• BITCOIN/TL
  2247400,648
  % 0,18
 • ETHEREUM/TL
  121044
  % 3,65
 • RIPPLE/TL
  17.2
  % -0,16
 • BITCOIN CASH/TL
  16560.78,489
  % 1,35
 • LITECOIN/TL
  2834.69
  % 0,99
 • COSMOS HUB/TL
  283.37
  % -0,08
 • CARDANO/TL
  15.86
  % -0,75
 • TETHER/TL
  32.22
  % 0,01

Ünlü Yatırımcılara Göre Kripto Balonu Patladı

Ünlü Yatırımcılara Göre Kripto Balonu Patladı

Kripto para birimine gerçek inananlar için Bitcoin, yaygın enflasyona karşı en sağlam korumadır. Şüpheciler için kripto dünyası bir bütün olarak, 2.78 trilyon ABD Doları aşan devasa yükselişi, küresel ekonomide ortalıkta dolaşan olağanüstü miktarda kolay nakitin spekülatif yan ürünü olan büyük balondur.

Bu teorilerin ikisi de en büyük sınavlarıyla yüzleşmek üzere.

Kripto pazarı 2022 yılında iyi görünmüyor: Bitcoin en yüksek seviyelerinden yaklaşık yüzde 40 düştü, 2 numaralı madeni para Ether ve diğer altcoinler de keskin düşüşler yaşadı.

Kripto platformu FRNT Financial Inc’in CEO’su ve kurucu ortağı Stephane Ouellette, “2022’de oranları üç kez artıracaklar ve programı sürdüreceklerse ve düşük oranlar dönemi sona ererse, insanların Bitcoin-kripto tezlerine ne kadar inandığını gerçekten göreceğiz.” dedi.

JonesTrading’in baş piyasa stratejisti Michael O’Rourke de aynı fikirde. Merkez bankası, Fed yetkililerinin faiz oranlarını yükseltmek ve bankanın bilançosunu potansiyel olarak küçültmek için beklenenden daha hızlı hareket etmeye hazır olduklarını gösteren son dakika açıklamasında belirtilen yolu takip ederse “Bitcoin ve diğer birçok kriptonun arkasındaki ana yükseliş tezini hemen baltalayacak.”

Kripto balon mu? Bitcoin’de son durum

13 yıllık tarihinin çoğu için Bitcoin, kolay para politikası ve sıfır veya negatif oranlardan oluşan bir ortamın tadını çıkardı. Bir kripto hedge fonu olan ProChain Capital başkanı David Tawil’e göre, Fed’in kasasından borsalardaki Bitcoin satın alma siparişlerine doğrudan bir bağlantı yok.

ABD merkez bankası faiz oranlarını en son Aralık 2018’de artırmıştı. O zamanlar Bitcoin yaklaşık 3700 ABD Doları seviyesinde işlem görüyordu ve “merkezi olmayan finans” ve “karşılıksız tokenler” gibi kavramların yerel dile girmesine yıllar vardı.

Bitcoin’in son iki ayda yüzde 40’tan fazlasını kaybettiği, özellikle de sonlara doğru, orijinal kripto para birimi için zor bir yıl olduğu ortaya çıktı ve bu ABD hisse senetlerindeki bir düşüşle aynı zamana denk geldi.

Yine de Bitcoin, şekil değiştirici olmaya devam ediyor. On yıldan fazla süredir birçok insana birçok şeyi temsil ediyor ve (genellikle çelişkili) anlatıları gelişmeye devam edecek. Ne de olsa, defalarca ölü yatırım olarak yazıldı, fare zehri olarak suçlandı ve her seferinde daha güçlü bir şekilde geri gelerek etkisini gösterdi.