• BITCOIN/TL
  1911479,718
  % 1,87
 • ETHEREUM/TL
  103123
  % 1,50
 • RIPPLE/TL
  16.27
  % 9,42
 • BITCOIN CASH/TL
  12324.34,464
  % 7,70
 • LITECOIN/TL
  2288.28
  % 1,76
 • COSMOS HUB/TL
  203.4
  % 3,78
 • CARDANO/TL
  13.62
  % 3,96
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,23

Rusya Maliye Bakanı Kriptoya Sıcak Bakıyor

Rusya Maliye Bakanı Kriptoya Sıcak Bakıyor

Rusya’daki bir yerel gazete, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’un Çarşamba günü Başbakan Mihail Mişustin’e gönderdiği bir mektuba atıfta bulunarak, bakanlığın kriptoyu yasaklamak yerine düzenleme konusundaki tutumunu yineledi ve bankalar aracılığıyla kripto para ticaretinin yasallaştırılmasını önerdi.

Siluanov, kripto para yasağını savunan Rusya Merkez Bankası’nın aksine, bankaların kripto para birimi değişim hizmetleri sağlama yetkisine sahip olabileceğini ve diğer işletme türleri için de lisanslama kurallarının getirileceğini öne sürüyor. Lisanslı olmayan şirketler için kripto hizmetleri sağlamak ceza gerektiren bir suç olarak kabul edilecek. Hem Maliye Bakanlığı hem de Rusya Merkez Bankası, kripto para birimlerinin Rusya’da yasal ödeme aracı olamayacağı konusunda hemfikir.

Rusya Maliye Bakanı’ndan Kripto Satışına Destek Geldi

Siluanov, Rusya Merkez Bankası ve Rusya’nın karapara aklamayı önleme kurumu Rosfinmonitoring’in kripto para birimiyle ilgili işlemler hakkındaki bilgilere erişmesi ve Blockchain işlem takip sisteminin kullanılması gerektiğini söyledi.

Kommersant, böyle bir yaklaşımın kripto para birimlerini bankalardaki değerli metal hesapları ve diğer düzenlenmiş yatırım araçlarıyla, alıcılar için zorunlu müşteri kontrolleri, vergilendirme ve düzenlenmiş fiat rampaları ile eşit bir temele oturtacağını yazdı.

Siluanov’a göre Ruslar, nüfusun toplam tasarrufunun küçük bir yüzdesini oluşturan yaklaşık 2 trilyon ruble (26 milyar dolar) değerinde kriptoya sahip. Kommerstant, önerilen yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden sonra bu fonların yasallaştırılması gerektiğini yazdı. Düzenleyici, madencilik ve yabancı kripto para ticaret platformlarının da lisanslanması gerekeceğini ve bunun da ek 180 milyar ruble (2,3 milyar dolar) vergi getireceğini söyledi.

Rus hükümetinin çeşitli organları daha önce, bu yılın sonuna kadar oluşturulması gereken kripto para birimi düzenlemesi için bir yol haritası üzerinde anlaşmıştı. Hareket, Ocak ayının başlarında analitik bir rapor yayınlayan ve ülkede kripto para ticareti ve madenciliğinin tamamen yasaklanması çağrısında bulunan Rusya Merkez Bankası tarafından başlatıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümetten ve Rusya Merkez Bankası’ndan kripto para düzenlemesi konusunda ortak bir zemin bulmasını istedi ve Rusya’nın küresel madencilik pazarında avantajları olduğunu belirtti.