• BITCOIN/TL
  2139813,519
  % 0,89
 • ETHEREUM/TL
  103889
  % 0,88
 • RIPPLE/TL
  17.35
  % 0,80
 • BITCOIN CASH/TL
  16539.71,679
  % -0,70
 • LITECOIN/TL
  2760.58
  % -0,20
 • COSMOS HUB/TL
  289.18
  % 2,49
 • CARDANO/TL
  16.62
  % 1,86
 • TETHER/TL
  32.54
  % 0,15

Avrupa, Kripto Madenciliğini Engellemedi: Kripto Uçtu!

Avrupa, Kripto Madenciliğini Engellemedi: Kripto Uçtu!

Avrupa Birliği, kripto madenciliğini etkin bir şekilde yasaklayacak düzenleyici önlemi bozduğundan, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Pazartesi günü yükseldi.

Dijital varlık alanını geniş ölçüde düzenleyecek olan bölüm, Pazartesi günü Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) düzenlemesinden kaldırıldı. 2020’de AB tarafından uygulamaya konmasından bu yana önlemi protesto eden sektör katılımcılarının endişelerini giderdi.

Kaldırma, hisse senetleri gün içinde düşerken bile piyasaları destekledi. Hisse senedi ticaretinin sonunda Bitcoin %2.85 yükselirken, Ether %1.14 yükseldi.

AB, Kripto Düzenleme Tasarısını Gözden Geçirmeye Başladı

Avrupa Parlamento komitesi, endüstri yöneticilerinin Avrupa'da Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere önemli dijital para birimlerini pratik olarak yasaklayabileceğini söylediği bir önlemin geçişini hızlandırabilecek kripto varlıkları için yeni bir düzenleyici çerçeve üzerinde oy kullanacak. AB'de ihraç edilen ve/veya ticareti yapılan kripto varlıklar, Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonu (MiCa) adlı yasanın son taslağına göre, "minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarına tabi olacak ve bu gerekliliklere uyumu sağlamak için

İlgili İçerik

Proof-of-Work, Kripto Madenciliği Yasasından Kaldırdı

Almanya’dan Avrupa Parlamentosu üyesi Stefan Berger, iş kanıtı kripto madenciliğinin artık MiCA’ya dahil edilmediğini söyledi. Proof-of-Work’ün bağımsız bir tartışması artık MiCA’da planlanmamakta.

Berger, “Sürdürülebilirlik hakkındaki önemli tartışmalar ışığında, önerim, diğer tüm finansal ürünler gibi kripto varlıklarını da taksonomi alanına dahil etmektir.” dedi.

Merkezi olmayan bir likidite protokolü olan THORchain, %11,61 kazançla yine piyasa değerine göre ilk 100 kripto para arasında günün en büyük kazananı oldu.

Hisse senetleri, Rusya’nın Ukrayna’daki çabalarında Çin’den askeri yardım istediği yönündeki raporların ortaya çıkmasıyla Pazartesi günü zora girdi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD’nin “Çin’in Rusya’ya gerçekte ne kadar maddi destek, maddi destek veya ekonomik destek sağladığını görmek için yakından izlediğini” söyledi.

Yazılım şirketi MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, Pazartesi günü New York Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen web seminerinde “Bitcoin bu oyunu kazandı. Gayrimenkul yaratmak için enerjiye ihtiyacınız var.” ifadelerini kullandı.

EPP Group’un komitedeki sözcüsü Markus Ferber, başarısız önerinin AB’nin büyürken kripto endüstrisini desteklemek istediğine dair “açık bir sinyal” gönderdiğini söyledi.

Ferber, “İş kanıtının yasaklanması, AB’nin kripto kimsenin arazisi haline gelmesi anlamına gelirdi. Yeniliği teşvik etmek istiyorsak, yeni teknolojilere açık olmalıyız, onları yasaklamamalıyız.” dedi.