• BITCOIN/TL
  2179934,156
  % -0,32
 • ETHEREUM/TL
  122078
  % -2,21
 • RIPPLE/TL
  17.03
  % -0,04
 • BITCOIN CASH/TL
  15032.87,527
  % 0,02
 • LITECOIN/TL
  2683.95
  % 0,24
 • COSMOS HUB/TL
  281.11
  % 1,52
 • CARDANO/TL
  14.79
  % 0,67
 • TETHER/TL
  32.17
  % 0,11

Kripto ve NFT Pazarı İçin Bu Uyarıya Dikkat Edin

Kripto ve NFT Pazarı İçin Bu Uyarıya Dikkat Edin

Kripto ve NFT pazarı son birkaç yıldır beklenmedik şekilde büyüdü. Binlerce farklı NFT milyonlarca dolara satılırken, meme coin’ler bile insanları zengin etti. Ancak siyasetçilerin ve FED gibi kurumların son kararları bu pazarın üstünü çiziyor gibi görünüyor.

Eski First Lady Melania Trump da dahil olmak üzere takas edilemeyen tokenler üzerindeki çılgınlık, ünlü isimleri cezbetti. Geçen ayki bir geri çekilmeden sonra bile, kripto para piyasası dalgalı grafiklerle dolu.

Yine de son zamanlarda, kriptonun belirgin bir satışa yönelebileceğine dair işaretler artıyor ve Federal Rezerv’in Çarşamba günkü dönüşü süreci hızlandırabilir.

Kripto ve NFT pazarı nereye kadar büyüyebilir?

Açıklayıcı bir sinyal, hem kripto hem de NFT’ler için ticaret hacimlerinin parabolik dalgalanmalardan sonra düşmesi yönünde. En son rapor edilen çeyreklerde, eskiden Square olarak bilinen kripto odaklı Block Inc. ve Coinbase Global Inc. platformlarındaki işlemler yavaşladıkça dijital para ticareti gelirinin piyasa beklentilerinin önemli ölçüde altında olduğunu bildirdi.

Bu arada, pazarlarda işlem gören NFT’lerin toplam değeri, Ağustos ayının en yüksek seviyelerinden bu yana düştü.

ABD hükümeti ve Fed, Covid-19 salgını sırasında para ve maliye politikası teşvikleri yoluyla ekonomiye trilyonlarca dolar pompaladı. Bu paranın bir kısmı nihayetinde kripto ve NFT’ler gibi riskli alternatif varlıklara aktı. Ancak Fed teşvikini azalttıkça, kripto varlıklarının ilk kaybolanlardan biri olması muhtemel.

ABD tüketici fiyatları, son on yıllardaki en büyük aylık kazançlarını kaydetti. 10 Kasım’da yayınlanan Ekim ayı enflasyon verileri, yatırımcıların Fed’in enflasyonu yavaşlatmak için musluğu kapatmasını beklemeye başlamasıyla Bitcoin’de bir satışı tetikledi.

Orijinal kripto para birimi şimdi Kasım başındaki zirvesinden yaklaşık %30 düştü. Bitcoin, Fed’in bir gün önce varlık satın alma programını beklenenden daha erken sonlandıracağını ve gelecek yıl faiz oranlarını artırmayı beklediğini açıklamasının ardından Perşembe günü düşüşünü sürdürdü.

Kripto ve NFT’ler üzerindeki mevcut engeller, muhtemelen daha önceki dönemin anlaşmalarını da etkileyecek. Bazı insanlar kripto pazarını bir eğlence olarak görmeye meyilli, ancak ciddi yatırımlar şakaya gelmez. Müzik durduğunda, seçilmiş birkaç kişi çok para kazanmış olacak, diğer birçok yatırımcı ise kripto varlıklarının değerinin silindiğini görecek.