• BITCOIN/TL
  1915782,535
  % 1,38
 • ETHEREUM/TL
  103400
  % 0,96
 • RIPPLE/TL
  15.95
  % 7,09
 • BITCOIN CASH/TL
  12410,387
  % 7,53
 • LITECOIN/TL
  2300.24
  % 2,01
 • COSMOS HUB/TL
  203.58
  % 3,16
 • CARDANO/TL
  13.68
  % 3,35
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,29

ABD’den Yatırımcılara Uyarı: Kriptoda Kayıp Daha Fazla Olacak

ABD’den Yatırımcılara Uyarı: Kriptoda Kayıp Daha Fazla Olacak

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, TerraUSD olarak bilinen stablecoin’in bu ayki patlamasından sonra kripto para piyasalarında daha fazla yatırımcının zarar göreceğinden endişe ettiğini söyledi.

Gensler, gazetecilere verdiği demeçte, “Bu tokenlerin çoğunun başarısız olacağını düşünüyorum. Korkarım ki kriptoda birçok insan zarar görecek ve bu, piyasalara olan güvenin bir kısmını ve piyasalara olan güveni büyük ölçüde zayıflatacak” dedi.

Kriptoya güven azaldı mı?

Federal Rezerv para politikalarını gevşetmeye başladıkça ve düzenleyiciler kripto ile ilgili dikkatlerini çektikçe kripto piyasaları son altı ayda 1 trilyon dolardan fazla değer kaybetti. Merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmesinin ardından Mayıs ayı başlarında satışlar hızlandı.

Fiyatının dolara sabitlenmesi gereken bir token olan TerraUSD, onu desteklemesi gereken, Luna olarak bilinen madeni para ile birlikte aniden düştü.

Gensler , SEC kayıtlı varlık yöneticilerinde kriptoya maruz kalmanın önemli olmadığını, ancak ajansın özel fonlara ve özellikle aile ofislerinde daha az görünürlüğe sahip olduğunu söyledi.

Hissedarlara yazdığı bir mektupta, kripto evangelisti Mike Novogratz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, firması Galaxy Digital Holdings Ltd.’nin 2020’nin sonlarında Luna’ya yatırım yaptığını söyledi.

Şirketin yatırımda ne kadar kaybettiğini veya kazandığını söylemese de, Galaxy daha önce bildirmişti. Bu ay Luna’nın satışları, ilk çeyrekte dijital varlıklarda elde ettiği 355 milyon dolarlık net kazançlara en büyük katkıyı yaptı.

SEC, bu ayın başlarında kripto para birimi ve siber güvenlik uygulamalarına adanmış birimine 20 müfettiş ve dava görevlisi eklemeyi planladığını ve birimin boyutunu neredeyse iki katına çıkarmayı planladığını söyledi.

SEC’in bütçesine odaklanan Çarşamba günkü duruşmada Gensler, ajansın daha fazlasına sahip olmasını dilediğini söyledi.

Kripto para, menkul bir kıymet olarak vergilendirilebilir

Hem Gensler hem de selefi Jay Clayton, çoğu kripto para biriminin muhtemelen SEC’e kaydedilmesi gereken bir menkul kıymetin yasal tanımını karşıladığını söyledi. Bununla birlikte, hiçbir büyük kripto para birimi ihraççısı veya ticaret platformu, komisyonun gözetimini kabul etmedi.

Gensler’in görev süresinin bir özelliği, listeledikleri varlıkların birçoğunun menkul kıymetler olduğunu söyleyerek Coinbase Global Inc. gibi ticaret platformlarını borsa olarak düzenlenmeye ikna etmeye çalışıyor.

Platformlar bunu reddediyor ve birçok avukat, SEC kayıtlı bir borsanın komisyona kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin ticaretine nasıl izin verebileceğinin net olmadığını söylüyor. Gensler Çarşamba günü, ajansın gerektiğinde muafiyetler oluşturmak için yetkisini kullanabileceğini belirtti.