• BITCOIN/TL
  2187842,355
  % -0,14
 • ETHEREUM/TL
  114023
  % -1,06
 • RIPPLE/TL
  20.67
  % 5,55
 • BITCOIN CASH/TL
  12256.38,590
  % -2,15
 • LITECOIN/TL
  2411.08
  % 1,51
 • COSMOS HUB/TL
  206.8
  % 0,90
 • CARDANO/TL
  13.77
  % -0,98
 • TETHER/TL
  32.87
  % -0,11

İngiltere’den Kripto İçin ‘Kırmızı Uyarı’

İngiltere’den Kripto İçin ‘Kırmızı Uyarı’

İngiltere’nin Reklam Standartları Kurumu (ASA), kripto para birimi hizmetlerinin reklamını yapan 50’den fazla şirkete, yeni kılavuza uyduklarından emin olmak için reklamlarını gözden geçirmelerini tavsiye eden bir yaptırım bildirimi yayınladı.

Reklam düzenleyicisi CoinDesk’e 50 listenin daha önce ASA kararlarına tabi olan tüm firmaları içerdiğini söyledi. Bu şirketler arasında Coinbase (COIN), eToro, Luno ve Crypto.com yer alıyor.

Afrika’nın Kakao Üreticilerinin Maaşı Bitcoin’le Ödenecek

Kakao ürünü girişimi Koa, bu hafta kakao tedarik zincirinin şeffaflığını artıran ve Ganalı çiftçilere ödeme yapılmasını sağlayan blok zinciri tabanlı bir program başlattı. Program, Alman tedarik zinciri şirketi Seedtrace ve Güney Afrika telekom şirketi MTN Group tarafından destekleniyor. Koa, "skandallar ve kakao çiftçisi yoksulluğu" dediği durumu sona erdirerek şeffaflığı ve hesap verebilirliği geliştirmeyi umduğunu söyledi. Oreo ve Chips Ahoy üreticisi Mondelez gibi şirketler, Fildişi Sahili ve Gana'da kakao üretimini düzenleyen

İlgili İçerik

ASA, “Bu bizim için bir ‘kırmızı alarm’ öncelikli sorunudur ve yakın zamanda tüketicileri yanıltıcı ve sosyal olarak sorumsuz olduğu için birkaç kripto reklamını yasakladık” dedi.

Yeni kılavuz, reklamverenlerin İngiltere’de kriptonun düzenlenmediğini ve “yatırımların değerinin değişken olduğunu ve düşebileceğini” açıkça belirtmesini gerektiriyor.

Ek olarak, reklamlar “yatırım kararlarının önemsiz, basit, kolay veya herkes için uygun olduğunu belirtmemeli veya ima etmemelidir” veya “satın almak için bir aciliyet hissi uyandırmamalı veya bir şeyi kaçırma korkusu ya da yatırımların düşük riskli olduğunu ima etmemelidir.”

İngiltere kripto reklamları için harekete geçti

Kripto hizmetlerinin reklamını yapan şirketlerin, reklamlarının bu yönergeyi karşıladığından emin olmak için 2 Mayıs’a kadar süreleri var, ardından uyumlu olmayan reklamverenler Mali Davranış Otoritesi’nin (FCA) mali gözlemcisine bildirilecek.

Ocak ayında FCA, hükümet tarafından sektörü düzenlemesi için ek yetkiler verildikten sonra kripto reklamcılığının gözetimini sıkılaştırma planlarını duyurdu.

CoinDesk, yeni kılavuz hakkında yorum yapmak için Coinbase, eToro, Luno ve Crypto.com ile iletişime geçti, ancak basın saatine kadar bir yanıt almadı. Luno, CoinDesk gibi Digital Currency Group’a aittir.

Bu arada FCA, kripto varlık işletmelerine ilişkin kendi düzenlemesi konusunda endüstri gerilimine bulaşmış durumda ve 18 kripto firması, düzenleyicinin geçici kripto varlık kaydından tam yetkilendirmeye geçmek için başvurularının durumu hakkında hâlâ haber bekliyor.

Dijital banka Revolut Ltd. ve kripto komisyonculuğu Copper Technologies Ltd. de dahil olmak üzere büyük firmalar, FCA’nın 31 Mart’taki yetkilendirme son tarihine kadar onay almazlarsa kripto operasyonlarını durdurmak zorunda kalacaklar.

FCA’nın piyasalar direktörü Sarah Pritchard, ASA’nın yaptırım bildirimine ek olarak yaptığı açıklamada, “Belirsiz veya yanıltıcı kripto reklamlarıyla mücadele etmek için ASA ile yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Kripto varlıklara yatırım yapanlar tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalıdır.” dedi.