BITCOIN CASH/TL
  15857.3,528
  % -3,51
 • LITECOIN/TL
  2597.59
  % 2,69
 • COSMOS HUB/TL
  265.67
  % 0,68
 • CARDANO/TL
  14.93
  % 0,04
 • TETHER/TL
  32.53
  % 0,22

Sadece 1 Yılda 1 Milyar Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı Yapıldı

Sadece 1 Yılda 1 Milyar Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı Yapıldı

Federal Ticaret Komisyonu’na göre, 2021’in başından bu yana 46.000’den fazla kişi kripto para dolandırıcılıklarında 1 milyar doların üzerinde kayıp bildirdi.

FTC Cuma günü yayınlanan bir raporda, kriptonun, kayıp olarak bildirilen her dört dolardan yaklaşık bir tanesini oluşturduğunu, diğer ödeme yöntemlerinin en fazlasını oluşturduğunu söyledi.

Devlet kurumu, medyan bireysel kaybın 2.600 dolar olduğunu ve dolandırıcılara ödeme yapmak için kullanılan en büyük kripto para birimlerinin Bitcoin, Tether ve Ether’i içerdiğini söyledi.

Elon Musk, Dogecoin Kurucusuna Saldırmaya Başladı

Tesla CEO'su Elon Musk, Avustralyalı yazılım geliştiricinin asla tek bir Dogecoin kodu yazmadığını iddia ederek Dogecoin'in kurucu ortağı Jackson Palmer'a yönelik eleştirisini ikiye katladı. Buna karşılık, Palmer, şimdi silinmiş bir tweet'teki katkılarıyla bir Github sayfasını bağladı. Musk'ın önde gelen yandaşlarından biri olan kurucu ortak Billy Markus, başlangıçta bir şakadan başka bir şey olmaması amaçlanan projeye ne kendisinin ne de Palmer'ın çok fazla katkıda bulunmadığını tweetleyerek gerilimi düşürmeye çalıştı.

İlgili İçerik

Dolandırıldığını bildiren kişilerin yaklaşık yarısı, bunun bir sosyal medya platformunda bir reklam, gönderi veya mesajla başladığını söyledi. Instagram, Facebook, WhatsApp ve Telegram, dolandırıcılığın kaynağı olarak bildirilen sosyal medya siteleri listesinin başında yer aldı.

FTC, 2021’den bu yana sahte yatırım fırsatları için 575 milyon dolarlık kayıp bildirdiği dolandırıcılıkların çoğunluğu yatırımla ilgili dolandırıcılıktı. Kriptolara olan duygusal bağ ile ilgili eksiler, en yaygın ikinci dolandırıcılık türüydü.

Kripto dolandırıcılığı 60 kat arttı

2021’de bildirilen kayıplar, 2018’de bildirilenden neredeyse altmış kat daha fazlaydı. FTC’ye göre, kripto bir bankada merkezileştirilmediğinden, dolandırıcılık veya şüpheli etkinlik bildirilecek bir varlık yok ve işlemler yapılamaz. tersine çevrildi.

FTC, garantili karlardan ve büyük getirilerden uzak durmak da dahil olmak üzere, insanların gelecekteki dolandırıcılıklardan kaçınmalarına yardımcı olacak bazı tavsiyeler paylaştı: “Bırakın büyük parayı, hiçbir kripto para birimi yatırımının para kazanma garantisi yoktur.

Ek olarak, FTC “hiç kimse yasal olarak kripto para birimi satın almanızı gerektirmez” ve “çevrim içi flört ve yatırım tavsiyelerini asla karıştırmayın” konusunda uyardı.

FTC, “Yeni bir aşk ilgisi size kriptoya nasıl yatırım yapacağınızı göstermek isterse veya sizden kripto göndermenizi isterse, bu bir aldatmacadır” dedi.