• BITCOIN/TL
  1912693,270
  % 1,78
 • ETHEREUM/TL
  103301
  % 1,46
 • RIPPLE/TL
  16.26
  % 9,21
 • BITCOIN CASH/TL
  12387.4,635
  % 7,87
 • LITECOIN/TL
  2294.99
  % 2,25
 • COSMOS HUB/TL
  203.28
  % 3,42
 • CARDANO/TL
  13.65
  % 3,65
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,31

Vergi Ödemek İstemeyen Yatırımcılar Kriptoya Yöneldi

Vergi Ödemek İstemeyen Yatırımcılar Kriptoya Yöneldi

Yatırımcılar kripto para yatırımlarında vergi tasarrufu yapmanın yollarını araştırırken, kripto platformları yeni ürünler sunuyor. Yeni vergiyi çekmeden kripto para mevduatlarından faiz kazanmak veya kripto para birimlerine karşı kredi çekmek istiyorlar.

Hindistan’daki Bütçe Komisyonu, dijital para birimlerinden elde edilen getiriler için %30 vergi ve dijital varlıklar için Kaynakta İndirilen %1 Vergi (TDS) önerdi. Hükümet, bütçede kripto para terimini değil, sanal dijital varlıkları kullandı.

Yatırımcılar, bunun kripto tabanlı ürünlerde herhangi bir vergi olmayacağı anlamına geldiğini söyledi.

“Yönetmeliklerin bugünkü şekliyle, kripto tabanlı ürünlere yatırım yapan yatırımcılar, ne %1 TDS ne de %30 gelir vergisi kapsamında olmamalıdır. Ancak, hükümetten bu konuda netlik istedik ve bu konuda onlara yaklaşacağız” denildi.

Kripto para vergisi olacak mı?

Kripto platform yöneticileri, kripto tabanlı ürünlerde vergi indirimi olmaması durumunda yatırımcılardan daha fazla talep gelebileceğini söylüyor.

Bir çevrim içi bankacılık platformu olan Cashaa’nın kurucusu ve CEO’su Kumar Gaurav, “İnsanlar vergi sonuçlarından kaçınmak için satmak yerine kripto varlıkları için borç almayı tercih edecekleri için vergi, hem fiat hem de kripto para birimleri operasyonlarımızı artıracak” dedi.

Gaurav ayrıca ticaret yapmadan pasif gelir elde etmek için tasarruf hesabımızı kullanacak olan uzun vadeli sahiplerini de artıracak ve bu da TDS komplikasyonlarını tetikleyeceğine inandığını ifade etti.

Düzenlemelerin bugünkü şekliyle, kripto tabanlı ürünlere yatırım yapan yatırımcılar, ne %1 TDS ne de %30 gelir vergisi kapsamına alınmamalı. Ancak Singapur merkezli bir kripto para borsası olan Vauld’un kurucu ortağı ve CEO’su Darshan Bathija, hükümetten bu konuda netlik istedik ve bu konuda onlara yaklaşacağımızı söyledi.

Kripto platform yöneticileri, kripto tabanlı ürünlerde vergi indirimi olmaması durumunda yatırımcılardan daha fazla talep gelebileceğini söylüyor.