• BITCOIN/TL
  2187073,135
  % -0,04
 • ETHEREUM/TL
  113882
  % -1,15
 • RIPPLE/TL
  20.64
  % 5,54
 • BITCOIN CASH/TL
  12216.03,363
  % -2,04
 • LITECOIN/TL
  2411.19
  % 1,95
 • COSMOS HUB/TL
  206.42
  % 0,64
 • CARDANO/TL
  13.79
  % -0,78
 • TETHER/TL
  32.86
  % -0,24

G7 Ülkeleri, Terra Çöküşü Sonrası Kriptoya Karşı Adım Atıyor

G7 Ülkeleri, Terra Çöküşü Sonrası Kriptoya Karşı Adım Atıyor

G7 hükümetler arası siyasi forum, dijital para birimi düzenlemelerine duyulan ihtiyacı vurgulayan en son küresel organ oldu. Yedi ülkeden üst düzey finans sektörü yetkilileri, Finansal İstikrar Kurulu’ndan (FSB) dijital para düzenlemelerini hızlı bir şekilde oluşturmasını istedi.

Reuters’in haberine göre, en büyük yedi sanayi ülkesinden bakanlar ve merkez bankacıları bu hafta Almanya’da bir araya geldiklerinde kripto para çağrısı yaptı. Terra blok zinciri tokenlerinin piyasada kargaşaya neden olan çöküşü ışığında endişeler artıyor.

Toplantıdan bir bildiri taslağı, “Kripto varlık piyasasındaki son kargaşa ışığında, G7 FSB’yi (Finansal İstikrar Kurulu) tutarlı ve kapsamlı düzenlemenin hızlı bir şekilde geliştirilmesini ve uygulanmasını ilerletmeye çağırıyor” dedi.

Bill Gates’in Kriptosu Var mı? İşte Yatırımcılara Önerisi

Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates, Reddit'te yakın zamanda 'Bana Her Şeyi Sor' borsasında servetinin bir kısmını kripto para birimlerine dağıtmadığını açıkladı. Gates ayrıca, dijital varlıkların onun işi olmadığını savunarak “değerli çıktıya” sahip şeylere yatırım yapmayı sevdiğini açıkladı. “Değerli çıktıları olan şeylere yatırım yapmayı seviyorum. Şirketlerin değeri, nasıl harika ürünler ürettiklerine bağlıdır" dedi. Gates, Reddit borsasında yaptığı açıklamada, "Kriptonun değeri, başka birinin onun için başkasının ödeyeceğine karar verdiği değerdir, bu nedenle

İlgili İçerik

G7; Almanya, Japonya, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa ve İtalya’dan oluşuyor. Bireysel olarak, ABD ve Fransa da dahil olmak üzere bu ülkelerden bazıları, dijital para birimlerinin oluşturduğu riskler hakkında uyarılarda bulundu ve Terra USD (UST) para biriminin sabitlenmesini vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Hazine Bakanı Janet Yellen, çöküşün, hızla büyüyen endüstri için neden düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu konusunda güçlü bir nokta olduğunu belirtti. CoinMarketCap’e göre, UST satışlarının paniği körüklemeye başladığı 8 Mayıs’tan bu yana dijital para piyasası 302.1 milyar dolar değer kaybetti.

FSB, kripto düzenlemeleri üzerinde çalışıyor

Küresel finansal sistemi izleyen ve tavsiyelerde bulunan uluslararası bir kuruluş olan FSB, dijital para piyasasını inceliyor. Kuruluş, Şubat ayında yayınladığı bir raporda, dijital para birimlerinin, özellikle de stablecoin’lerin küresel finansal istikrarı potansiyel olarak rayından çıkarabileceği konusunda uyardı.

Rapor, dijital varlıklarla ilgili endişelerinin ana nedenleri olarak ölçeği, yapısal güvenlik açıklarını ve geleneksel finansal sistemlerle artan “bağlılığı” vurguluyor. BIS tarafından finanse edilen kuruluş, sektörü dizginlemek için düzenlemelerin yapılmasını tavsiye etti.

Raporda, “Kripto-varlık piyasaları hızla gelişiyor ve ölçekleri, yapısal zayıflıkları ve geleneksel finansal sistemle artan bağlantıları nedeniyle küresel finansal istikrar için bir tehdit oluşturabilecekleri bir noktaya gelebilir” dedi.

Dijital para birimleri konusunda endişe duysa da G7, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) benimsenmesi için de baskı yapıyor. Yedi ülke, geçen yıl CBDC’lerin nasıl yapılandırılması gerektiği konusunda önemli bir anlaşmaya vardı.