• BITCOIN/TL
  2130976,460
  % 1,04
 • ETHEREUM/TL
  115357
  % -0,19
 • RIPPLE/TL
  16.05
  % 0,18
 • BITCOIN CASH/TL
  12807.71,182
  % 1,66
 • LITECOIN/TL
  2456.89
  % 2,64
 • COSMOS HUB/TL
  224.83
  % 0,55
 • CARDANO/TL
  12.61
  % 1,33
 • TETHER/TL
  32.81
  % 0,92

FBI: K. Koreli Hackerlar 620 Milyon Dolar Kripto Çaldı

FBI: K. Koreli Hackerlar 620 Milyon Dolar Kripto Çaldı

ABD’li yetkililer Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore bağlantılı bilgisayar korsanlarının geçen ay popüler Axie Infinity oyununun oyuncularını hedef alan 620 milyon dolarlık kripto para soygunundan sorumlu olduğunu söyledi.

Hack, kripto dünyasını vuran en büyüklerden biriydi ve ünlü promosyonları ve anlatılmamış servet vaatleri sayesinde yakın zamanda ana akım haline gelen bir endüstride güvenlikle ilgili büyük soruları gündeme getirdi.

Oyuncuların oyun oynayarak veya avatarlarını takas ederek kripto kazanabilecekleri bir oyun olan Axie Infinity’nin yapımcılarından geçen ay yapılan hırsızlık, hırsızların benzer bir saldırıda yaklaşık 320 milyon dolar kazanmasından sadece haftalar sonra geldi.

13 Yaşındaki Kız NFT Satarak Milyoner Oldu

Ergenlik öncesi gençlerin çoğu çeşitli şeylerle meşguldür, ancak bunlardan biri dijital tasarımcı olarak bir imparatorluk geliştirmiyor olabilir. 13 yaşındaki sanatçı, uzun boyunlu kadın görüntülerinin NFT'lerini satarak milyonlarca dolarlık bir servet biriktirdi. Nyla Hayes'in illüstrasyonları, eski ABD First Lady'si Michelle Obama'dan Lucille Ball ve Ruth Bader Ginsburg'a kadar önde gelen kadınları ve sıradan kadınları içeriyor. Çizimlerini, Bitcoin veya diğer kripto para birimi kullanılarak satın alınabileceği bir NFT web sitesine yüklüyor. Hayes'in

İlgili İçerik

Axie Infinity soyguncuları Kuzey Koreli hackerlar çıktı

FBI yaptığı açıklamada, “Soruşturmalarımız sayesinde, (Kuzey Kore) ile bağlantılı siber aktörler olan Lazarus Group ve APT38‘i doğrulayabildik” dedi.

Lazarus Group, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile alay eden hicivli bir film olan “The Röportaj”ın intikamı olarak Sony Pictures Entertainment’ı hacklemekle suçlandığında 2014 yılında ün kazandı.

Kuzey Kore’nin siber programı, en azından 1990’ların ortalarına kadar uzanıyor. Fakat 2020 ABD askeri raporuna göre; Belarus, Çin, Hindistan, Malezya ve Rusya dahil olmak üzere birçok ülkeden faaliyet gösteren, Büro 121 olarak bilinen 6.000 kişilik bir siber savaş birimine dönüştü.

Dijital güvenlik firması Netenrich’in tehdit analisti John Bambinek, Kuzey Kore’nin kripto para hırsızlığına adanmış grupları istihdam etmede benzersiz olduğunu söyledi. “Kuzey Kore yüksek düzeyde yaptırıma sahip olduğundan, kripto para birimi hırsızlıkları da onlar için bir ulusal güvenlik çıkarıdır” dedi.

Blockchain veri platformu Chainalysis Ocak ayında yaptığı açıklamada, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının geçen yıl dijital para birimlerine yapılan siber saldırılar yoluyla yaklaşık 400 milyon dolar değerinde kripto para çaldığını söyledi.

Axie Infinity soygunu durumunda ise saldırganlar, oyunun arkasındaki Vietnam merkezli firma Sky Mavis tarafından kurulan kurulumdaki zayıflıklardan yararlandı. Şirketin bir sorunu çözmesi gerekiyordu: Ethereum kripto para birimindeki işlemlerin günlüğe kaydedildiği Ethereum blok zinciri, nispeten yavaş ve kullanımı pahalı.