• BITCOIN/TL
  2091831,442
  % -3,83
 • ETHEREUM/TL
  102811
  % -3,10
 • RIPPLE/TL
  17.13
  % -4,04
 • BITCOIN CASH/TL
  15655.87,684
  % -5,17
 • LITECOIN/TL
  2723.53
  % -3,48
 • COSMOS HUB/TL
  274.38
  % -4,73
 • CARDANO/TL
  15.51
  % -6,21
 • TETHER/TL
  32.56
  % -0,06

Bitcoin Altı Ayın En Düşük Seviyesinde: Kripto Hisseleri Çakıldı

Bitcoin Altı Ayın En Düşük Seviyesinde: Kripto Hisseleri Çakıldı

Bitcoin altı ayın en düşük seviyesine geriledi ve bu, dijital tokeni Kasım zirvesinin yüzde 50 altında bıraktı ve servetleri kripto para piyasasına bağlı şirketlerin hisselerini aşağı çekti.

Dijital paranın fiyatı, yüzde 9 düşerek Temmuz ortasından bu yana en düşük noktası olan 33.307 dolara geriledi. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olmaya devam etmesine rağmen, Bitcoin geçen yıl 69.000 dolarda zirveye ulaştığından beri değerinin yarısından fazlasını kaybetti.

Kripto hisseleri Bitcoin’le birlikte düştü

Kripto piyasalarındaki keskin düşüşler ABD borsasına sıçradı. Goldman Sachs tarafından derlenen kripto para birimiyle ilgili hisselerden oluşan bir sepet 2022’de değerinin yaklaşık üçte birini kaybetti. ABD’de listelenen kripto borsası Coinbase yüzde 13 düşerken, Bitcoin’e yoğun yatırım yapan bir yazılım şirketi olan MicroStrategy, benzer bir farkla düştü.

Rabobank küresel stratejisti Michael Every Pazartesi günkü bir notta, “Bu şimdilik bir çöküş gibi görünüyor” dedi.

Satışlar, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının teşvik programlarını dizginlemeye hazırlanırken, yatırımcıların spekülatif varlıklardan kaymasıyla aynı zamana denk geldi. Daha yüksek faiz oranlarına yönelik beklentiler, yatırımcıların ABD devlet tahvilleri gibi en kaliteli menkul kıymetleri elinde bulundurarak elde edebilecekleri getirileri artırdığından, daha riskli yatırımlar daha az arzu edilir hale geldi.

Kripto para birimlerinin cazibesi, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici kurumların dijital varlıkların nasıl alınıp satıldığına ve reklamlarının yapıldığına ilişkin kuralları sıkılaştırmaya yönelik hamleleriyle daha da zarar gördü.

Rusya merkez bankası geçen hafta, diğer “finansal piramitler” gibi, dijital paraların değerinin “büyük ölçüde piyasaya yeni girenlerden gelen taleple desteklendiğini” söyleyerek ülkedeki tüm kripto para birimi operasyonlarını yasaklamayı önerdi.

İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi geçen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İspanya, Singapur ve İtalya’daki tüketici korumalarını artırmaya yönelik hamlelerin ardından yanıltıcı kripto reklamlarını kısıtlamayı umduğunu söyledi.