• BITCOIN/TL
  2057023,569
  % 4,05
 • ETHEREUM/TL
  99426
  % 2,59
 • RIPPLE/TL
  16.24
  % 2,27
 • BITCOIN CASH/TL
  15590.74,399
  % 4,75
 • LITECOIN/TL
  2633.93
  % 3,46
 • COSMOS HUB/TL
  266.26
  % 1,86
 • CARDANO/TL
  14.64
  % 2,50
 • TETHER/TL
  32.55
  % 0,29

Kuzey Kore’nin Kara Parasını Aklayan Kripto Platformu Yakalandı

Kuzey Kore’nin Kara Parasını Aklayan Kripto Platformu Yakalandı

ABD Hazine Bakanlığı kripto para karıştırıcısı Blender.io’ya yaptırım uygulamak için harekete geçti. Hareket, hükümetin Kuzey Kore’nin Lazarus Grubu’nun Mart ayı sonlarında benzeri görülmemiş Ronin hackinden çalınan fonları aklamasını önleme çabalarının devam ettiğini gösteriyor.

ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yayınlanan yeni uygulanan yaptırımlar, Blender.io ile bağlantılı 45 Bitcoin adresini ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) ile bağları olan Lazarus Grubuna bağlı dört yeni cüzdanı hedefliyor.

Hazine, “Blender, 20,5 milyon dolardan fazla yasadışı gelirin işlenmesinde kullanıldı” dedi ve DPRK tarafından kötü niyetli siber faaliyetlerini ve çalıntı sanal paranın kara para aklanmasını desteklemek için kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Muhbir Edward Snowden, Bu Coin’in Geliştirme Ekibinde Olduğunu Kabul Etti

Edward Snowden, Zcash'in kuruluşunda yer alan ilk altı üye arasında yer alıyor. Birçok kişi tarafından bilinmeyen, eski ABD savunma suçlusu Edward Snowden, kullanıcıların anonimliklerini korumalarına yardımcı olan bir kripto para birimi olan Zcash'in geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Perşembe günü Zcash medyası tarafından yayınlanan bir video, Snowden'ın Zcash'in kuruluşunda yer alan ilk altı üye (güvenilir kurulum olarak bilinir) arasında olduğunu ortaya koydu. Zcash medyası, Zcash kripto para birimi hakkında

İlgili İçerik

Tumbler olarak da adlandırılan kripto para karıştırıcıları, kullanıcıların kripto para varlıklarını hesaplar arasında, kökenlerini gizleyerek bir işlem izi bırakmadan taşımasına olanak tanıyan gizlilik odaklı hizmetlerdir.

Blender gibi mikserlerin, kontrolü altındaki bir cüzdan adresine her para aktarıldığında %0,6 ile %2,5 arasında değişen bir hizmet ücreti aldıkları bilinmektedir. 2017’deki lansmanından bu yana Blender’ın 500 milyon dolardan fazla Bitcoin transfer ettiği tahmin ediliyor.

Axie Infinity ağından 540 milyon dolar çalınmıştı

Ronin Bridge saldırısı, devlet destekli siber hack grubunun, kullanıcıların kriptolarını Ethereum ile popüler blockchain oyunu Axie Infinity arasında transfer etmelerine izin veren merkezi olmayan bir protokolden 540 milyon dolar çaldığını gördü.

16 Nisan’da Hazine Bakanlığı, çalınan dijital para birimini alan Ethereum cüzdan adresini bloke etti, ancak o zamana kadar Lazarus Grubu, merkezi borsalar ve Tornado adlı bir Ethereum karıştırma hizmeti aracılığıyla karıştırılan fonların %18’ini (yaklaşık 97 milyon dolar) aklamayı başardı.

Blockchain analitik firması Elliptic’e göre, geçtiğimiz iki hafta içinde yeni onaylanan adreslerden dördüne yaklaşık 273,9 milyon dolar Ether gönderildi ve bu adreslerden biri Tornado Cash aracılığıyla 37 milyon doları hareket ettirerek 236 milyon doları geride bıraktı.

Blender, dolandırıcıları aklamakla suçlanıyor

Bunun da ötesinde Blender’ın ayrıca TrickBot, Conti (eski adıyla Ryuk), Sodinokibi (diğer adıyla REvil) ve Gandcrab da dahil olmak üzere Rusya ile uyumlu bir dizi fidye yazılımı çetesinin paralarını aklamalarına yardımcı olduğu söyleniyor.

Tüm bunların ortasında 22 Nisan’da kripto borsası Binance, 86 hesaba yayılmış olan 5.8 milyon dolarlık Axie Infinity çalıntı fonunu kurtarmayı başardığını açıkladı.

Son yıllarda Kuzey Kore, uluslararası yaptırımları aşmanın ve nükleer silah programı için gelir elde etmenin bir yolu olarak kripto para borsalarından ve finansal kuruluşlardan siber soygunla ilişkilendirildi.