• BITCOIN/TL
  2097097,436
  % -1,92
 • ETHEREUM/TL
  114578
  % -1,38
 • RIPPLE/TL
  15.81
  % -2,39
 • BITCOIN CASH/TL
  12457.12,147
  % -3,37
 • LITECOIN/TL
  2398.91
  % -2,20
 • COSMOS HUB/TL
  223.21
  % -1,84
 • CARDANO/TL
  12.34
  % -3,01
 • TETHER/TL
  32.86
  % 0,10

Uzmanlardan Rusya Uyarısı: Kripto ile Yaptırımlardan Kurtulabilir mi?

Uzmanlardan Rusya Uyarısı: Kripto ile Yaptırımlardan Kurtulabilir mi?

Kripto para analistleri, kripto para biriminin tek başına Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği için Moskova’yı cezalandırmayı amaçlayan bir yaptırım barajını aşmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Kanada, bu kez Rusya’nın merkez bankası ve ulusal servet fonunu hedef alan yeni yaptırımlar açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkenin 630 milyar dolarlık dış rezervlerini kullanma yeteneğini sınırladığını söyledi.

Hareket, ABD ve müttefiklerinin bazı Rus bankalarını trilyonlarca dolarlık işlem için kullanılan güvenli bir mesajlaşma ağı olan SWIFT’den (Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği) kesmesinden sadece bir gün sonra geldi.

Rusya ekonomisi zaten sarsılmıştı. Ruble tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi, merkez bankası kilit faiz oranını yüzde 20’ye çıkardı ve borsa kapalı kaldı.

Yaptırımların uygulanması, genellikle bankacılık sistemi aracılığıyla işlemlerin takip edilmesini gerektirir. İran ve Kuzey Kore, yaptırımları aşmak için finansal sistemin sınırları dışında çalışan kripto para birimlerini kullandı.

Blockchain risk yönetimi platformu Coinfirm’deki dolandırıcılık soruşturmaları başkanı Roman Bieda, Al Jazeera’ya “Kripto, yaptırımlardan kaçınmak ve serveti gizlemek için kullanılabilir” dedi. Ancak kripto uzmanları, Rusya’nın durumunun farklı olduğunu ve ülkenin ekonomik darbenin ölçeği ve dijital para birimlerini sınırlı olarak benimsemesi nedeniyle daha az hareket alanına sahip olduğunu söyledi.

Yüz milyarlarca doların yerini kripto alamaz

Bir blockchain istihbarat şirketi olan TRM laboratuvarlarından Ari Redbord verdiği demeçte; Kuzey Kore, Venezuela ve İran’ın aksine, Rusya on yıllardır küresel finans sistemine derinden kök salmış durumda. Günlük döviz işlemlerinin yüzde sekseni ve uluslararası ticaretinin yarısı dolar üzerinden yapılıyor.

Redbord, “Büyük miktarda kriptoyu taşımak ve onu kullanılabilir para birimine dönüştürmek çok zor.Rusya, potansiyel olarak bloke edilebilecek veya dondurulabilecek yüz milyarlarca doları değiştirmek için kriptoyu kullanamaz.” dedi

Kripto yoluyla yaptırımları durdurmak için önlemler de mevcuttur. Kripto para borsalarının yayınlandığı bir blok zinciri defterinde, her işlem ve onunla ilişkili adres herkes tarafından görülebilir.

Coinfirm’den Bieda, yaptırım uygulayan hükümetlerin kripto gönderen adresin sahibinin kim olduğunu bilemediklerini, akış hacmini, diğer bir deyişle taşınan para miktarını görebildiklerini söyledi. Şüpheli bir adres işaretlendiğinde, bu fonlar izlenebilir.