• BITCOIN/TL
  2126495,403
  % 0,54
 • ETHEREUM/TL
  114981
  % -0,73
 • RIPPLE/TL
  16.02
  % -0,20
 • BITCOIN CASH/TL
  12713.46,587
  % -0,05
 • LITECOIN/TL
  2440.59
  % 1,70
 • COSMOS HUB/TL
  223.47
  % -0,25
 • CARDANO/TL
  12.55
  % 0,16
 • TETHER/TL
  32.82
  % 0,92

Kripto Para Yatırımı Yapmak Güvenli midir?

Kripto Para Yatırımı Yapmak Güvenli midir?

Kripto para birimine katılım, teknoloji bilginlerine ve Silikon Vadisi şirketlerine indirgenen bir faaliyet olmaktan çıkıp genel halkın çıkarına dönüştü. Bu artan ilgi seviyesi, kripto para birimi platformlarında daha fazla güvenlik için bir çağrı başlattı.

Siber suçlular, bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar, bir kişiyi paralarından ayırmaya çalışırken sınır tanımıyor ve dijital varlıklara yönelik cezai ilgi farklı değil.

Bulut özellikli bir güvenlik çözümleri şirketi olan Barracuda tarafından yürütülen araştırma, Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında yaklaşık 7.000 kişinin kripto dolandırıcılığı nedeniyle 80 milyon ABD dolarından fazla kayıp olduğunu ortaya koydu. Federal Ticaret Komisyonu’na göre bu yüzde 1100’lük büyük bir artış.

Kripto para ve blockchain nedir?

Kripto para, özünde üçüncü taraf doğrulamasına ihtiyaç duymadan finansal alışverişleri kaydetmek için kullanılan blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışır. Blockchain teknolojisinin özü, özel bilgiler elde etmek veya dijital varlıkları çalmak isteyen bilgisayar korsanlarını ve hain oyuncuları caydırmak için çalışır.

Blok zincirine eklenen ve şifrelenen veriler kalıcıdır ve değiştirilemez. Birisi erişim kazansa ve orada saklanan herhangi bir bilgiyi değiştirse bile, diğer kayıtlar bozulmadan kalacaktır. Güvenliği ihlal edilmiş kayıt tespit edilebilir ve onarılabilir. Böylece blockchain teknolojisi, kripto para yatırımlarını fazlasıyla güvenli hale getiriyor.

Blok zincirinde bulunan bu güvenlik, kripto yatırımcılarının tamamen ona güvenmeleri ve bilgilerini veya dijital paralarını koruma konusunda herhangi bir kişisel sorumluluktan vazgeçmeleri gerektiğini söylemez.

Katar Bilgi İşlem Araştırma Enstitüsü’nde siber güvenlik araştırmacısı olan Mashael Al Sabah, 2018 tarihli bir makalede blok zincirinde bulunabilecek güvenlik açıklarını ortaya koydu.

Makale, halka açık Bitcoin blok zinciri verilerini ve sosyal medya hesaplarını basitçe gözden geçirerek, kripto yatırımcılarının ve hesap sahiplerinin gerçek kimliklerinin ortaya çıkarılabileceğini gösterdi. Bu nedenle blok zincir teknolojisi kusursuz olmasa da, verilerin veya finansal bilgilerin güvenliği açısından hala oyunun kurallarını değiştiriyor.

Kullanıcılar kendilerini şu şekilde koruyabilir:

 • Borsalarda kripto para birimi bırakmamak. Tüm dijital madeni paralarınızı tek bir yerde hızlı işlemlere hazır halde bırakmak cazip gelebilir, ancak bu aynı zamanda kripto paranızı bilgisayar korsanları tarafından toplanmaya hazır hale getirir.
 • Yerel depolamada kripto bırakmamak. Sabit disk, bilgisayar masaüstü veya telefon gibi yerel, özel depolamada kriptoyu yedeklemek, kaybolmaya veya çalınmaya açık bırakabilir.
 • Şifreleri kaybetmemek veya unutmamak. Şifreleri hatırlamak veya kaydetmek kulağa verilmiş gibi gelebilir, ancak 7,000 Bitcoin’e (bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 280 milyon dolar değerindeydi) sahip olan, ancak dijital servete erişimini kaybettiği için kaybeden Stefan Thomas’ın hikayesini hatırlamak isteyebilirsiniz. şifresini Bitcoin’ini sakladığı IronKey USB sürücüsüne kaydetti.
 • Güvenli kripto platformlarını kullanma. Birçok kripto para birimi platformu veya işletmesi, kripto ödemelerini kabul eder veya satın alımlarda kripto para iadesi sağlar. Kullanıcının araştırmasını kripto para birimi değişimi veya işlemleri için kullandığı herhangi bir platformda yapması gerekir. Kullanıcılar denenmiş, test edilmiş ve meşru ve güvenli olduğu kanıtlanmış kripto platformlarına yönelmelidir.

Kripto Güvenlik Standardı

Kripto oyununda üst sıralarda yer almak isteyen kripto para platformlarının, güvenli işlemler sağlamak için gerekli önlemleri alarak kripto yatırımcılarının endişelerini gidermesi gerekiyor.

Ayrıca, kripto değişimi için düzenleyici önlemler oyununu da oynamaları gerekiyor, kuşkusuz henüz emekleme aşamasında olan önlemler. Kripto Para Birimi Güvenlik Standardı (CCSS), tüm kripto para birimi değişim platformları, uygulamaları ve depolama çözümleri için gereksinimleri belirlemek üzere oluşturulmuştur.

Kripto para sistemleri, gizli tutulması gereken ve hiçbir hakları olmayan kriptoya erişim elde etmek isteyenler için kolayca tahmin edilemeyecek anahtarların/tohumların oluşturulmasını gerektirir.

Kripto para yatırımı ve kullanımı arttıkça, güvenlik endişeleri de muhtemelen artacak. Daha fazla insan kripto alanına kendi damgasını vurmak için girerken, güvenlik ve veri gizliliğini birinci öncelik haline getirmek çeşitli kripto para platformlarının sorumluluğunda olacak.