• BITCOIN/TL
  2065516,552
  % 5,35
 • ETHEREUM/TL
  99827
  % 4,32
 • RIPPLE/TL
  16.29
  % 5,14
 • BITCOIN CASH/TL
  15735.49,257
  % 7,47
 • LITECOIN/TL
  2654.08
  % 5,57
 • COSMOS HUB/TL
  268.27
  % 4,81
 • CARDANO/TL
  14.79
  % 5,13
 • TETHER/TL
  32.52
  % 0,08

AB, Kripto Düzenleme Tasarısını Gözden Geçirmeye Başladı

AB, Kripto Düzenleme Tasarısını Gözden Geçirmeye Başladı

Avrupa Parlamento komitesi, endüstri yöneticilerinin Avrupa’da Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere önemli dijital para birimlerini pratik olarak yasaklayabileceğini söylediği bir önlemin geçişini hızlandırabilecek kripto varlıkları için yeni bir düzenleyici çerçeve üzerinde oy kullanacak.

AB’de ihraç edilen ve/veya ticareti yapılan kripto varlıklar, Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonu (MiCa) adlı yasanın son taslağına göre, “minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarına tabi olacak ve bu gerekliliklere uyumu sağlamak için aşamalı bir dağıtım planı oluşturacak ve sürdürecek”.

Kripto Avrupa’da yasaklanıyor mu?

Asgari sürdürülebilirliğe ve kullanıma sunma gereksinimlerine yapılan atıf, Bitcoin ve Ethereum gibi sözde bir “iş kanıtı” konsensüs mekanizması üzerinde çalışan dijital para birimlerinin kullanımını frenlemek veya yasaklamak için yapılan son dakika değişiklikleri gibi görünüyor.

İş kanıtı, Bitcoin blok zincirini yöneten ana fikir birliği mekanizmalarından biridir. Bitcoin madencileri, blok zincirini güvence altına alan ve işleyen ağa bilgisayar gücüne katkıda bulunur ve katkılarından dolayı Bitcoin ile ödüllendirilir.

Almanya’nın Hristiyan Demokrat Partisi’nden AB parlamenter ve kripto uzmanı Stefan Berger geçen hafta başlarında tweet’te daha önceki bir taslağın bir iş kanıtı protokolü konseptinden bahsetmediğini söyledi.

Yeni, daha sert yasa taslağının Bitcoin’in fiilen yasaklanıp yasaklanmayacağını düşünen bazı endüstri yöneticileri endişelerini Twitter’a taşıdı. Dünyanın en büyük kripto cüzdan sağlayıcılarından biri olan Ledger CEO’su Pascal Gaulthier Twitter hesabında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biz Ledger’da, özellikle arka bahçemizde her zaman özgürlüğü ve kendi kendini korumayı savunacağız. Hepinizi Avrupa Parlamentosu üyenizle iletişime geçmeye ve Avrupa’da Bitcoin yasağına karşı olduğunuzu bildirmeye çağırıyoruz.

Twitter’da kripto cüzdan şirketi Unstoppable Finance strateji başkanı Patrick Hansen, “Bitcoin’in POW’dan çıkış planını uygulayabilmesi ve uygulayacak hiçbir yolu olmadığından, BTC’yi de etkileyecektir” dedi.