• BITCOIN/TL
  2142111,722
  % 1,16
 • ETHEREUM/TL
  104040
  % 1,10
 • RIPPLE/TL
  17.31
  % 0,33
 • BITCOIN CASH/TL
  16587,740
  % -0,27
 • LITECOIN/TL
  2756.41
  % -0,19
 • COSMOS HUB/TL
  289.2
  % 2,48
 • CARDANO/TL
  16.6
  % 1,48
 • TETHER/TL
  32.5
  % 0,07

Uluslararası Swap Birliği Kriptoyu Tanıyacağını Açıkladı!

Uluslararası Swap Birliği Kriptoyu Tanıyacağını Açıkladı!

Uluslararası Swap Birliği kriptoyu tanıyacak yasal bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Kripto para piyasalarına özgü aksaklıklar, dijital varlıkların kurumsal yatırımcılara yönelik cazibesini genişletmeyi amaçlayan bir hareketle ilk kez küresel türev endüstrisi sözleşmelerine dahil edilecek.

Uluslararası Swap ve Türev Ürünler Birliği (ISDA) Salı günü yaptığı açıklamada, “potansiyel bozulmaları” kapsayacak şekilde 3 trilyon dolarlık kripto piyasasıyla bağlantılı türevler için ortak yasal standartlar ve şablonlar geliştirdiğini söyledi.

Londra merkezli kuruluşun bir raporda belirttiği potansiyel sorunlar arasında siber saldırılar bulunuyor. Ücretsiz olarak airdrop yaptığını iddia eden dolandırıcılar ise özellikle ön plana çıkıyor.

ISDA’nın ana sözleşmeleri dünyanın tahvil, hisse senedi, para birimi ve diğer ana akım varlıklardaki türev işlemlerinin çoğu için yasal şablon olarak yaygın şekilde kullanılmakta. Piyasa katılımcıları, beklenmeyen bir olay bir türevin performansını bozarsa, sözleşme şartlarının nasıl ayarlanacağına ilişkin kılavuzunu genellikle takip etmekte.

ISDA CEO’su Scott O’Malia, dijital türevler için standartların ve tanımların temel veya spot piyasa ile uyumlu olacağını söyledi. “Kripto varlıkların benzersiz bir ürün sınıfı olduğuna saygı duymalı, tanımları ve yasal terimleri buna göre hazırlamalıyız.” dedi.

Uluslararası Swap Birliği kriptoyu tanıyacak

Hareket, kripto türevleri piyasasının değer ve etkinlik açısından yükselmesi ve Chicago Ticaret Borsası’ndaki Bitcoin ve Eter vadeli işlemleri gibi ürünlerin daha fazla kullanıcı çekmesiyle ortaya çıkıyor. Geçen ay, Bitcoin ve Eter vadeli işlemleri için ortalama açık faiz sırasıyla 4,3 milyar dolar ve 1,2 milyar dolara ulaştı.

CryptoCompare’den alınan verilere göre, borsa ilk kez Eter’de aylık açık ilginin 1 milyar dolardan fazla olduğunu gördü. Türev piyasası artık toplam kripto piyasasının yüzde 55’ini temsil ediyor.

En büyük kripto piyasası katılımcılarından bazıları ise kuralları şekillendirmeye çalışmak için düzenleyicilere yönelik lobi faaliyetlerini hızlandırıyor.

Ripple (XRP) ve SEC Arasındaki Dava ile Alakalı Yeni Ayağından Ayrıntılar

Ripple (XRP) ve SEC Arasındaki Dava ile Alakalı Yeni Ayağından Ayrıntılar Yargıç Sarah Netburn, Ripple’ın (XRP) şirketin ortak isimlerinden ve denizaşırı borsalardan veri almak amacıyla yabancı düzenleyicilere mutabakat yaptı (MoU) istekleri göndermesine müsaade edilip edilmeyeceğine karar verecek. Yargıç Sarah Netburn, Ripple’ın (XRP) şirketin ortak isimlerinden ve denizaşırı borsalardan veri almak için yabancı düzenleyicilere mutabakat yaptı. (MoU) istekleri göndermesine müsaade edilip edilmeyeceğine karar verecek.

İlgili İçerik

Geçen hafta kripto borsası Coinbase ve türev ticaret piyasası FTX.US, üyeleri ağırlıklı olarak dünyanın büyük yatırım bankalarından ve varlık yöneticilerinden oluşan köklü bir ticaret birliği olan ISDA’ya katıldı.

Coalition Greenwich’teki piyasa yapısı araştırması Başkanı Kevin McPartland, “Kurumsal piyasa katılımcıları, bunu yapacak mekanizmalar mevcut süreçleri ve standartları yansıtıyorsa kripto varlıklara yatırım yapmaya ve ticaret yapmaya daha istekli ve yetenekli olacak.” dedi.