• BITCOIN/TL
  2185371,264
  % -0,89
 • ETHEREUM/TL
  114035
  % -1,57
 • RIPPLE/TL
  20.65
  % 4,13
 • BITCOIN CASH/TL
  12269.95,327
  % -2,76
 • LITECOIN/TL
  2412.55
  % 1,01
 • COSMOS HUB/TL
  206.8
  % -0,22
 • CARDANO/TL
  13.76
  % -1,88
 • TETHER/TL
  32.87
  % -0,17

Rusya Kripto ile Ekonomik Yaptırımları Aşabilir mi?

Rusya Kripto ile Ekonomik Yaptırımları Aşabilir mi?

Kripto para birimleri, Rusya ve milyarderlerinin batı yaptırımlarının etkisini köreltmesine yardımcı olabilir.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak güçlü yaptırımlara izin verdiğini söyledi. Bunlar, Dolar ve diğer büyük uluslararası para birimlerinde iş yapma kabiliyetini sınırlamayı amaçlıyor ve tahmini 1 trilyon dolarlık varlıkları temsil eden beş Rus bankasına verilen cezaları içeriyor. Geniş bir Rus seçkinleri ve aile üyeleri de hedef alınacak.

Ancak bu yaptırımlar, kripto para birimlerini yasallaştırmak için adımlar atan ve dijital varlıkların zaten geniş çapta sahip olunan bir ülkede daha az ağırlık taşıyabilir. Tipik olarak, ülkeler yaptırımlardan kaçınmak için Venezuela ve Kuzey Kore’nin gemiden gemiye yakıt transferini kullanması gibi fiziksel çözümler kullanır, ancak kripto ve merkezi olmayan borsalar gibi dijital varlıklar cezaları atlatmanın en etkili yolu olabilir.

Finansal danışmanlık firması Quantum Economics’in kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan, “İki kişi veya kuruluş birbiriyle iş yapmak istiyorsa ve bunu bankalar aracılığıyla yapamıyorsa, bunu Bitcoin ile yapabilirler. Zengin bir kişi, yaptırımlar nedeniyle hesaplarının dondurulabileceğinden endişeleniyorsa, bu tür eylemlerden korunmak için servetlerini Bitcoin’de tutabilir.” dedi.

Yaptırımların Çözümü Kriptodan Geçiyor

Kripto para birimleri, onları izleme, dondurma veya engelleme yeteneğine sahip üçüncü taraf kurumlar aracılığıyla hareket etmesi gereken itibari para birimlerinin aksine, herhangi bir hükümet yaptırımı veya diğer kısıtlamalardan bağımsız olarak potansiyel olarak bir kişiden diğerine doğrudan gönderilebilir.

Kripto sahipleri ayrıca birkaç borsada farklı adreslere sahip bir cüzdan ağı kurabilir, bu da herhangi bir etkinliği izlemeyi ve işlemleri belirli bir kişiye bağlamayı zorlaştırır. Ek olarak, yaptırım uygulayan ve bu nedenle mutlaka düzenlemelere uymak zorunda olmayan yargı bölgelerinde bulunmayan kripto para borsalarını seçebilirler.

Ancak uzmanlar, kriptoda tutulan herhangi bir varlığın kolayca fiat para birimlerine dönüştürülmeyeceğini ve el ticareti yapan herhangi bir parayı daha az harcanabilir hale getirdiğini söylüyor. Yaptırımlara uyan bankaları ve hatta merkezi borsaları atlatmak için, bireylerin iş yaptıkları tüm hizmetleri dijital ödemeyi kabul etmeye ikna etmeleri gerekecek ve bu zor olabilir.

Biden yaptığı açıklamada, yaptırımların hedefi olacak zengin Rusların “Kremlin’in politikalarından kişisel olarak kazanç sağlayan ve acıyı paylaşmaları gereken insanlar” olduğunu söyledi. “Önümüzdeki günlerde yozlaşmış milyarderlere karşı bu atamaların davul ritmini sürdüreceğiz.”

Perşembe gününden önce yaptırım uygulanan milyarderlerin hiçbiri şu ana kadar kripto sahibi olup olmadıklarını kamuoyuna açıklamadı.

Rusya’daki kripto para birimlerinin yasal statüsü, hükümet yabancı yatırımları çekmek ve iç ticareti gölgelerden çıkarmak için izin vermeye zorlarken, merkez bankası bir piramit şemasının ayırt edici özelliklerini taşıdığını ve yasaklanması gerektiğini söylüyor. . Putin geçen ay onlara hızlı bir uzlaşmaya varmalarını emretti, ancak üst düzey hükümet yetkilileri şimdiye kadar kriptoyu nasıl düzenleyeceği konusunda anlaşamadı.

Ancak milyonlarca Rus zaten bu dijital dünyaya dalmış durumda; yakın tarihli bir hükümet belgesine göre 2 trilyon rubleden (22.9 milyar dolar) fazla kripto paraya sahipler.

Singapur merkezli ödeme ağ geçidi TripleA’nın verilerine göre, 17 milyondan fazla Rus veya toplam nüfusun yaklaşık %12’si kripto para sahibi. Ve devam eden daha fazla yaptırım varken, yasal statüsü ne olursa olsun zengin bireylerin kriptoyla uğraşmasına izin vermek Rusya’nın çıkarına olabilir.

ProChain’den Tawil, ABD’nin bile kripto para birimlerini çevreleyen yasal çerçeveyi ve düzenlemeleri tanımlamakta zorlandığını açıklayarak, “Orada çelişkili düşüncelere sahip olmak bir nevi sorun değil ve konuya gelebildikleri zaman konuya girecekler. Rusya’daki kripto faaliyetinin çoğunluğunun açıkçası hükümetle uyumlu olduğunu düşünüyorum.” dedi.