• BITCOIN/TL
  2207705,266
  % 0,29
 • ETHEREUM/TL
  125870
  % 0,38
 • RIPPLE/TL
  17.1
  % 0,51
 • BITCOIN CASH/TL
  15239.2,356
  % -2,64
 • LITECOIN/TL
  2699.74
  % -0,65
 • COSMOS HUB/TL
  277.97
  % 1,60
 • CARDANO/TL
  14.83
  % 0,28
 • TETHER/TL
  32.15
  % -0,03

Muhbir Edward Snowden, Bu Coin’in Geliştirme Ekibinde Olduğunu Kabul Etti

Muhbir Edward Snowden, Bu Coin’in Geliştirme Ekibinde Olduğunu Kabul Etti

Edward Snowden, Zcash’in kuruluşunda yer alan ilk altı üye arasında yer alıyor. Birçok kişi tarafından bilinmeyen, eski ABD savunma suçlusu Edward Snowden, kullanıcıların anonimliklerini korumalarına yardımcı olan bir kripto para birimi olan Zcash’in geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynadı.

Perşembe günü Zcash medyası tarafından yayınlanan bir video, Snowden’ın Zcash’in kuruluşunda yer alan ilk altı üye (güvenilir kurulum olarak bilinir) arasında olduğunu ortaya koydu. Zcash medyası, Zcash kripto para birimi hakkında eğitici eğitim parçaları oluşturan mahremiyet parasının bir yan kuruluşudur.

Videoda Snowden, üzerinde çalışan bazı akademik kriptografları gördükten sonra projeyle ilgilendiğini söyledi. Ancak, gizlilik madeni parasının kurucu ortağı (Zooko Wilcox) ile yakın tarihli bir röportajda Snowden, katılımını halka duyurmaktan çekinmeyeceğini açıkladı.

Proje üzerinde çalışırken John Dobbertin takma adını kullanan Snowden, “Bence insanlara o kadar uzun süre anlatabiliyorsunuz ki rolüm için herhangi bir ödeme almadığımı ya da başka bir rolde ödüllendirilmediğimi açıkça belirtiyorsunuz. Sadece halkın çıkarları içindi” dedi.

Snowden, ABD hükümeti tarafından kendisine yöneltilen bir casusluk suçlamasının ardından son dokuz yıldır Rusya’da sığınmacı olarak yaşıyor olsa da, 2022 konsensüsünün planlanan konuşmacılarından biri.

Snowden, Zcash’e nasıl dahil oldu?

Snowden’in Zcash’in yaratılmasındaki rolünün önemini bilmek isteyen herkesin, Zcash’in gizlilik özelliğinin nasıl çalıştığına dair daha derin bir anlayışa ihtiyacı olacak. İlk olarak herhangi bir Zcash sahibi “şeffaf” veya “korumalı” bir işlem gerçekleştirebilir.

İlki, normal kripto işlemlerinin nasıl çalıştığına benzer şekilde çalışır, ikincisi ise ‘gizlilik havuzları‘ olarak bilinenleri kullanmayı içerir. Bu gizlilik havuzları, madeni paraların kaynağının kayıtlarının, blok zinciri teknolojisi ile bile izlenemediği yerler anlamına gelir.

Nathan Wilcox’a (Zcash’in yaratıcılarından biri) göre, bu anahtarı oluşturma süreci güvenilir kurulum olarak bilinir ve bu sayede kriptonun sahte tedarikleri üretilebilir. Ancak içerik oluşturucu önceki veya mevcut herhangi bir gizliliği ihlal etmeyecektir. Sahte Zcash kriptoları oluşturma olasılığı, güvenilir kurulum gizliliği ihlal etmese bile büyük bir sorundur.

Zcash medyasıyla yaptığı röportajda Snowden, olayları şöyle anlattı: “Yardımımı sunmaktan mutlu oldum çünkü konsept birçok insanın çeşitli yerlerde bulunmasını ve iş birlikçi olmasını gerektiriyor.”