• BITCOIN/TL
  1915830,401
  % 1,30
 • ETHEREUM/TL
  103416
  % 0,89
 • RIPPLE/TL
  16.03
  % 7,61
 • BITCOIN CASH/TL
  12418.73,603
  % 7,29
 • LITECOIN/TL
  2300.91
  % 2,09
 • COSMOS HUB/TL
  203.53
  % 2,97
 • CARDANO/TL
  13.67
  % 3,12
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,28

Afrika’nın Kakao Üreticilerinin Maaşı Bitcoin’le Ödenecek

Afrika’nın Kakao Üreticilerinin Maaşı Bitcoin’le Ödenecek

Kakao ürünü girişimi Koa, bu hafta kakao tedarik zincirinin şeffaflığını artıran ve Ganalı çiftçilere ödeme yapılmasını sağlayan blok zinciri tabanlı bir program başlattı.

Program, Alman tedarik zinciri şirketi Seedtrace ve Güney Afrika telekom şirketi MTN Group tarafından destekleniyor. Koa, “skandallar ve kakao çiftçisi yoksulluğu” dediği durumu sona erdirerek şeffaflığı ve hesap verebilirliği geliştirmeyi umduğunu söyledi.

Oreo ve Chips Ahoy üreticisi Mondelez gibi şirketler, Fildişi Sahili ve Gana’da kakao üretimini düzenleyen Conseil du Cafe-Cacao tarafından çiftçilere geçim ücretinin altında bir oran ödemekle suçlanıyor. Koa, bir blok zincirindeki ödeme kayıtlarını kamuya açık bir şekilde belgelemenin bu tür uygulamaları ortadan kaldırabileceğine inanıyor.

Ganalı işçiler maaşlarını blockchain üzerinden alacak

Seedtrace, Koa’nın tedarik zinciri altyapısı için bir platform sağlar. Platform, kakao üretimi ve dağıtımıyla ilgili verileri kaydetmek için Topl blok zincirini kullanır. Çiftçiler, ürünlerinin nereye gittiğini ve nasıl kullanıldığını bilmek için verileri kullanırken, tüketiciler gıdalarındaki bileşenlerin kaynağını kolayca takip edebilir ve çiftçilere çalışmaları için uygun ödeme yapılmasını sağlayabilir.

Koa genel müdürü ve kurucu ortağı Anian Schreiber şunları söyledi: “Uzun, şeffaf olmayan tedarik zincirlerinden kurtulmak istiyoruz. Etik iş operasyonlarının vaatlerinin yeterli olmadığına, tüketicilerin denetlemesinin kolay olması gerektiğine inanıyor.”

Dünyanın En Büyük Ödeme Sisteminden Kripto Adımı

Ödeme devi Stripe artık kripto para birimi borsaları, dijital cüzdanlar ve NFT pazarları dahil olmak üzere kripto işletmelerini destekliyor. Haber, şirketin kurucu ortağı John Collison tarafından Twitter aracılığıyla ve Stripe'in Web3 evrenindeki kullanım durumlarını açıklayan bir sayfaya bağlantıyla paylaşıldı. Borsalar için, platformların küresel itibari para birimlerindeki ödemeleri sorunsuz bir şekilde işlemesine ve 45'ten fazla ülkede itibari para ödemelerine olanak tanır. Dijital cüzdanlar için, kullanıcıların Bitcoin, Ether ve Bored Apes'lerini kullanışlı

İlgili İçerik

Ürün hareketi ve ödemeler ile ilgili veriler ise MTN Group tarafından toplanır ve paylaşılır. Şirket, tedarik zincirindeki her bir geçiş noktasında ürünler için ödenen yeri ve tutarı onaylayan Seedtrace platformuna ödeme verilerini girer.

Bu sistem aynı zamanda Gana’nın Haziran 2021’de çiftçilere nakit yerine dijital olarak ödeme yapılmasını zorunlu kılarak hırsızlık saldırılarını azaltmaya yönelik baskısından da yararlanıyor. MTN aracılığıyla, çiftçilerin dijital ödemelerinin kaydı, halka açık blok zincirinde saklanır.

Son zamanlarda tedarik zinciri takibi için blok zincirini benimseyen tek şirket Koa değil. Kuzey Amerika perakende devi Walmart Canada, geçtiğimiz yıl tedarik zinciri operasyonlarında dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) kullanmaya başladı.

Walmart ayrıca gıda kaynaklı hastalıkları izlemek ve izlemek için bilgisayar devi IBM’in Hyperledger Fabric platformunu kullanıyor. Nasdaq’a göre, sistem gıda maddeleriyle ilgili belirli verileri bulmak için gereken süreyi 7 günden sadece 2 saniyeye indirdi.