• BITCOIN/TL
  2075798,157
  % 1,92
 • ETHEREUM/TL
  100478
  % 0,29
 • RIPPLE/TL
  16.16
  % 1,49
 • BITCOIN CASH/TL
  15927.18,563
  % -2,57
 • LITECOIN/TL
  2596.7
  % 3,30
 • COSMOS HUB/TL
  266.18
  % 1,67
 • CARDANO/TL
  14.96
  % 1,80
 • TETHER/TL
  32.52
  % 0,35

Terra Kurucusuna LUNA Fiyat Manipülasyonu Davası Açıldı

Terra Kurucusuna LUNA Fiyat Manipülasyonu Davası Açıldı

Do Kwon, Terra’nın çöküşünün ardından bir dizi soruşturmanın alıcısı olmaya devam ediyor. Güney Koreli yetkililer, Terra ekosistem tokenleri LUNA ve UST’nin yanı sıra CEO’su ve kurucusu Do Kwon’un çöküşü hakkında tam kapsamlı bir soruşturma başlattı.

Yerel haber kaynağı JTBC geçtiğimiz günlerde, yetkililerin Terra’nın CEO’sunun UST ve LUNA fiyatlarını kendi bencil çıkarları için fiyatların yükselmesine veya düşmesine neden olacak şekilde manipüle edip etmediğini çözmeye çalıştıklarını bildirdi.

Ayrıca yetkililer, Terra tokenleri halka açılmadan önce ülkedeki yerel borsaların da uygun listeleme prosedürlerinden ve incelemelerden geçip geçmediğini araştırıyorlar.

G7 Ülkeleri, Terra Çöküşü Sonrası Kriptoya Karşı Adım Atıyor

G7 hükümetler arası siyasi forum, dijital para birimi düzenlemelerine duyulan ihtiyacı vurgulayan en son küresel organ oldu. Yedi ülkeden üst düzey finans sektörü yetkilileri, Finansal İstikrar Kurulu'ndan (FSB) dijital para düzenlemelerini hızlı bir şekilde oluşturmasını istedi. Reuters'in haberine göre, en büyük yedi sanayi ülkesinden bakanlar ve merkez bankacıları bu hafta Almanya'da bir araya geldiklerinde kripto para çağrısı yaptı. Terra blok zinciri tokenlerinin piyasada kargaşaya neden olan çöküşü ışığında endişeler artıyor

İlgili İçerik

Terra’ya Karşı Şikayetler Büyüyor

Gelişme, Terra çöküşünden büyük zarar gören yatırımcıların ilgili makamlara şikayette bulunmaya devam etmesiyle ortaya çıkıyor. TerraForm Labs ve şirketin ekosistem tokenlerinin çöküşünden bu yana, Seul savcılığına şikayette bulunan mağdur yatırımcıların toplam sayısı 78’e yükseldi. Bu yatırımcıların toplam 5,4 milyon $ zarar gördüğü bildiriliyor.

Terra çöküşünün ardından Koreli yetkililerin UST ve LUNA kazasının ana nedenini araştırmak için önemli çabalar sarf etti. Yetkililer, konuyla ilgili soruşturmaların gerektiği gibi yapılmadığını ve bu nedenle ülkeyi “Yeouido Azrail” adlı uzmanlaşmış suç birimini yeniden kurmaya sevk ettiğini savundu.

Soruşturma birimi, diğerlerinin yanı sıra Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) dahil olmak üzere farklı Kore icra dairelerinin çalışanları olan 40 kişiden oluşmaktadır.

Terra CEO’sunun UST ve LUNA’nın çöküşünden bu yana Kore’de bir dizi soruşturma altında olması artık yeni değil. Kwon’un vergi kaçakçılığı suçlamalarıyla soruşturulduğu ve 78 milyon dolar ödemeye mahkum edildiği iddia edildi.

Benzer şekilde, Terra CEO’su da kazanın kesin nedenini ülkenin milletvekillerine açıklamak için Kore Kongresi’ne çağrıldı.

Kwon, Terra’nın Çöküşü Uyarısını Görmezden Geldi

Görünüşe göre, Koreli yetkililerin UST ve LUNA’nın çöküşünün ardından Terra ile işi bitmedi. JBTC’ye göre, projenin ilk aşamalarında işe alınan bir dizi Terra çalışanı, müfettişlere şok edici açıklamalar yaptı.

Çalışanlar, Terra jetonlarının piyasaya sürülmesinden önce Kwon’un projelerin gelecekte başarısız olabileceği konusunda uyarıldığını açıkladı. Ancak, bu uyarıları dikkate almayı reddetti ve kripto para birimlerini halka arz etmeye başladı.

Çalışanlar, “O zaman bile, içeride herhangi bir zamanda bir çöküşün olabileceğine dair bir uyarı vardı, ancak CEO Kwon Do-hyeong parayı fırlatmaya zorladı” dedi.

Bu arada Terra, çalışanların kayıplarını tazmin etme çabalarını şimdiden başlattı. Tazminat planının bir kısmı, yeni LUNA jetonlarının piyasaya sürülmesini ve fazla UST rezervinin yakılmasını içerir.