• BITCOIN/TL
  2132779,683
  % 0,39
 • ETHEREUM/TL
  115698
  % -0,64
 • RIPPLE/TL
  16.1
  % -0,16
 • BITCOIN CASH/TL
  12812.7,261
  % -0,04
 • LITECOIN/TL
  2444.66
  % 1,57
 • COSMOS HUB/TL
  225.48
  % 0,07
 • CARDANO/TL
  12.67
  % 0,26
 • TETHER/TL
  32.84
  % 0,99

Rusya, Kripto Kullanımını ve Madenciliği Yasaklamak İstiyor

Rusya, Kripto Kullanımını ve Madenciliği Yasaklamak İstiyor

Rusya Merkez Bankası; finansal istikrara, vatandaşların refahına ve para politikası egemenliğine yönelik tehditleri öne sürerek Rus topraklarında kripto para birimlerinin kullanımını ve madenciliğini yasaklamayı önerdi.

Asya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar hükümetler, özel olarak işletilen ve oldukça değişken dijital para birimlerinin finansal ve parasal sistemler üzerindeki kontrollerini baltalayabileceğinden endişe duyduğundan bu hareket, küresel bir kripto para birimi çöküşünün sonuncusu.

Rusya, kara para aklamada veya terörizmi finanse etmek için kullanılabileceğini söyleyerek kripto para birimlerine karşı yıllardır tartışıyor. Sonunda kriptoya 2020’de yasal statü verdi, ancak ödeme aracı olarak kullanımlarını yasakladı.

Rusya’da kripto yasağı inceleme altında

Perşembe günü yayınlanan raporda merkez bankası, spekülatif talebin öncelikle kripto para birimlerinin hızlı büyümesini belirlediğini ve bir finansal piramidin özelliklerini taşıdığını, piyasada potansiyel balonlar konusunda uyarıda bulunduğunu, finansal istikrarı ve vatandaşları tehdit ettiğini söyledi.

Banka, finansal kuruluşların kripto para birimleri ile herhangi bir işlem yapmasının engellenmesini önerdi ve söz konusu mekanizmaların fiat para birimleri için kripto para alım veya satımına yönelik işlemleri engellenmesi gerektiğini söyledi.

Önerilen yasak kripto borsalarını içeriyor. Kripto para borsası Binance, düzenleyicilerle çalışmayı taahhüt ettiğini ve raporun yayınlanmasının merkez bankası ile Rus kripto kullanıcılarının çıkarlarını koruma konusunda diyalog başlatmasını umduğunu söyledi.

Merkez bankasının finansal istikrar departmanı başkanı Elizaveta Danilova, kripto para birimine sahip olma konusunda kısıtlamaların öngörülmediğini söyledi. Banka, aktif kripto para kullanıcıları olan Rusların yıllık yaklaşık 5 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olduğunu belirtti.

Rusya, ABD ve Kazakistan’ın ardından Bitcoin madenciliğinde dünyanın üçüncü büyük oyuncusu, ancak Kazakistan bu ayın başlarındaki tartışmaların ardından madencilerin göç ettiğini görebilir.

Rusya Merkez Bankası, kripto madenciliğinin enerji tüketimi için sorunlar yarattığını söyledi. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için küresel bir ağa bağlı diğerlerine karşı rekabet eden güçlü bilgisayarlar tarafından “çıkarılır”. Süreç elektrikle ilerler ve genellikle fosil yakıtlarla çalışır.

Banka, “En iyi çözüm, Rusya’ya kripto para madenciliği yasağı getirme olabilir.” dedi.