• BITCOIN/TL
  2047241,632
  % -0,20
 • ETHEREUM/TL
  99444
  % -0,36
 • RIPPLE/TL
  16.18
  % 1,09
 • BITCOIN CASH/TL
  15828,192
  % 3,73
 • LITECOIN/TL
  2663.98
  % 4,56
 • COSMOS HUB/TL
  267.5
  % 1,43
 • CARDANO/TL
  14.75
  % 0,21
 • TETHER/TL
  32.54
  % -0,07

Elon Musk Twitter Hissedarı Oldu: Dogecoin Fırladı!

Elon Musk Twitter Hissedarı Oldu: Dogecoin Fırladı!

Dogecoin (DOGE), Pazartesi günü yayınlanan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyasına göre Elon Musk’ın Twitter’da %9,2 (2.8 milyar dolarlık hisse) satın almasının ardından neredeyse iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Tesla’nın kurucu ortağı ve CEO’su Elon Musk tarafından yapılan büyük satın alma, kullanıcıların platformla uyumsuzluğunu ifade ettiği son zamanlarda yaptığı bir Twitter anketini takip ediyor gibi görünüyor.

“İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasi için esastır. Twitter’ın bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı olduğuna inanıyor musunuz? Bu anketin sonuçları önemli olacak. Lütfen dikkatlice oy verin.” Musk’ın anketine katılan kullanıcıların %70’inden fazlası ‘Hayır’ yanıtını verdi.

Avrupa’dan Kriptoya Hamle Geldi: Binlerce Yatırımcı Kaçtı

Birkaç büyük kripto para birimi, Cuma günü kötüleşen enflasyon rakamları ve endüstrinin olumsuz gördüğü kripto mevzuatına ilişkin bir AB oylamasının ortasında düştü. Bitcoin (BTC) ve Proof of Work (PoW) konsensüsüne dayalı kripto para birimleri 14 Mart 2022'de Avrupa Birliği'nden yasaklanmayı kıl payı kaçırdı. Birkaç gün önce çevre lobisi, kripto varlıklarla ilgili yaklaşan MiCA (kripto varlık piyasaları) yasası kapsamında Bitcoin gibi madencilik tabanlı kripto para birimlerini baltalamak istedi. Piyasa değerine

İlgili İçerik

Elon Musk Twitter’ı Satın Alacak mı?

Musk, sosyal medya ağında oldukça popüler olmasına rağmen, bir süredir Twitter’ın açık bir eleştirmeni. Kendi platformunu inşa etme olasılığıyla da gündeme geldi. Şimdi, Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in sahip olduğu hisselerden dört kat daha büyük bir hisseye sahip.

Pek çok kişi, bu hareketin Musk’ın Twitter’ı kendi inançlarına daha yakın hale getirmek ve bir satın almayla sonuçlanmak için bir planı zorlayacağı anlamına gelmesini bekliyor.

Musk’ın satın alımı, piyasa öncesi işlemlerde %25’in üzerinde bir artışla şirketin hisse fiyatına yansıdı. Twitter zirveye ulaştığında yaklaşık 8 milyar dolar değer kattı ve Musk’ın 2,8 milyar dolarlık hissesi 3,5 milyar doların üzerine çıktı.

Dogecoin’i Nasıl Etkiler?

“Twitter’ın fiili kamu kent meydanı olarak hizmet ettiği göz önüne alındığında, ifade özgürlüğü ilkelerine bağlı kalmamak demokrasiyi temelden baltalıyor. Ne yapılmalı? Yeni bir platforma ihtiyaç var mı?” diye yazan Musk’a Dogecoin’in yaratıcısından bir hamle geldi.

“Bence bu, onların kurallarını açıkça ifade etmeleriyle başlıyor; örneğin doğrulama yapma biçimleri tamamen keyfi görünüyor ve çoğu kişinin, kurallar net değilse platformdan ayrılma riski nedeniyle gerçekten düşündüklerini tweet atmaktan korktuğunu hissediyorum.”

Bu satın alma, Musk’ın Twitter’ın politikasını uygun gördüğü şekilde değiştirmekle kişisel bir ilgisi olduğunu ima ettiğinden, CEO’nun takipçilerinin isteklerine göre hareket etmesi olarak da okunabilir. Ayrıca ifade özgürlüğünün ötesinde, birçok Musk takipçisi Dogecoin destekçisidir.

Son zamanlarda CEO, kripto parayla ilgili bir videoyu tweetledi; bu, çoğunlukla meme madeni parasının fiyatının katlanarak artacağını ve tüm büyük madeni paraları geçeceğini öne süren bir şaka videosuydu. Ancak Elon Musk DOGE’un güçlü bir destekçisi ve popüler etkinlikleri DOGE’un fiyatı için belirleyici faktör haline geldi.