• BITCOIN/TL
  1910678,103
  % 1,42
 • ETHEREUM/TL
  103257
  % 1,11
 • RIPPLE/TL
  15.85
  % 6,51
 • BITCOIN CASH/TL
  12355.54,319
  % 7,85
 • LITECOIN/TL
  2297.34
  % 2,51
 • COSMOS HUB/TL
  202.47
  % 3,04
 • CARDANO/TL
  13.64
  % 3,28
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,15

Dünyanın En Büyük Ödeme Sisteminden Kripto Adımı

Dünyanın En Büyük Ödeme Sisteminden Kripto Adımı

Ödeme devi Stripe artık kripto para birimi borsaları, dijital cüzdanlar ve NFT pazarları dahil olmak üzere kripto işletmelerini destekliyor. Haber, şirketin kurucu ortağı John Collison tarafından Twitter aracılığıyla ve Stripe’in Web3 evrenindeki kullanım durumlarını açıklayan bir sayfaya bağlantıyla paylaşıldı.

Borsalar için, platformların küresel itibari para birimlerindeki ödemeleri sorunsuz bir şekilde işlemesine ve 45’ten fazla ülkede itibari para ödemelerine olanak tanır. Dijital cüzdanlar için, kullanıcıların Bitcoin, Ether ve Bored Apes’lerini kullanışlı widget’larda izlemelerine ve yönetmelerine olanak tanıyan API sağlar.

NFT pazaryerleri için, alıcıları ve satıcıları incelemek için 33 ülkeden kimlik belgelerinin gerçekliğini hızlı bir şekilde doğrulamak için Stripe’ın Kimlik özelliğinden yararlanabilirler.

Stripe’dan kripto para, dijital cüzdan ve NFT desteği

Bu tür özellikler, bugün kriptosferdeki en büyük sorunlardan biri olan dolandırıcılık riskiyle mücadele edebilir. Endüstri daha yaygın hale geldikçe dolandırıcılar, yeni ortaya çıkan alandaki kafa karışıklığından ve saflıktan yararlanma umuduyla hızla çoğaldı ve ne yazık ki birçoğu başarılı oldu. Blockchain analitik firması Chainalysis’in verilerine göre, dolandırıcılık ve hırsızlıktan kaynaklanan kayıplar bir önceki yıla göre %79 arttığı için kripto suçlular 2021’de 14 milyar dolar rekor kırdı.

Bu arada, Stripe’ın kripto teklifi, yerleşik sahtekarlığı önleme ve yetkilendirme optimizasyonunun reklamını yapıyor.

Müşterileri halihazırda Blockchain.com, Nifty Gateway, Just Mining ve başkanı Brett Harrison’ın Stripe’in otomatik kimlik doğrulamasının “KYC işleme hızının büyük ölçüde arttığını ve müşteriler için daha sorunsuz bir tasarım sunduğunu söyledi.

Bununla birlikte Stripe, kriptoya girme konusunda büyük rakipleri Block (eski adıyla Square) ve PayPal’ın gerisinde kaldı. Şirketini Web3 teknolojisinden sonra yeniden adlandıran ünlü blockchain meraklısı Jack Dorsey liderliğindeki Block, yıllardır kripto yetenekleri sunuyor.

PayPal ve yan kuruluşu Venmo, 2021’in başlarından bu yana kripto alım, satım ve tutmayı destekledi ve PayPal’ın da kendi stabilcoin’inin lansmanını araştırdığı bildiriliyor.

2022’de Stripe, büyük ölçüde işletmelerin dijital satışlarının bir yüzdesini karbon giderme çabalarına katkıda bulunmalarına olanak tanıyan Stripe Climate girişimi sayesinde En Yenilikçi Şirketler listesinin yer aldı.

Bununla birlikte kripto para birimleri, sera gazı mekanizmalarını kullandığı için ağır bir şekilde eleştirildi. Stripe’ın işletmeler için kripto sayfası bundan bahsetmiyor, ancak iklim taahhüdüne katılmak için bir bağlantı içeriyor.