• BITCOIN/TL
  1915782,459
  % 1,38
 • ETHEREUM/TL
  103400
  % 0,96
 • RIPPLE/TL
  15.95
  % 7,09
 • BITCOIN CASH/TL
  12410,667
  % 7,53
 • LITECOIN/TL
  2300.24
  % 2,01
 • COSMOS HUB/TL
  203.58
  % 3,16
 • CARDANO/TL
  13.68
  % 3,35
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,29

Kripto Devi Binance, Rusya Bağlantılı Ajansla Bağ Kurdu İddiası

Kripto Devi Binance, Rusya Bağlantılı Ajansla Bağ Kurdu İddiası

Rusya’nın finansal istihbarat birimi, dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’in bölge başkanı ile Nisan 2021’de Moskova’da bir araya geldi. Ruslar, şirket yetkilisinin bir iş ortağına gönderdiği kısa mesajlara göre, Binance’in suçla mücadele etmelerine yardımcı olmak için isimler ve adresler de dahil olmak üzere müşteri verilerini teslim etmeyi kabul etmesini istedi.

Konuya aşina bir kişi Rosfinmonitoring veya Rosfin olarak bilinen ajansın, hapisteki Rus muhalefet lideri Alexei Navalny tarafından toplanan milyonlarca dolarlık Bitcoin’in izini sürmek istediğini söyledi.

Rosfinmonitoring’in terör örgütleri listesine eklediği Navalny, bağışların Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hükümeti içindeki yolsuzluğu ortaya çıkarma çabalarını finanse etmek için kullanıldığını söyledi.

Binance, Reuters’e Rus yetkililerin Navalny ile ilgili olarak hiçbir zaman temasa geçmediğini söyledi. Savaştan önce “Rusya’da aktif olarak uyum arayışında” olduğunu ve bunun “düzenleyicilerden ve kolluk kuvvetlerinden gelen uygun taleplere” yanıt vermesini gerektireceğini söyledi.

Bitcoin 40.000 Dolar Civarında: Piyasadaki Sabırsızlığa Dikkat!

Kripto para piyasasında can sıkıntısı yaşanıyor. Çoğu uzman, görünüşleri depresif görünse de, aylarca korudukları 40.000 dolarlık geniş bir fiyat kanalında hareket etmeye devam eden Bitcoin ve diğer dijital tokenlerin fiyat hareketini bu şekilde tanımlıyor. Geçen hafta, piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin fiyatı düştü ve Bitcoin haftalık grafiğinde düşüş tonunda kapandı. Bitpanda'nın İspanya'daki ülke müdürü Alejandro Zala, "Fiyat giderek daha yüksek ve daha düşük destek arıyor. Altcoinlerin

İlgili İçerik

Binance, Rusya Başkanı Putin’e ayrıcalık mı uyguladı?

Reuters’in bildirdiğine göre, daha önce bildirilmeyen karşılaşma, Binance’in ülkedeki büyüyen işini artırmaya çalışırken Rus devlet kurumlarıyla bağlar kurmaya yönelik perde arkası çabalarının bir parçasıydı.

Bu çabalara ilişkin bu açıklama, eski çalışanlar, eski iş ortakları ve kripto endüstrisi yöneticileri de dahil olmak üzere Binance’in Rusya’daki operasyonlarına aşina olan 10’dan fazla kişiyle yapılan röportajlara ve Kostarev’in şirket dışındaki kişilere gönderdiği kısa mesajların incelemesine dayanmaktadır.

Binance, Kiev hükümetinin Binance ve diğer borsalardan Rus kullanıcılarını yasaklama taleplerine rağmen, Putin’in 24 Şubat’ta birliklerini Ukrayna’ya yönlendirmesinden bu yana Rusya’da faaliyet göstermeye devam ediyor.

PayPal ve American Express gibi diğer büyük ödeme ve fintech şirketleri, Kremlin’in Ukrayna’yı askerden arındırmak ve “denazize etmek” için “özel operasyon” dediği şeyi başlatmasından bu yana Rusya’daki hizmetlerini durdurdu. Binance’in Rusya’daki ana rakiplerinden biri olan EXMO.com, artık Rus ve Belaruslu müşterilere hizmet vermeyeceğini ve Rusya işini sattığını söyledi.

Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, savaşa ve “politikacılara, savaşları başlatan diktatörlere” karşı olduğunu, ancak “Ukrayna ve Rusya’nın her iki tarafındaki acı çeken insanlara” karşı olmadığını söyledi.

Binance’in yasal temsilcileri Reuters’e, “Çatışma nedeniyle Rus hükümetiyle aktif katılımın artık durduğunu” söyledi. Perşembe günü Binance, kullanıcılara Avrupa Birliği’nin Moskova’ya yönelik son yaptırımları nedeniyle Rusya’daki büyük müşteriler için hizmetleri sınırladığını belirtti.

Ruslar kriptoya akın ettikçe Binance sessiz kaldı

Üst düzey bir endüstri araştırma firmasından elde edilen veriler, Rusların varlıklarını Batı yaptırımlarından ve değer kaybeden rubleden korumak için kriptoya yönelmesiyle Binance’in Rusya’daki ticaret hacimlerinin savaş başladığından beri patladığını gösteriyor.

Kostarev, sektörle ilgili bir kişiye kısa süre önce gönderilen bir mesajda Binance’in önceliğinin piyasanın açık kalmasını sağlamak olduğunu ve bu nedenle borsanın “telaş yapmadığını” söyledi. Detaylandırmadı.

Reuters tarafından Kostarev’in mesajını netleştirmesi istenen Binance, savaş ve ekonomik krizin alternatif ödeme yolları arayan işçi sınıfı Rus vatandaşları arasında kriptonun benimsenmesini hızlandırabileceğini söyledi.

Binance, Batılı hükümetler tarafından uygulanan yaptırımları sert bir şekilde uyguladığını, ancak tek taraflı olarak “milyonlarca masum kullanıcının hesabını dondurmayacağını” da sözlerine ekledi.