• BITCOIN/TL
  2260394,274
  % 0,71
 • ETHEREUM/TL
  122421
  % 4,96
 • RIPPLE/TL
  17.3
  % 0,26
 • BITCOIN CASH/TL
  16614.12,658
  % 1,42
 • LITECOIN/TL
  2842
  % -0,25
 • COSMOS HUB/TL
  284.75
  % -0,19
 • CARDANO/TL
  15.97
  % -0,53
 • TETHER/TL
  32.24
  % 0,04

Dev Kripto Platformu Binlerce Rus Hesabını Dondurduğunu Söyledi

Dev Kripto Platformu Binlerce Rus Hesabını Dondurduğunu Söyledi

Coinbase, şu anda Rusya’nın kripto ile yaptırımlardan kaçabileceği iddialarına karşı kendisini savunarak Rus kişi veya kuruluşlarla bağlantılı 25.000 kripto para adresini engellediğini söyledi.

Geçtiğimiz gün yayınlanan bir blog yazısında baş hukuk görevlisi Paul Grewal, finansal borsanın Ukrayna’nın devam eden işgali sırasında uygulanan yeni kurallara nasıl uyduğunu özetledi. Bu, yasaklı kullanıcılarla dolaylı olarak bağlantılı hesapları belirlemek için “sofistike blok zinciri analitiği” kullanmayı içerir.

Coinbase, bloke edilen 25.000 hesabın “yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız Rus bireyler veya kuruluşlarla ilgili” olduğunu belirtti. Tam olarak ne zaman engellendiklerini veya kısıtlamaların kaçının mevcut yaptırımlarla ilgili olduğunu belirtmedi. Bir örnekte Coinbase, 1.200 potansiyel bağlantılı hesaba sahip belirli bir Rus vatandaşına karşı 2020 yaptırımını gösterdi.

Coinbase, Rus kripto adreslerini askıya alıyor

Grewal, “Yaptırımlar, ulusal güvenliği geliştirmede ve yasa dışı saldırganlığı caydırmada hayati bir rol oynuyor ve Coinbase, hükümet yetkililerinin bu çabalarını tam olarak destekliyor” dedi.

Kripto cüzdanları anonim olabilir ve geleneksel bankalarla uğraşmayı gerektirmezken, işlemlerin izlenebilir, kalıcı ve herkese açık olduğuna dikkat çekiyor; bu da potansiyel olarak yasadışı hesapları çökertmeyi kolaylaştırabilir, Coinbase gibi bir hizmet aracılığıyla kripto para birimi alım veya satım yapmalarını önleyebilir.

ABD’li milletvekilleri, kripto para birimi şirketlerinin Rusya’ya karşı yaptırımları takip edip etmediğini sorguladı. Elizabeth Warren da dahil olmak üzere dört senatör, geçen hafta Hazine Bakanı Janet Yellen’ı uyumu zorlama planlarını özetlemeye çağıran bir mektup gönderdi.

Kripto Piyasası Sadece Bir Gecede 100 Milyar Dolar Kaybetti

Kripto endüstrisinin toplam piyasa değeri, devam eden Rusya'nın Ukrayna işgalinin ortasında neredeyse %4 düştü. Bitcoin ayrıca son 24 saat içinde yaklaşık %4 düşerek dün kabaca 44.000 dolardan bu sabah erken saatlerde 41.100 dolara geriledi. CoinGecko'dan alınan verilere göre, önde gelen kripto para birimi o zamandan beri bir miktar toparlandı ve şu anda 41.600 doların üzerinde işlem görüyor. Ethereum, psikolojik olarak önemli 3.000 dolar işaretini neredeyse geçtikten

İlgili İçerik

Kripto şirketleri, büyük ölçekli yasa dışı işlemler için dijital para biriminin değerini küçümseyerek analize katılmamak için acele ettiler. Binance kurucusu Changpeng Zhao, son derece düşük benimseme seviyelerine atıfta bulunarak kriptoyu Rusya için çok küçük olarak nitelendirdi.

Grewal, “Rus hükümeti ve diğer yaptırıma tabi aktörler, mevcut yaptırımlara anlamlı bir şekilde karşı koymak için neredeyse elde edilemez miktarda dijital varlığa ihtiyaç duyacaktır” diye yazdı.

Ukrayna’nın uzatma çağrılarına rağmen, şimdiye kadarki yaptırımlar sıradan Rus vatandaşlarının engellenmesini gerektirmiyor. Tersine, Ukrayna’nın geçen hafta sonu itibarıyla yaklaşık 54 milyon dolar toplayan kapsamlı kripto para toplama operasyonlarına dikkat çekti.