• BITCOIN/TL
  2187073,513
  % -0,04
 • ETHEREUM/TL
  113882
  % -1,15
 • RIPPLE/TL
  20.64
  % 5,54
 • BITCOIN CASH/TL
  12216.03,642
  % -2,04
 • LITECOIN/TL
  2411.19
  % 1,95
 • COSMOS HUB/TL
  206.42
  % 0,64
 • CARDANO/TL
  13.79
  % -0,78
 • TETHER/TL
  32.86
  % -0,24

İngiltere, Kripto ATM’lerini Kaldıracağını Duyurdu

İngiltere, Kripto ATM’lerini Kaldıracağını Duyurdu

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), İngiltere’deki kripto ATM operatörlerini makinelerini kapatmaları veya yaptırım eylemleriyle karşı karşıya kalmaları konusunda uyardı.

Kripto varlık firmalarının, Birleşik Krallık’ta kripto ATM’leri işletmek istiyorlarsa, FCA’ya kayıtlı olmaları ve Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemelerine (MLR’ler) uymaları gerekmekte.

Bununla birlikte düzenleyiciye göre, kripto varlık şirketlerinin hiçbiri kripto ATM hizmetleri sunmak için onaylanmadı ve bu nedenle yasa dışı faaliyet gösteriyor.

FCA, “Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren kripto ATM makinelerinden endişe duyuyoruz ve bu nedenle makinelerin kapatılması veya daha fazla işlem yapılması talimatını veren operatörlerle iletişime geçeceğiz.” dedi.

FCA, iş yapmaya devam ediyor olabilecek kayıt dışı kripto firmalarının bir listesini yayınladığı için 110 tanesinin faaliyetini durdurduğunu söyledi. Birleşik Krallık’ta kayıt dışı olarak listelenen 244 kripto varlık firması var.

“Tüketicileri düzenli olarak kripto varlıkların düzenlenmemiş ve yüksek riskli olduğu konusunda uyarıyoruz, bu da işler ters giderse insanların herhangi bir korumaya sahip olma ihtimallerinin çok düşük olduğu anlamına geliyor, bu nedenle insanlar yatırım yapmayı seçerlerse tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.”

Kripto ATM’leri için uyarı: Paranızı kaybetmeye hazır olun

Geçen ay Üst Mahkeme, FCA’nın MLR’ler kapsamında kripto varlık borsası sağlayıcısı olarak kaydedilmek üzere başvurusunu reddetme kararına itiraz ettikten sonra, alım satıma devam etmek isteyen kripto ATM hizmetleri sunan bir firma olan Gidiplus aleyhine karar verdi.

Yargıç Timothy Herrington, Gidiplus’ın kripto operasyonlarını genel olarak uyumlu bir şekilde nasıl üstleneceği konusunda “kanıt eksikliği” olduğu sonucuna vardı.

Bir Ülke Daha Kripto Yasası Tasarlıyor

Dubai, Çarşamba günü kripto varlık düzenlemesini başlattı ve kripto para birimleriyle ilgili yasalar çıkaran Singapur, ABD, İngiltere, El Salvador vb. ülkeleri takip etti. Dubai'nin hükümdarı Şeyh Muhammed Bin Rashid Çarşamba günü yaptığı açıklamada, emirliğin sanal varlıkları düzenleyen ilk yasasını çıkardığını ve ayrıca kripto para birimi sektörünü düzenlemek için bağımsız bir düzenleyici oluşturduğunu duyurdu. "Sanal varlıklar yasasını kabul etmek ve Dubai Sanal Varlıklar Düzenleme Kurumu'nu kurmak, BAE'nin bu sektördeki konumunu belirleyen

İlgili İçerik

Karar, FCA’nın Gidiplus’ı bir kripto varlık işletmesi olarak kaydetmeyi reddetme konusundaki ilk kararını yineledi. Şirketin MLR’lerin gereksinimlerini karşılamadığına inanarak, “Gidiplus’ın iş genelindeki ve müşteri risk değerlendirmeleri, müşteri durum tespiti, gelişmiş durum tespiti ve işlem izleme ile ilgili özel endişeleri olduğunu” belirtti.

FCA ayrıca Gidiplus’ın ortak sahibi Olumide Osunkoya’nın “Gidiplus’ın MLR’ler kapsamındaki yükümlülüklerine ilişkin yeterli bilgi, beceri ve deneyime sahip olduğunu” gösteremediğini iddia etti.

Kripto ATM’leri geçmişte tartışmalara yol açmıştı. Bu yılın başlarında ABD Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi bir raporda, insan kaçakçılığını ve uyuşturucu ticaretini kolaylaştırmak için kullanılabilecekleri riski nedeniyle kripto ATM’lerinin daha yakından düzenlenmesi gerektiğini söyledi.