• BITCOIN/TL
  2078162,669
  % -4,01
 • ETHEREUM/TL
  101911
  % -3,63
 • RIPPLE/TL
  17.04
  % -4,78
 • BITCOIN CASH/TL
  15455.13,356
  % -6,21
 • LITECOIN/TL
  2694.07
  % -4,82
 • COSMOS HUB/TL
  273.29
  % -4,89
 • CARDANO/TL
  15.29
  % -6,10
 • TETHER/TL
  32.51
  % -0,09

Rusya, Kripto Parayı “Er ya da Geç” Yasal Hale Getirecek!

Rusya, Kripto Parayı “Er ya da Geç” Yasal Hale Getirecek!

Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın er ya da geç kripto para birimlerini bir ödeme aracı olarak yasallaştıracağını söyledi.

Bakan Denis Manturov, Hükümet ve merkez bankasının aralarındaki farklılıkları çözmeye yaklaşabileceğini öne sürdü.

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya on binlerce asker göndermeden kısa bir süre önce Maliye Bakanlığı, merkez bankasının genel yasak talebiyle çelişen yasama önerileri sundu.

Bir forumda Manturov’a kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak yasal hale geleceğine inanıp inanmadığı soruldu.

“Asıl soru, bu gerçekleştiğinde nasıl düzenleneceği, şimdi merkez bankası ve hükümet bunun üzerinde aktif olarak çalışıyor. Ama herkes şunu anlama eğilimindedir: Er ya da geç bu, şu ya da bu biçimde uygulanacaktır” diye yanıtladı.

Rusya’nın kripto para hamlesi

Rusya kendi dijital rublesini çıkarmayı planlıyor, ancak hükümet, yıllardır kara para aklama veya terörizmi finanse etmek için kullanılabileceklerini tartışarak özel kripto para birimlerinin kullanımını desteklemeye ancak son zamanlarda geldi.

Ancak Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bankanın Ruslar tarafından yılda yaklaşık 5 milyar dolarlık işlem oluşturan kripto para birimlerine yapılan yatırımları hoş karşılayamadığını ve ticaretin yasaklanmasını ve madenciliğini teklif ettiğini söyledi.

Diğer merkez bankası yetkilileri, artan sayıda kripto işlemi nedeniyle finansal istikrara yönelik risklere atıfta bulunarak, geçen yıl Rus finans piyasasında kripto para biriminin kullanılmasına yer görmediklerini söyledi.

Manturov, kripto para birimlerinin kullanımına ilişkin düzenlemelerin ilk etapta merkez bankası ve ardından hükümet tarafından formüle edileceğini söyledi.