• BITCOIN/TL
  2184035,103
  % -0,61
 • ETHEREUM/TL
  113841
  % -1,57
 • RIPPLE/TL
  20.73
  % 5,42
 • BITCOIN CASH/TL
  12235.79,132
  % -2,69
 • LITECOIN/TL
  2411.86
  % 1,22
 • COSMOS HUB/TL
  206.52
  % 0,32
 • CARDANO/TL
  13.77
  % -1,41
 • TETHER/TL
  32.87
  % -0,22

ABD, Kriptonun Yeni Kurallara İhtiyacı Olduğunu Düşünüyor

ABD, Kriptonun Yeni Kurallara İhtiyacı Olduğunu Düşünüyor

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, mevcut düzenleyici çerçeve piyasanın yeniliklerini hesaba katamadığı için kripto piyasasının yeni kurallar gerektireceğini söyledi. Powell, Bank of International Settlements zirvesinde konuşuyordu.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkında Uluslararası Ödemeler Bankası İnovasyon Zirvesi’nde konuşan Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Amerika Birleşik Devletleri’nin piyasayı nasıl düzenleyebileceğine dair bir fikir verdi.

Avrupa, Kripto Madenciliğini Engellemedi: Kripto Uçtu!

Avrupa Birliği, kripto madenciliğini etkin bir şekilde yasaklayacak düzenleyici önlemi bozduğundan, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Pazartesi günü yükseldi. Dijital varlık alanını geniş ölçüde düzenleyecek olan bölüm, Pazartesi günü Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) düzenlemesinden kaldırıldı. 2020'de AB tarafından uygulamaya konmasından bu yana önlemi protesto eden sektör katılımcılarının endişelerini giderdi. Kaldırma, hisse senetleri gün içinde düşerken bile piyasaları destekledi. Hisse senedi ticaretinin sonunda Bitcoin %2.85 yükselirken, Ether %1.14

İlgili İçerik

ABD’den yeni kripto kuralları

Powell, kripto piyasasının ve ilgili teknolojilerin olumlu etkileri olabileceğini ancak bunun yeni kuralların oluşturulmasını gerektireceğini söyledi. Powell, dağıtık teknolojinin ve merkezi olmayan finansın “ödeme sisteminin verimliliğini artırma ve daha rekabetçi bir finansal ortamı teşvik etme potansiyeline” sahip olduğunu belirtti.

Düzenlemeye ek olarak, Fed Başkanı, piyasanın sunduğu yeni ürünlerin riskleri olabileceğini söyledi.

“Bazı ürünler için potansiyel finansal istikrar endişeleri de var. Özellikle, büyük istikrarsızlaştırıcı akışlara yol açabilecek piyasa stresi zamanlarında bazı dijital ürünlerin nasıl davranacağını bilmiyoruz ve kripto piyasalarındaki streslerin potansiyel olarak geleneksel finans sistemine nasıl yayılabileceğini de bilmiyoruz.”

Açıklamalardan öne çıkan bir diğer önemli nokta, ABD makamları tarafından defalarca anılan stablecoin’lerle ilgili. Bunları yeni kurallarla ABD bankacılık sistemine dahil etmek istiyorlar.

Bu arada Amerika Birleşik Devletleri kendi CBDC’sini başlatmayı düşünüyor, ancak bunu yapmanın yalnızca ön aşamalarında. Powell, Fed’in henüz bu konuda resmi bir karar vermediğini, yalnızca ilk inceleme olduğunu söyledi.

Dolara dayalı bir dijital para birimi, hükümetin kriptoyu kapsamlı bir şekilde düzenlemek için attığı ilk büyük adım olan Başkan Biden tarafından imzalanan geniş kapsamlı yürütme emrinin bir parçasıydı.

Kriptoya karşı uluslararası iş birliği çağrısı

Daha önce de belirtildiği gibi Powell, kripto ve CBDC’ler konusunda uluslararası iş birliğinin gerekli olduğunu söyledi. Stablecoin’ler ulusal para birimlerini tehdit ediyor olarak görülüyor ve birçok hükümet kontroller uygulamak istiyor.

Powell, dolar bazlı bir CBDC’nin arkasındaki dört ana faktörü özetledi ve kullanıcı gizliliği, “kimlik doğrulanabilir”, “aracılı” ve erişilebilirlik olarak nitelendirdi. Bununla birlikte, bir kavram kanıtı bile çok uzaktır, bu nedenle düzenleme açısından daha birçok şeyin önce gelmesi muhtemeldir.