• BITCOIN/TL
  2078162,331
  % -4,01
 • ETHEREUM/TL
  101911
  % -3,63
 • RIPPLE/TL
  17.04
  % -4,78
 • BITCOIN CASH/TL
  15455.13,241
  % -6,21
 • LITECOIN/TL
  2694.07
  % -4,82
 • COSMOS HUB/TL
  273.29
  % -4,89
 • CARDANO/TL
  15.29
  % -6,10
 • TETHER/TL
  32.51
  % -0,09

Kriptoda Binlerce Dijital Para Birimi Çökecek Uyarısı

Kriptoda Binlerce Dijital Para Birimi Çökecek Uyarısı

Birkaç kripto para birimi endüstrisi oyuncusu, CNBC’ye binlerce dijital jetonun çökeceğini ve mevcut blokajların sayısının da önümüzdeki yıllarda düşeceğini söyledi.

Var olan 19.000’den fazla kripto para birimi ve düzinelerce blok zinciri platformu var. Ethereum gibi bir blok zinciri platformu, bu farklı kripto para birimlerinin çoğunun üzerine inşa edildiği temel teknolojidir.

Algoritmik stabelcoin terraUSD ve piyasada şok dalgaları gönderen ilgili dijital token luna’nın son çöküşü, var olan binlerce kripto para birimine ve hepsinin hayatta kalıp kalmayacağına ışık tuttu.

Web3 Vakfı CEO’su Bertrand Perez, geçen hafta İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye verdiği demeçte şunları söyledi:

“Geçen hafta Terra sorunuyla ilgili gördüklerimizin etkilerinden biri, temelde çok fazla blok zincirin, çok fazla jetonun olduğu aşamadayız. Ve bu, kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Bu da kullanıcılar için bazı riskler getiriyor.”

Yüzlerce kripto para “çöp”

Sınır ötesi blok zinciri ödemeleri şirketi Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, gelecekte kalan kripto para birimlerinin “puanları” olabileceğini söyledi.

“Bugün 19.000 yeni para birimine ihtiyacımız olup olmadığına dair bir soru olduğunu düşünüyorum.” Garlinghouse, itibari para dünyasında belki 180 para birimi olduğunu söyledi.

Guggenheim Baş Yatırım Sorumlusu Scott Minerd, geçen hafta kripto paraların çoğunun “çöp” olduğunu ancak Bitcoin ve Ethereum’un hayatta kalacağını söylediğinde daha fazla karamsarlık ekledi.

Sektörden gelen yorumlar, kripto para piyasası baskı hissetmeye devam ederken geliyor. Bitcoin, Kasım ayında ulaştığı rekor seviyeden %50’den fazla düştü ve diğer birçok dijital token tüm zamanların en yüksek seviyelerinden keskin bir şekilde düştü.

Ethereum’dan Solana’ya kadar birçok farklı blok zinciri platformu, sektörde liderlik pozisyonu için yarışıyor. Ancak kripto para borsası FTX ABD CEO’su Brett Harrison, şu anda var olan yüzlerce kripto paranın hayatta kalamayacağını söyledi.