• BITCOIN/TL
  2254757,111
  % -1,90
 • ETHEREUM/TL
  122297
  % 3,13
 • RIPPLE/TL
  17.27
  % 0,08
 • BITCOIN CASH/TL
  16474.01,529
  % -1,09
 • LITECOIN/TL
  2828.46
  % 0,04
 • COSMOS HUB/TL
  282.17
  % -0,48
 • CARDANO/TL
  15.88
  % -1,51
 • TETHER/TL
  32.19
  % -0,14

Stablecoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Stablecoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Sabit değerli coin bir diğer adıyla Stablecoin nedir, ne işe yarar ve diğer coinlerden ne gibi farkı vardır?

Son zamanlardaki gelişmelerden de anlaşılacağı gibi piyasada ani değişiklikler sık sık yaşanabilmektedir. Bu değişiklikler fiyat istikrarının sağlanması noktasında yatırımcıları zor durumda bırakabilmektedir. İşte tüm bu dalgalanmalardan korunabilmek ve fiyat istikrarını sağlayabilmek için yollar aranmaya başlanmıştır. Bu noktada Stablecoin ortaya çıkmıştır. Stablecoinlerin değeri bir başka varlığa entegre edilmiştir. Aslında Stablecoin USD, EUR gibi para birimlerinin değerini taklit etmiş bir dijital varlıktır.

Sabit değerli coinlerin en büyük yararı fiyat istikrarını koruması, dünyanın dört bir köşesinde ucuz ve hızlı bir şekilde para değişimi sağlamasıdır. Özellikle fiyat dalgalanmalarından sıkça olumsuz etkilenen yatırımcılar için adeta kurtarıcı görevi görecek bir varlıktır. Aslında Stablecoin, kripto para birimlerinin tamamlayıcısı niteliğindedir. Kripto birimleri ile değişime sokulabilir. Her ne kadar kripto paralara benzese de kripto paralar günlük ödeme işlemlerinde pek tercih edilemedi. Çünkü kripto paralar yüksek oynaklık derecesine sahip varlıklardır. Ancak stablecoinler böyle değildir ve ödeme yöntemi olarak, tıpkı ülke para birimleri gibi rahatça kullanılabilecek özelliklere sahiptir.

Bitcoin Gold Artış Gösterdi

Bilindiği üzere birçok kripto para türü var. Bunların bazıları unutulup gidiyor. İşte bunlardan bir tanesi de Bitcoin Gold. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki Bitcoin Gold'un bildiğimiz Bitcoin ile hiçbir alakası yok. Bitcoin Gold 2017 yılında hard fork yani sert çatallanma işlemiyle birlikte Bitcoin ile ayrılmış bir kripto para birimi. Hatta o dönemde Bitcoin Gold gibi Bitcoin'den ayrılan Bitcoin Cash ve Bitcoin Diamond gibi diğer alternatifler piyasada Bitcoin Gold'a göre çok

İlgili İçerik

Stablecoinler Amerikan Doları, Euro hatta altın gibi varlıklara entegre edilebilirler. Entegre edilmesi teminatlandırma yoluyla yapılmaktadır. Bunun en yaygın ve bilindik hali USDT yani Tether’dir. Tether 3 yıldır kripto para piyasalarında yer alan bir kripto para birimidir ve Amerikan Doları’na sabitlenmiştir. Bunun gibi pek çok sabit coinler piyasalarda işlem görmektedir. DAI, Maker platformunun arz ettiği bir sabit değerli coindir. Amerikan Doları’na sabitlenmiş olup 1 DAI, 1 USD’ye eşit tutulmuştur. USDC; Coinbase, Centre Consortium ve Circle şirketleri tarafından piyasaya arz edilen bir sabit değerli coindir. Açık ve şeffaf kaynak kodlara sahiptir. Aynı şekilde USDC de Amerikan Doları’na entegre edilmiştir. 1 USDC, 1 USD’ye eşitlenmiştir. GUSD ise Winklevoss kardeşler tarafından piyasaya arz edilen bir sabit değerli coindir. Ethereum alt yapısı ile çalışmaktadır. Yine Amerikan dolarına sabitlenmiş olup 1 GUSD, 1 USD’ye eşitlenmiştir.