• BITCOIN/TL
  1911207,677
  % 1,62
 • ETHEREUM/TL
  103309
  % 1,26
 • RIPPLE/TL
  15.85
  % 6,50
 • BITCOIN CASH/TL
  12368.07,743
  % 7,99
 • LITECOIN/TL
  2303.2
  % 2,99
 • COSMOS HUB/TL
  202.6
  % 3,26
 • CARDANO/TL
  13.63
  % 2,92
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,17

Kripto Yatırımı Yapanlar Bu Vergileri Ödemek Zorunda

Kripto Yatırımı Yapanlar Bu Vergileri Ödemek Zorunda

Kripto para birimleri veya diğer dijital varlıklar ticareti yapan vergi mükellefleri geçen yıl çılgın bir yatırım dönemi geçirdi ve vergi zamanı geldiğinde bu durmuyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri, 2021’de pek çok yatırımcı para birimlerine girip çıktıkça, etkin bir şekilde günlük ticarete çevrildi. Şimdi ABD gelir idaresi IRS, bireylerin 2021 vergi beyannamelerinde kazanç, kayıp ve gelirin rapor edilmesini bekliyor ve alacaklarını tahsil etmek için yaptırım gücünü esnetiyor.

Urban-Brookings Vergi Politikası Merkezi analisti John Buhl, “Bu çok zor olacak çünkü belirli dijital varlıkların vergi muamelesi hakkında hala cevaplanmamış birçok soru var” diyor.

Bunlar, NFT’lerden elde edilen kazançlar için hangi vergi oranının uygulanacağını ve staking adı verilen bir uygulamadan elde edilen faiz gelirinin vergilendirilip vergilendirilmeyeceğini içerir.

Kripto Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Brokerlerin bu raporları her yıl hisse senedi, tahvil ve geleneksel yatırımlara sahip yatırımcılara vermeleri gerekmektedir. Kripto yatırımcıları ise vergi formunu alamıyor, çünkü borsalar henüz işlemleri takip edecek sistemlere sahip değil ve bunu yapmak zorunda değiller. Bu nedenle yatırımcıların vergileri doğru bir şekilde beyan etmek için kâr ve zararları kendi başlarına hesaplamaları gerekir.

Kasım ayında kabul edilen 1 trilyon dolarlık altyapı faturası, yatırımcıların hem vergi mükelleflerine hem de IRS’ye kripto sorunu raporları satın almasına ve ticaretine izin veren borsaların gelecek yıldan itibaren başlamasını gerektiriyor. Bu, yalnızca vergi mükellefi muhasebesine değil, IRS’nin uygulanmasına da yardımcı olacaktır. Şimdilik, vergi mükellefleri ticaretlerini takip etmek ve kazanç veya kayıplarını hesaplamak için büyük ölçüde kendi başlarına.

Coinbase ve Kraken gibi büyük borsalar aracılığıyla dijital varlık ticareti yapan vergi mükellefleri, alım satım geçmişi ve bir varlığın satın alındığı andaki değeri olan ve kazanç ve kayıpları hesaplamak için gerekli olan maliyet esası hakkında bazı bilgilere erişebilir. Ancak platformlar, kazançları veya kayıpları özetleyen raporlar dağıtmaz.

IRS, dijital varlıkları mülk olarak görür ve hisse senedi ve gayrimenkulde olduğu gibi gerçekleşen kazançlar, varlığın bir yıldan az tutulması durumunda %37’ye varan kısa vadeli sermaye kazancı vergisi oranlarına ve uzun vadeli faiz oranlarına tabidir.