• BITCOIN/TL
  2250937,294
  % -1,93
 • ETHEREUM/TL
  122135
  % 2,94
 • RIPPLE/TL
  17.23
  % -0,14
 • BITCOIN CASH/TL
  16422.07,694
  % -1,33
 • LITECOIN/TL
  2822.59
  % -0,03
 • COSMOS HUB/TL
  281.23
  % -0,82
 • CARDANO/TL
  15.83
  % -1,79
 • TETHER/TL
  32.18
  % -0,08

Norveç, Bitcoin Madenciliğinde Yenilenebilir Enerjiye Geçti

Norveç, Bitcoin Madenciliğinde Yenilenebilir Enerjiye Geçti

Bitcoin madencilik faaliyetlerinin enerji tüketimi hakkında yoğun tartışmalar yaşandı. Bununla birlikte, Bitcoin (BTC/USD) destekçileri, madeni paranın çıkarılmasının yenilenebilir enerji sektörünü teşvik edebileceğini savundu.

Norveç’te Bitcoin madencilik faaliyetleri %100 yenilenebilir enerji ile yapılmaktadır. Arcane’den bir rapor, ülkedeki yeşil BTC madenciliği faaliyetlerinin geliştiğini belirtti.

Norveç’te Bitcoin madenciliği

Norveç şu anda Bitcoin hash oranının %0.77’sini oluşturuyor. Norveç’teki Bitcoin madencilik faaliyetleri neredeyse tamamen hidroelektrik kullanılarak destekleniyor ve Arcane ülkeyi “yenilenebilir enerjinin yeşil bir vahası” olarak nitelendiriyor.

Norveç Su Kaynakları ve Enerji Müdürlüğü (NVE), Norveç’te kullanılan elektriğin %100 yenilenebilir olduğunu ve %88’inin hidro, %10’unun rüzgar yoluyla üretildiğini ve ülkedeki Bitcoin madencilerinin yenilenebilir enerji kullandığını gösteriyor.

Arcane araştırmacısı Jaran Mellerud, Norveç’te bol miktarda hidroelektrik bulunmasının madencilere ucuz ve yeşil enerjiye erişim sağladığını belirtti. Mellerud ayrıca, soğuk kuzeyde bulunan ülkeye fayda sağlamak için Bitcoin madencilik operasyonlarından üretilen ısıyı kullanmak gibi ek faydalar da kaydetti.

Norveç’in Bitcoin madencilerinden biri olan Bluebite CEO’su Conor Davis, veri merkezlerinden birinin daha önce “hoş olmayan ve yaşanılmaz” olarak adlandırılan bir yerde bulunduğunu belirtiyor. Ancak Bitcoin madencilik faaliyetleri bölgeyi canlandırdı.

Bununla birlikte, BTC madencilerinin yenilenebilir enerjiye geçmeleri için artan savunuculuk nedeniyle bu durum yakında değişebilir. Ayrıca Norveç, madenciler için madencilik faaliyetleri sırasında üretilen ısıyı ikincil amaçlar için kanalize etme fırsatı sunuyor.

Shiba Inu Kendi Metaverse’ini Başlattı! Nasıl Arsa Alınır?

Shiba Inu'nun geliştiricileri, daha önce duyurulan "SHIB: The Metaverse" ile en son güncellemesini başlattı. Ekip, kendi metaverse projesinin başlatılmasıyla bunun Shiba Inu'yu büyüme için konumlandırmaya yardımcı olacağını iddia ediyor. Bir "meme token" olarak lanse edilen Shiba Inu projesi popülaritesinin arttığını ve zamanla azaldığını gördü. Projenin bugüne kadar Twitter'da 3 milyondan fazla takipçisi var ve bu, geliştirme ekibinin yepyeni bir başarı seviyesinin göstergesi olarak gösterdiğini gösteriyor. SHIB: The Metaverse

İlgili İçerik

Bitcoin madenciliğinde atık ısıyı kullanma

Bitcoin madencileri, küresel olarak Bitcoin madencilik faaliyetlerinden üretilen “atık” ısıyı kullanmanın yeni yollarını buldular. Hollandalı bir Bitcoin madencisi, “Bitcoin çiçekleri” olarak adlandırılan çiçekleri yetiştirmek için bu ısıyı kanalize ediyor.

Başka bir madencilik firması olan Kryptovault da bu boşa harcanan ısıyı kullanarak keresteyi kurutuyor. Şirketin CEO’su Kjetil Hove Pettersen, madencilik faaliyetlerinde kullanılan elektrik enerjisinin %99’unun ikincil amaçlar için kullanılabilecek termal enerjiye dönüştürüldüğünü söyledi.

Pettersen ayrıca, BTC madencilerinin özellikle piyasa iyi performans göstermediğinde karşılaştığı zorluklara rağmen Norveç’in Bitcoin madenciliği için uygun bir yer olduğunu kabul etti.

Ek bir fayda olarak Pettersen, Norveç’teki Bitcoin madenciliğinin “tüketimden daha yüksek bir üretime ve bu fazla enerjiyi anakara Avrupa gibi diğer bölgelere aktarmak için çok sınırlı kapasiteye” sahip olduğunu söyledi.