• BITCOIN/TL
  2155185,547
  % 2,19
 • ETHEREUM/TL
  104498
  % 1,85
 • RIPPLE/TL
  17.45
  % 2,08
 • BITCOIN CASH/TL
  16664.15,676
  % 0,81
 • LITECOIN/TL
  2772.71
  % 1,12
 • COSMOS HUB/TL
  289.1
  % 2,81
 • CARDANO/TL
  16.78
  % 3,42
 • TETHER/TL
  32.56
  % 0,19

Bir Ülke Daha Kripto Vergisi İçin Çağrı Yaptı

Bir Ülke Daha Kripto Vergisi İçin Çağrı Yaptı

Kolombiya vergi dairesi DIAN, vergi mükelleflerine bu yıldan itibaren açıklamalarında kripto para birimleri kaydetmeye başlamaları gerektiğini hatırlattı. DIAN yöneticisi Lisandro Junco, kripto para kullanıcılarına bu tür varlıkların vatandaşlar tarafından tutulan diğer varlıklar gibi vergilendirildiğini hatırlattı.

Vergi dairesi müdürü Lisandro Junco, kripto varlıkları ve Kolombiya’daki vergi durumları hakkında bilgi verdi. ilan etti: “Dijital ekonominin bir unsuru olsa bile vergi ödemek zorundasınız”. Kolombiya, dijital ekonomiyle ilgili vergilerde şimdiden 1 milyar dolar topladı.

Hackerlar Axie Infinity’e Saldırdı: 625 Milyon Dolar Çalındı

Popüler blockchain oyunu Axie Infinity'ye yapılan saldırıda, bilgisayar korsanlarının 625 milyon dolarlık kripto para birimi çaldığı ortaya çıktı. Bu, kripto suçların artan oranları arasında bugüne kadarki en büyük kripto hırsızlıklarından biri oldu. Şirkete göre hırsızlık, bilgisayar korsanlarının oyuna güç sağlayan temel blok zinciri Ronin'in bir kısmına sızdığında meydana geldi. Şirket, bültenindeki bir gönderide "Ronin Ağı'nda bir güvenlik ihlali oldu Suçluların adalete teslim edilmesini sağlamak için çeşitli devlet kurumlarıyla doğrudan çalışıyoruz”

İlgili İçerik

Vergi Beyannamelerine Kripto Dahil Edilecek

Yerel medya tarafından yapılan bir istişarede kuruluş, ülkenin vergi kanunlarının doğru uygulanmasını sağlamak için vergi mükelleflerinden alınan veriler üzerinde doğrulama yapma yetkisine sahip olduğu konusunda halkı bilgilendirdi.

Ayrıca kuruluş; tahviller, hisse senetleri ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere yasadaki varlık tanımını karşılayan tüm unsurların beyan edilmesi gerektiğini tanımladı. Ancak yalnızca kripto para kullanıcılarının kripto vergilendirmesini bilmesi gerekmez. Bir muhasebe firması olan BDO Colombia’ya göre, ajans ayrıca madencilik kazançlarını gelir olarak sınıflandırdığı için kripto para madencileri de madencilik numaralarını beyan etmelidir.

Çoğu vergi gözlemcisi, kripto işlemlerini ve varlıklarını bildirmek için kullanıcılara bağımlı olsa da, Kolombiya vergi dairesi kripto para birimi vergi kaçakçılığını tespit etmesine yardımcı olabilecek bazı kaynaklara sahiptir.

Junco, DIAN’ın kripto ile ilgili vergi beyan etmesi gereken vatandaşların isimlerini veren diğer ülkelerle farklı bilgi alışverişinde bulunduğunu belirtti. Junco şunları söyledi:

Kolombiya’da kripto para vergisi beyan etmemenin cezaları, vergi beyanında yer almayan fonları ikiye katlıyor. Vergi mükelleflerini kripto para varlıklarını beyan etmeye davet eden Junco’ya göre Kolombiya, dijital ekonomiyle bağlantılı vergilerde son üç yılda 1 milyar dolar topladı.

Otorite daha önce, vergi kaçakçılığını daha hızlı tespit etmek için kripto para kullanımı üzerindeki kontrolü sıkılaştırmak için tasarlanmış bir dizi eylemi duyurmuştu.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri, 2021’de pek çok yatırımcı para birimlerine girip çıktıkça, etkin bir şekilde günlük ticarete çevrildi. Kolombiya’dan önce de ABD gelir idaresi IRS, bireylerin 2022 vergi beyannamelerinde kazanç, kayıp ve gelirin rapor edilmesini bekliyor ve alacaklarını tahsil etmek için yaptırım gücünü esnetiyor.