• BITCOIN/TL
  1915073,713
  % 1,59
 • ETHEREUM/TL
  103403
  % 1,11
 • RIPPLE/TL
  16.02
  % 7,76
 • BITCOIN CASH/TL
  12451.73,581
  % 7,84
 • LITECOIN/TL
  2298.09
  % 2,19
 • COSMOS HUB/TL
  203.39
  % 3,18
 • CARDANO/TL
  13.67
  % 3,33
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,37

Kriptoya Bir Darbe Daha: Kazakistan, Kripto Madenlerini Kapatıyor

Kriptoya Bir Darbe Daha: Kazakistan, Kripto Madenlerini Kapatıyor

Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan, kripto madenciliği haritasını bir kez daha yeniden çizebilecek büyük bir elektrik kesintisi yaşadı.

25 Ocak Salı günü yaşanan büyük elektrik kesintisi, Kazakistan’ın güneyinde, Kırgızistan’ın çoğu ve Doğu Özbekistan’da tamamen elektrik kesintisine neden oldu. TASS’a göre, Kırgızistan ve Özbekistan’ın başkentleri de elektrik kesintisinden zarar gördü.

Eski Sovyet cumhuriyetlerinin enerji sistemleri birbirine bağlıdır ve bu da kesinti meydana geldiğinde eşzamanlı sorunlara yol açmıştır.

Dünyanın en büyük ikinci kripto madenlerinde elektrik kesintisi

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, Kazakistan’ın ortalama aylık hashrate payı Ağustos 2021’de %18,10 idi, bu nedenle ülke Bitcoin madenciliğinde ABD’den sonra ikinci oldu.

Bu, Kazakistan’daki madencilerin Ocak ayının sonuna kadar elektrik arzından kesilmesiyle yakında değişebilir. Madencilerin, elektrik şebekesinin dışında kalırlarsa Kazakistan’ı terk edecekleri konusunda uyardıkları bildirildi.

Bitcoin madenciliğinde lider ülkeler ABD, Kazakistan ve Rusya’dır. Düzenleyici cephedeki son gelişmeler endişe verici görünüyor.

ABD’de Fitch Ratings, yakın zamanda kripto madenciliğinin elektrik şirketleri için bir risk haline gelebileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Rusya’da merkez bankası, her ne kadar Rusya Maliye Bakanlığı bu fikre karşı çıkmış gibi görünse de kripto madenciliğini yasaklamak istediğini açıkladı.

Kazakistan’da madenciler zaten elektrikten kesildi ve endüstrinin Şubat ayı başlarında normale dönüp dönmeyeceğini göreceğiz.

Kazakistan son zamanlarda iç karışıklıklar yaşadı ve başka sebepler aramak yerine, kesinti için madencileri suçlamak politik olarak uygun olabilir. Kazakistan’da madencilik için düzenleyici riskler son günlerde açıkça arttı.

Madencilerin ucuz ve güvenilir elektrik kaynaklarına erişmesi gerekiyor ve bu fırsatı sağlayabilecek ülke sayısı sınırlı. Bu noktada, ABD’nin küresel kripto madenciliğinde payı artacak gibi görünüyor ve bu da madenciliği herhangi bir ABD düzenleyici eylemine karşı özellikle savunmasız hale getirecek.