• BITCOIN/TL
  1915073,659
  % 1,59
 • ETHEREUM/TL
  103403
  % 1,11
 • RIPPLE/TL
  16.02
  % 7,76
 • BITCOIN CASH/TL
  12451.73,267
  % 7,84
 • LITECOIN/TL
  2298.09
  % 2,19
 • COSMOS HUB/TL
  203.39
  % 3,18
 • CARDANO/TL
  13.67
  % 3,33
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,37

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir? Yatırımcılara Nasıl Yardımcı Olur?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir? Yatırımcılara Nasıl Yardımcı Olur?

Dijital para birimlerinin popülaritesi bu yıl katlanarak arttı, o kadar ki ‘kripto’ kelimesi 2021 boyunca Reddit genelinde neredeyse 6,6 milyon kez kullanıldı ve yılın en çok görüntülenen konusu oldu.

Ancak bu popülerliğin yanı sıra kripto para birimleri dünyasının özünde bu dijital para birimlerinin yüksek oynaklığı ve belirsizlikleri de var. Çoğunlukla kısa ömürlü piyasa eğilimleri ve popüler görüşler tarafından yönlendirilen yatırımcı duyguları tarafından yönlendirilen kripto ile ilgili kararlar, para biriminin temellerinin nesnel bir değerlendirmesinden ziyade dürtü, açgözlülük veya korkunun bir işlevi haline geliyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin kullanışlı olduğu yer ise yatırım alanlarıdır. Şu anda endeks, piyasadaki korkuyu temsil eden 28 seviyesinde bulunuyor. Bu aynı zamanda farklı kripto para birimlerinin fiyatlarını, hacimlerini ve oynaklıklarını birleştirerek kripto para birimi alanında yatırım yapmak veya elden çıkarmak için iyi bir zaman belirlemenize yardımcı olabilir.

Genel piyasa duyarlılığını izleyen endeks, 1’in aşırı korkuyu temsil ettiği ve 100’ün aşırı açgözlülüğü temsil ettiği 1-100 arasında değişmektedir.

Başka bir deyişle, 1 yatırımcıların panik, karamsarlık ve korkularını, yani kripto para birimlerinin gelecekteki beklentileri hakkında iyi bir satın alma fırsatına dönüşebilecek düşüş tutumunu temsil ediyor. Aynı zamanda 100, dijital para birimleri hakkında aşırı iyimserliğe işaret ediyor ve bu da daha sonra onları daha fazla biriktirme hırsına yol açıyor, bu da piyasanın yakında bir düzeltme zamanı olabileceği anlamına geliyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Okunmalı?

Endeks, oynaklıkta olağandışı bir artışın korkulu bir piyasa anlamına geldiği varsayımı altında faaliyet göstererek, piyasa oynaklığına yüzde 25 ağırlık verir. Ardından yüzde 25 ağırlıkla piyasa momentumu veya işlem hacmi geliyor. Yüksek işlem hacimleri, piyasanın belki de aşırı açgözlü olduğunu gösteriyor.

Endeksin yüzde 15’ini oluşturan sosyal medya, etkileşimi analiz eder ve neyin popüler olduğunu belirlemek için her bir madeni paranın topladığı hashtag’leri kullanır. Belirli bir para birimiyle daha fazla etkileşim, artan kamu ilgisinin bir işaretidir; bu, daha sonra bireylerin kripto para biriminde yükselişe geçtiği anlamına gelir.

Buna, yatırımcıların en çok hangi para birimleriyle ilgilendiğini görmek için Google sorgularını tarayan yüzde 10 ağırlıklı Google trendlerinden gelen veriler eklendi.

Son olarak, yüzde 10 ağırlıkla madeni paranın baskınlığının parametresi geliyor. Bitcoin hakimiyeti artmaya başladığında, insanların daha az ilgilendiğinin, hatta daha riskli, spekülatif altcoin yatırımlarından korktuklarının bir işaretidir. Şu anda olduğu gibi BTC’nin hakimiyeti son 24 saatte yüzde 0,05 artarak yüzde 40,37’de.

Ancak bu pazar lideri madeni paranın hakimiyeti azaldığında, insanlar muhtemelen daha fazla risk ve açgözlülük üstlenerek daha fazla şansa sahip altcoinlere yöneliyor.

Yıl aşırı yüksek ve açgözlülükle başladı ve endeks 1 Ocak 2021’de 94. sıradaydı. Gelecek yıla adım atarken, piyasa korkuyla 28 puan düştü. Öyleyse, önümüzdeki yıl kripto para birimi alanında korku ve açgözlülük dengesiyle yatırım yapmak için önemli olabilir.