• BITCOIN/TL
  1911799,533
  % 1,84
 • ETHEREUM/TL
  103134
  % 1,52
 • RIPPLE/TL
  16.33
  % 9,78
 • BITCOIN CASH/TL
  12361.37,283
  % 8,14
 • LITECOIN/TL
  2291.29
  % 1,73
 • COSMOS HUB/TL
  203.35
  % 3,78
 • CARDANO/TL
  13.63
  % 4,16
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,23

İsviçre, Kripto Vadisi ile Yatırımcılara Güven Veriyor

İsviçre, Kripto Vadisi ile Yatırımcılara Güven Veriyor

Blockchain dünyasında olduğu gibi İsviçre’nin kripto vadisinde soğuk bir rüzgar esiyor. UBS bu hafta, Federal Rezerv oranları yükseltirken yaklaşmakta olan bir “kripto kışı” konusunda uyardı. Bankanın analistlerine göre, Bitcoin’in son günlerdeki fiyat düşüşü partinin bittiğinin ilk işareti.

Bugünlerde bunların hiçbirini kaçırmak zor değil: Ülkeye gelen ziyaretçiler, reklam görüntülerine dayanarak, dağıtılmış defter teknolojisinin İsviçre’nin dünyaya yaptığı katkılarda yalnızca çikolata ve lüks saatlerden sonra üçüncü olduğu sonucuna varabilir.

İsviçre Kripto Vadisi Nedir?

İsviçre, en azından, kriptonun uzun vadede kalıcı olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Diğer hükümetler kripto işletmelerini dizginlemeye çalışırken, ülke son aylarda kriptoyu teşvik etmeye hevesliydi. Şubat 2021’de Bern, mülkiyet kanıtı ve velayet gibi şeylerin kendine özgü yönleri söz konusu olduğunda dijital varlıkların mahkemeler tarafından nasıl ele alınması gerektiğini kodlamak için yeni bir “blok zinciri yasası” çıkardı.

Sektördeki büyük rakamlar, kripto için de refah bir İsviçre geleceği görüyor. Sygnum CEO’su Mathias Imbach, pek çok yatırımcının kripto ile ilişkilendirdiği oynaklık ve coşkunun sadece köpük olduğunu, ancak bunun altında bazı ciddi teklifler ve yatırım fırsatları olduğunu söyledi.

İsviçre’nin kriptoya olan ilgisini ve kripto dünyasının İsviçre’ye olan coşkusunu destekleyen bazı ortak değerler elbette önemli. Teknolojinin gücüne inanan ve daha da önemlisi, siyasi ve kurumsal özgürlüğü destekleyen özgürlükçü bir eğilim bulunuyor.

Kripto teknolojileri ve işletmeleri giderek küresel yasadışı finansal akışların ve suç girişiminin merkezinde yer alıyor. Elbette, kripto vadisinde bir dizi vicdansız ekip var ve belki de daha da kötüsü, kendilerini ana akım finansı yöneten kurallardan bağımsız olarak gören, nakit ve müşteriler için hevesli çok daha fazla sayıda saf girişimci var.