• BITCOIN/TL
  2171575,314
  % -1,16
 • ETHEREUM/TL
  120871
  % -2,51
 • RIPPLE/TL
  17.03
  % -0,19
 • BITCOIN CASH/TL
  15035.85,168
  % 0,48
 • LITECOIN/TL
  2693.62
  % 0,79
 • COSMOS HUB/TL
  280.69
  % 1,56
 • CARDANO/TL
  14.7
  % -0,09
 • TETHER/TL
  32.21
  % -0,03

Avrupa’dan Kriptoya Hamle Geldi: Binlerce Yatırımcı Kaçtı

Avrupa’dan Kriptoya Hamle Geldi: Binlerce Yatırımcı Kaçtı

Birkaç büyük kripto para birimi, Cuma günü kötüleşen enflasyon rakamları ve endüstrinin olumsuz gördüğü kripto mevzuatına ilişkin bir AB oylamasının ortasında düştü. Bitcoin (BTC) ve Proof of Work (PoW) konsensüsüne dayalı kripto para birimleri 14 Mart 2022’de Avrupa Birliği’nden yasaklanmayı kıl payı kaçırdı.

Birkaç gün önce çevre lobisi, kripto varlıklarla ilgili yaklaşan MiCA (kripto varlık piyasaları) yasası kapsamında Bitcoin gibi madencilik tabanlı kripto para birimlerini baltalamak istedi.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, %2’den fazla düşüşle 45 bin doların altına düştü. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ether, aynı dönemde yaklaşık 3.200 dolardan satılıyordu.

En büyük tek likidasyon emri, 4,95 milyon dolar değerinde Bitmex – XBTUSD’den geldi. Son 24 saatte 115.015 tüccar likide edildi ve toplam likidasyon tutarı 387.83 milyon dolar. Özellikle kripto türev piyasasındaki kaldıraçlı pozisyonlar, teminat gereksinimi tüccar tarafından karşılanmadığında likide edilmeye zorlanır.

Likidasyon nedir? Finans ve ekonomide tasfiye, bir işi sona erdirme ve varlıklarını talep sahiplerine dağıtma sürecidir. Genellikle bir şirket iflas ettiğinde meydana gelen bir olaydır, yani yükümlülüklerini vadesi geldiğinde ödeyemez.

Avrupa yüzünden kripto borsasında 387 milyon dolar likide oldu

Birkaç önde gelen altcoin de zarar gördü ve bu da yatırımcıların risk iştahının azaldığını gösteriyor. DOGE ve SHIB son zamanlarda sırasıyla %5’ten fazla düştü.

Avrupa Birliği’ndeki yasa koyucular, kripto para birimi endüstrisinin yeniliği boğucu ve mahremiyeti istila etmekle eleştirdiği bir hareketle bugün anonim kripto işlemlerini yasaklamak için tartışmalı önlemler aldı.

Kripto sektörü ödemeleri, 1114 dolar üzerindeki geleneksel ödemelerle aynı kara para aklama önleme gereksinimlerine tabi olacaktır. Ek olarak kripto ödemelerine izin verilmedi, bu nedenle barındırılmayan veya kendi kendine barındırılan cüzdanları olanlar da dahil olmak üzere küçük kripto işlemleri bile kimlik gerektirir.

Düzenlenmemiş kripto borsaları, tartışılan daha fazla önlemle geleneksel finansal sistemler ile olan bağını kesmek zorunda kalabilir.

Aralık ayında ulusal hükümetlerin, dijital ödemelerin bunu kolayca atlatabileceğini savunarak ve düzenlenmiş kripto varlık firmaları tarafından yönetilmeyen özel cüzdanları dahil ederek kripto üzerindeki 1114 dolarlık sınırı kaldırmak istedikleri açıklandı.