• BITCOIN/TL
  1998433,263
  % -3,34
 • ETHEREUM/TL
  97401
  % -2,94
 • RIPPLE/TL
  15.92
  % -1,99
 • BITCOIN CASH/TL
  15616.34,431
  % 0,70
 • LITECOIN/TL
  2618.75
  % 2,12
 • COSMOS HUB/TL
  262.18
  % -1,50
 • CARDANO/TL
  14.4
  % -3,48
 • TETHER/TL
  32.53
  % -0,07

Bitcoin ve Ethereum Alternatifi Kriptolara Yatırım Yapmak

Bitcoin ve Ethereum Alternatifi Kriptolara Yatırım Yapmak

Kripto para yatırımında yeniyseniz, Bitcoin ve Etherin piyasadaki tek sağlam ve güvenli yatırım seçeneği olduğunu düşünme tuzağına düşmek kolaydır. Birçok maksimalist sizinle aynı fikirde olsa da, alternatif kripto para birimleri (altcoinler olarak bilinir) açıkça yükselişte.

Merkezi olmayan uygulamaların kriptoları

Solana (SOL)

Solana, merkezi olmayan uygulamalar (dapps) için en büyük merkez olarak Ethereum’un yerini almak isteyen, hızla gelişen bir başka blok zinciri ekosistemidir. Binance Smart Chain gibi, Solana’nın amacı, blockchain uygulamalarına erişmek ve bu uygulamalarda işlem yapmak için daha uygun fiyatlı ve daha hızlı bir araç yaratmaktır.

Özellikle, DeFi uygulamalarının daha büyük ölçekte erişilebilir hale gelebilmesi için merkezi olmayan finansı (DeFi) optimize etmeye odaklanır. Ayrıca, NFT alanında hamleler yapmaya başladı ve böylece kullanıcıların kendi ağıyla etkileşim kurması için daha fazla neden yarattı. Bu nedenle, Solana’nın yerel dijital varlığı olan SOL, hem yatırımcılara hem de dapp kullanıcılarına giderek daha fazla hitap etti ve 2021’de fiyatı %10,000’in üzerinde arttı.

Ayrıca ağ, şu anda stake edilen toplam SOL arzının %74’ünden fazlası ile canlı bir staking ekonomisine ev sahipliği yapıyor. Staking terimine aşina olmayanlar için, bir doğrulayıcı veya ağın aktif bir katılımcısı rolünü üstlenmeye uygun hale gelmek için bir blok zincirine bir miktar jeton yatırma veya kilitleme sürecidir ve karşılığında kazanç elde eder. ödüller.

Cardano (ADA)

Solana ve Binance Smart Chain’in Ethereum’u tahttan indirmeye çalışmasına benzer şekilde Cardano, yerleşik kripto ağlarının bazı kusurlarını ortadan kaldırmak için tasarlanmış oldukça karmaşık bir altyapı oluşturdu.

Cardano’nun gelişimi 2017’de başlamış olsa da, ekibin blok zincirinin akıllı sözleşme işlevselliği sağlamasına izin veren bir yükseltme başlatması 2021 yılına kadar değildi. Bu, Cardano’nun operasyonları için akıllı sözleşmeler kullanan yerel merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını barındırmasını ve kolaylaştırmasını mümkün kıldı. Bu altyapısal ilerleme ve diğer faktörler nedeniyle, Cardano’nun yerel tokeni ADA, 2021’de %650’lik bir kazanç elde etti.

Katman 2 kriptoları

Polygon (MATIC)

Geçen yıl güçlü bir performans sergileyen bir diğer dijital varlık ise Polygon. Şimdiye kadar bahsedilen dijital varlıklar ve ağların aksine, Polygon kendisini bir Ethereum katili olarak görmüyor.

Bunun yerine, daha iyi birlikte çalışabilirlik yaratmak için birden fazla farklı blok zinciri arasında köprüler oluşturarak Ethereum ekosistemini optimize ediyor gibi görünüyor. Polygon ayrıca Ethereum işlemlerini kendi blok zincirinde gerçekleştirebilir, bu da onları daha ucuz ve daha hızlı hale getirmenin yanı sıra Ethereum’daki tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur.

Projenin yerel belirteci MATIC, Polygon’da ödeme para birimi olarak kullanılan Ethereum tabanlı bir dijital varlık ve ücret ödemek için kabul edilen kripto para birimidir. Dikkat çekici bir şekilde, MATIC’in değeri 2021’de %13.000 artarak yatırımcılar için uygun bir seçenek haline geldi.

Loopring (LRC)

Polygon gibi, Loopring de Ethereum ekosistemini optimize etmeye çalışan bir katman 2 çözümüdür. Daha spesifik olarak, Loopring, Ethereum’un blok zincirinin üstüne oturan ve sıfır bilgi (zk) toplamaları adı verilen bir tür ölçeklendirme teknolojisi kullanarak işlemleri işleyen zincir dışı bir çözüm sunar.

Adından da anlaşılacağı gibi, Z özetleri bir grup işlemi almayı, bunları tek bir işlemde toplamayı ve toplama içindeki tüm işlemlerin geçerli olduğunu gösteren bir geçerlilik kanıtı oluşturmayı içerir. Toplanan tek işlem daha sonra blok zincirine kaydedilir. Kısacası, işlemleri daha hızlı, daha ucuz ve daha verimli hale getirmek için birlikte gruplandırır.

Metaverse kriptoları

Decentraland (MANA)

Decentraland, NFT pazarının meşalelerinden biridir. Metaverse benzeri platform, NFT’lerin sabitlediği canlı bir ekonomiye ve bir sanal dünyaya sahip olma vaadine sahiptir. Basitçe söylemek gerekirse, Decentraland, kullanıcıların arazi parselleri satın alabilecekleri, kumarhaneler ve eğlence parkları gibi yapılar inşa edebilecekleri ve nihayetinde bunlardan para kazanabilecekleri, giderek genişleyen, Ethereum tabanlı pikselli bir sanal dünyadır.

Decentraland’deki arazi, LAND adlı NFT’ler tarafından temsil edilirken, platform ayrıca oyuncuların platformun yerel pazarında avatarlar ve giyilebilir cihazlar gibi oyun içi öğeler satın almak için kullanabilecekleri MANA adı verilen kendi hizmet belirtecini yayınlar.

Sandbox (SAND)

Sandbox, NFT’ler tarafından desteklenen sanal bir dünya olması bakımından Decentraland ile bazı benzerlikler paylaşmaktadır. Özünde, kullanıcıların NFT tabanlı dijital varlıklar oluşturabileceği, bunlardan para kazanabileceği ve ticaret yapabileceği yapı araçları sağladığı için yaratıcılığı teşvik eder.