• BITCOIN/TL
  2252768,592
  % -1,86
 • ETHEREUM/TL
  122118
  % 3,00
 • RIPPLE/TL
  17.25
  % 0,02
 • BITCOIN CASH/TL
  16440.56,300
  % -1,32
 • LITECOIN/TL
  2826.83
  % 0,10
 • COSMOS HUB/TL
  281.68
  % -0,57
 • CARDANO/TL
  15.84
  % -1,71
 • TETHER/TL
  32.19
  % -0,05

Rusya Kripto Paralara Yatırım Yasağı Getirebilir

Rusya Kripto Paralara Yatırım Yasağı Getirebilir

Rusya kripto parayı yasaklıyor mu? Bankaya yakın iki finans piyasası kaynağına göre, Rusya Merkez Bankası artan kripto işlemlerinde finansal istikrar konusunda riskleri görerek, Rusya’daki kripto para yatırımlarını yasaklamak istiyor.

Reuters Perşembe günü, mali düzenleyiciye yakın iki isimsiz kaynağa atıfta bulunarak, Rusya Merkez Bankası’nın kripto para birimine yatırım yapmayı yasakladığını bildirdi.

Uzun yıllardır kripto para biriminin açık sözlü bir eleştirmeni olan Rusya Merkez Bankası’nın, büyük hacimli kripto para yatırımlarının Rusya’nın finansal istikrarı üzerindeki etkisi konusunda endişeli olduğu bildiriliyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri ve Dogecoin gibi sözde “meme paralar” son yıllarda perakende yatırımcılar arasında oldukça popüler hale geldi. Ancak dijital para birimleri büyük bir oynaklıkla ticaret yapıyor ve Rusya Merkez Bankası, değerlerinin düşmesi durumunda potansiyel olarak çığ gibi büyüyen risklerden endişe duyuyor.

Rusya’da kripto para birimleri ile işlem yapmak hala yasa dışı, ancak yakın zamanda yapılan bir değişiklikle borsalar aracılığıyla kripto yatırımı ve satın alınmasına izin verilmekteydi.

Rusya kripto parayı yasaklıyor

Merkez Bankası tahminlerine göre, kısıtlamaların yeni bir şekilde sıkılaştırılması, Rusya’nın son perakende yatırım patlamasına, son yıllarda aracılık hesabı açan 15 milyon Rus’a büyük bir darbe indirebilir.

Düzenleyici daha önce, Rusya’nın nispeten düşük finansal okuryazarlık düzeylerinin ve aracılar tarafından agresif pazarlamanın insanları yüksek riskli ürünlere itebileceğinden korkarak diğer riskli yatırım ürünlerine erişimi kısıtlamak için hareket etmişti. Perakende yatırımcılar opsiyonlar ve türev ürünler gibi ürünlere yatırım yapmak istiyorlarsa artık bir dizi testi geçmek zorundalar.

Reuters’in bildirdiğine göre, Merkez Bankası şu anda olası kripto yatırımları yasağı konusundaki konumunu özetlemek için bir rapor hazırlıyor.

Rusya Merkez Bankası’na yakın bir başka kaynak, merkez bankasının mevcut pozisyonunun tüm kripto para birimlerinin tam bir reddine hazır olduğunu söyledi.