• BITCOIN/TL
  2164621,225
  % 0,38
 • ETHEREUM/TL
  105740
  % 2,43
 • RIPPLE/TL
  17.9
  % 0,13
 • BITCOIN CASH/TL
  16472.53,671
  % -0,83
 • LITECOIN/TL
  2828.73
  % 2,71
 • COSMOS HUB/TL
  287.25
  % 0,75
 • CARDANO/TL
  16.3
  % -3,52
 • TETHER/TL
  32.5
  % -0,35

En İyi Metaverse Platformları: Hangi Metaverse’den Arsa Almalı?

En İyi Metaverse Platformları: Hangi Metaverse’den Arsa Almalı?

Metaverse veya blockchain teknolojisine aşina değilseniz, konu ile ilgili biraz araştırma yapmanız gerektiği aşikar. Şahsen bunun, iş dünyasının geleceğinin büyük bir parçası olan inanılmaz derecede faydalı bir pazar segmenti olduğunu düşünüyorum. Facebook’un ana şirketi Meta’nınMetaverse’de bir projesi olduğunu bilmelisiniz.

Metaverse, insan evriminde bir sonraki aşama olarak geniş bir şekilde sekmeli. Sürükleyici siber uzay artık bilim kurgu malzemesi değil. Geniş anlamda tutarlı bir tanım henüz ortaya çıkmamış olsa da Metaverse, sosyal bir bağlantı kurmak için VR ve AR gibi teknolojilerden yararlanan ve dijital bir ekonomiden güç alan bir 3D sanal dünyalar ağıdır.

Son zamanlarda Facebook, metaverse’ini oluşturmak için 10 milyar ABD doları taahhüt etti ve konu etrafındaki sohbeti heyecanlandırdı. Ancak Facebook (artık Meta olarak değiştirildi) Metaverse kasabasındaki tek platform değil.

Decentraland

Ari Meilich ve Esteban Ordano (ikisi de Arjantin’den), 2015 yılında açık kaynaklı bir 3D sanal dünya platformu olan Decentraland’ı kurdu. Platformun dijital Land’inin fiyatı 20 dolardı ve kripto para birimi MANA, 2017’deki lansmanı sırasında 0,02 dolardan işlem gördü. Platform, Şubat 2020’de halka açıldı ve Decentraland Vakfı tarafından denetleniyor. Decentraland, en eski Metaverse platformlarından biridir ve geçmişte Samsung ve Avustralya Açık (AO) ile iş birliği yapmıştır.

Somnium Space

Artur Sychov’un projesi Somnium Space, Metaverse’de bir VR dünyasıdır. Platformun ilk çalışma taslakları 2017’de piyasaya sürüldü. Somnium Space, Eylül 2018’den itibaren halka sunuldu. Somnium Space üzerindeki arazi engebeli ve Somnium Space CUBE adlı bir erc20 tokeni ile birlikte geliyor. Alan, mobil cihazlarda bile kullanılabilen VR, PC ve Web aracılığıyla kullanılır. En yüksek odak noktası VR deneyimidir.

The Sandbox

Arthur Madrid (CEO) ve Sébastien Borget (COO) tarafından kurulan Sandbox, 2012 yılında bir oyun olarak hayatına başladı. Animoca Brands, 2018 yılında şirketi satın aldı ve oyuna 3D ve blockchain’i tanıttı. Metaverse’e geçiş ise Kasım 2021’de gerçekleşti. Sandbox’taki para birimi SAND. Şirket, sanal bir Mega Şehir yaratmak için eğlence, finans, oyun, emlak ve Hong Kong film endüstrisinde birden fazla ortakla birlikte çalışıyor.

HyperVerse

Gerçekliğin bittiği ve hayal gücünün başladığı yer. HyperVerse, sanal dünyaların bir Metaverse platformudur. Her dünya bir gezegendir ve birçok gezegen, tek bir varlığa ait olmayan HyperVerse’i oluşturur. Milyonlarca dünyaya sahip bir evrendir. HyperVerse’de ikamet eden her kişiye bir Voyager denir. Voyager’lar jetonlar oluşturabilir, birbirleriyle etkileşime girebilir ve dünyayı birlikte keşfedebilir. HyperVerse ayrıca VerseDAO sayesinde her Voyager’a benzersiz bir fırsat sunuyor.

Metahero (HERO)

Metahero, fiziksel nesneleri dijital dünyaya taşımayı amaçlar. Bu sanal nesnelere Fungible Tokens (NFT’ler) adı verilir. Metahero, Decentraland’den daha az yerleşiktir, ancak gerçek dünyadaki nesneleri sanal versiyonlara dönüştüren bir 3D tarama teknolojisi sunarak bunu telafi eder. Buna karşılık, bu sanal nesneler öğretim, eğitim ve eğlence gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Fiziksel nesneleri sanal varlıklara dönüştüren 3 boyutlu bir teknoloji. Metahero, insanlar dahil gerçek dünyadaki nesneleri ultra yüksek çözünürlüklü avatarlara dönüştüren 3 boyutlu bir tarama teknolojisidir.

Roblox

Roblox, çocuklar ve yetişkinler için popüler bir çevrimiçi oyun platformudur. Oyunlar diğer kullanıcılar tarafından oluşturulur ve herkes tarafından erişilebilir. Roblox web sitesi, Roblox’un 2004’te piyasaya sürülmesinden bu yana 20 milyondan fazla oyunun yayınlandığını belirtiyor. Bu platformun en benzersiz özelliklerinden biri, avatarınızı Burberry gibi gerçek dünya markalarından aksesuarlarla giydirme yeteneğidir.