• BITCOIN/TL
  2070030,411
  % 5,54
 • ETHEREUM/TL
  99741
  % 3,55
 • RIPPLE/TL
  16.3
  % 3,54
 • BITCOIN CASH/TL
  15556.66,191
  % 5,81
 • LITECOIN/TL
  2646.12
  % 5,09
 • COSMOS HUB/TL
  267.71
  % 3,89
 • CARDANO/TL
  14.75
  % 4,62
 • TETHER/TL
  32.58
  % 0,22

Kripto Yatırım Ürünleri Rekor Çıkış Yakaladı!

Kripto Yatırım Ürünleri Rekor Çıkış Yakaladı!

Kripto para yatırım ürünleri, token fiyatlarının düşmesi ve riskli varlıklardan kaçışın geçen yıl faizi çılgına çeviren bir sektörün kaderini tersine çevirmesiyle Ocak ayında rekor çıkışlar yaşadı.

ProShares, VanEck ve WisdomTree gibi varlık yöneticileri ürünleri piyasaya sürmek ve pazardan pay almak için yarışırken, yatırımcılara tokenleri doğrudan tutmadan kripto varlıklarına maruz kalmalarını sağlayan Grayscale Bitcoin Trust gibi araçlar 2021’de milyarlarca dolar çekti.

Ancak CryptoCompare’den alınan verilere göre Ocak ayında nakit akışı, Bitcoin’in Kasım ayında yaklaşık 69.000 dolardan erken 40.000 doların altına düşmesine neden olan kripto fiyatlarındaki keskin düşüşün ardından geçen yazdan bu yana ilk kez tersine döndü.

Para çekme işlemlerine izin vermeyen 25 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust, Ocak ayında hisseleri için alıcılardan daha fazla satıcı buldu ve hisse fiyatı ile tröst varlıklarının değeri arasındaki indirimi yüzde eksi 25 civarında rekor seviyelere gönderdi.

Kripto düşüşüne rağmen kripto yatırım araçları büyüdü

Düşüş, yatırımcıların spekülatif ve daha yüksek riskli olarak görülen varlıkları boşalttığı için kripto fiyatlarının hisse senetlerindeki, özellikle ABD teknoloji hisselerindeki düşüşleri yakından takip ettiği bir ayda geldi.

Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein, kurumsal yatırımcıların, kısmen ABD Federal Rezervi’nden faiz oranlarındaki artış beklentisiyle, büyüme stoklarının yanı sıra dijital varlık varlıklarını sattıklarını söyledi. “Dijital varlık yatırım ürünleri için hala önemli yatırımcı talebi olduğunu belirtmek önemlidir, ancak kurumlar görünüşe göre pozisyonlarını boşaltarak Fed’e tepki gösterdi.” diye ekledi.

Analistlere göre kripto piyasalarında büyük profesyonel yatırımcıların artan varlığı, kripto ve teknoloji hisseleri arasında daha fazla uyum sağlanmasına yol açtı, çünkü kurumlar her iki varlığı da daha yüksek büyüme potansiyeli olan daha riskli yatırımlar olarak görüyor ve aynı anda satma eğiliminde.

Purpose Investments’ın baş yatırım sorumlusu Greg Taylor, “Kripto, kesinlikle beklenenden daha riskli varlıklarla ilişkilendirildi. Geçen ay, her şeyden çok teknoloji hissesi gibi davrandı.” dedi.

Bir fiyat düşüşünün ardından uzayan çıkışlar, yatırımcıların kripto varlıklarında “Dipten satın al” konusunda hala isteksiz olduklarını gösteriyor. Ancak Taylor piyasada alıcılar olduğunu da söyledi. “Dipten satın al” zihniyeti kriptoda hala canlı ve iyi durumda.